دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، مقاله های آموزشی اعضای انجمن فرویدی

آخرین ترفند روانکاوی وحشی: کارشناسی ارشد روانکاوی (!) در رسانه ملی

نویسنده: زهرا محمودی

حول و حوش ساعت ۱۷:۱۵ در ۱۶ اردیبهشت ۹۳ در ماشین بودم که برنامه‌ای رادیویی با نام کلید در حال پخش بود و مجری در مورد مباحث دانش‌بنیان صحبت می‌کرد. ناگهان شنیدم که با فردی مصاحبه کردند:

رشته تحصیلی شما چیست؟ گفت روانکاوی. مصاحبه کننده پرسید: در چه مقطعی؟ گفت: کارشناسی ارشد.

برایم عجیب بود. ابتدا فکر کردم اشتباه شنیدم. از فردی که همراهم بود از محتوای مصاحیه پرسیدم تا مطمئن شدم که آن مطالب را درست شنیده‌ام. تصور می‌کردم که می‌توانم با جستجو در گوگل برنامه مذکور را بیابم و اطلاعاتی در مورد این مصاحبه پیدا کنم. اما متأسفانه نتوانستم از طریق جستجو در گوگل برنامه کلید را بیابم. از طریق سایت صدا و سیما نیز نتوانستم با روابط عمومی آن سازمان تماس بگیرم.

بالاخره از طریق ۱۱۸ با روابط عمومی سازمان صدا و سیما ارتباط برقرار کردم و به آنها توضیح دادم که می‌خواهم از مطالب برنامه کلید که در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۳ از رادیو پخش شد، اطلاع یابم و راه‌های ارتباط با این برنامه را بدانم. روابط عمومی شماره دیگری داد تا با مرکز دیگری مرتبط شوم. با هر شماره‌ای تماس می‌گرفتم این توضیح را می‌دادم: در تاریخ ۹۳/۲/۱۶ از برنامه کلید مطالبی در مورد  مسائل دانش‌بنیان پخش می‌شد و من نتوانستم همه مطالب آن برنامه را گوش کنم،  لذا می‌خواهم کل مطالب این بحث را بشنوم. اما کسی نمی‌دانست این برنامه در چه فرکانس و موجی پخش می‌شود. سرانجام، در تاریخ ۹۳/۲/۳۰ توانستم به دفتر معاونت صدا وصل شوم. به دفتر معاونت صدا همان توضیحات را دادم و گفتم چگونه می­‌توان با این برنامه ارتباط برقرار کرد؟ کارمند این دفتر گفت: ما ۲۶ شبکه رادیویی داریم و نمی­‌دانیم این برنامه در کدام شبکه پخش می­‌شود. ممکن است برنامه ثابتی نباشد و یک ویژه برنامه باشد. گفتم: پس من چگونه می‌توانم از محتویات این برنامه اطلاع پیدا کنم؟ ایشان گفتند: یک ساعت بعد تماس بگیرید.

بعد از تماس مجدد مشخص شد برنامه کلید از شبکه دانش استان البرز پخش می‌شود.

به سایت شبکه دانش مراجعه کردم و متوجه شدم برنامه کلید کاری است از گروه دانش و کار که هر روز از ساعت ۱۷ الی ۱۷:۳۰ به سمع مخاطبان می‌رسد. به قسمت‌های مختلف سایت مراجعه کردم تا شاید بتوانم فایل صوتی آن برنامه را بیابم، اما فایلی وجود نداشت تا بتوان همه برنامه و مصاحبه را شنید.

به دفتر گروه دانش و کار در تاریخ ۹۳/۲/۳۱ زنگ زدم. به خانمی که آن سوی خط بود، گفتم: چطور می‌توانم با برنامه کلید ارتباط برقرار کنم؟

گفت: شما مطالب خود را به ما بگویید، ما به ایشان اطلاع خواهیم داد.

گفتم: از مطالب برنامه کلید در تاریخ ۹۳/۲/۱۶ سوالاتی دارم. چون همه مطالب آن روز را نشنیدم، می خواهم فایل صوتی آن برنامه را گوش بدهم و سؤالاتی در این خصوص دارم: فردی در مصاحبه گفت که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی روانکاوی درس خوانده است، می‌خواستم بدانم در کجا و چگونه؟

خانم آن سوی خط گفت که شماره تماس خود را بدهید من به تهیه کننده برنامه خواهم گفت تا با شما تماس بگیرند. بعد از این که شماره تماس خود را دادم، گفتم واقعا تماس می­‌گیرند؟ گفت: اگر سوال مربوط به برنامه باشد جواب خواهند داد.

از آن جایی که هیچ تماسی تا تاریخ ۹۳/۳/۳ از سوی این برنامه گرفته نشد، مجدداً در همان روز با گروه دانش و کار تماس گرفتم. همان خانم گفت که شماره را به تهیه کننده برنامه داده‌ام، ولی چون یکی از اقوام ایشان فوت کرده‌اند، فعلاً با شما تماس نمی‌گیرند.

قرار شد هفته آینده دوباره تماس بگیرم.

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=213

  تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳، ساعت: 18:50