سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما، میراث فرهنگی دلخراش ما

آخر کدام گردشگر خرفتی می‌رود سیمان و آهن تماشا کند؟

توسعه بی رویه گردشگری جان تالاب شادگان را به خطر انداخت

 

این روزها گردشگری در حالی توسعه را مد نظر قرار داده که برخی مواقع رعایت موارد زیست محیطی کمترین اهمیتی در مقابل توسعه آن ندارد. چنانکه سیمان و آهن‌های آلاچیق‌ها به جان تالاب شادگان نیز رسیده‌است.

 

IMAGE635923538950384979

 

گردشگری – تالاب بین‌المللی شادگان یکی از تالاب‌های بزرگ ایران است که در استان خوزستان واقع شده‌. درواقع این تالاب از اجماع سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شده‌است.

با وجود آنکه نام این تالاب در لیست‌های بین‌المللی ذکر شده و مورد توجه جهانیان است، گفته می‌شود سدسازی و رعایت نشدن نیاز آبی تالاب از یک سو و جاده اصلی دسترسی به اهواز آبادان و شادگان که از این تالاب رد می‌شود از دیگر سو مشکلات جدیدی را متوجه این تالاب بین‌المللی کرده‌است. البته نمی‌توان از تخلیه پساب‌های آلوده‌ای چون مزارع نیشکر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان و همچنین عبور لوله‌های نفتی چشم پوشی کرد. البته برخی از موارد سبب شد تا در سال ۱۳۷۲ نام تالاب شادگان در فهرست قرمز تالاب‌های بین‌المللی (لیست مونترو) قرار گیرد.

چندی پیش نیز نمایندگان یونسکو و سفرا برای بازدید از این تالاب به ایران سفر کردند و بر پایدار ماندن وضعیت تالاب شادگان تاکید داشتند. این درحالی است که منبع درآمد بیشتر روستاییان که حدود ۱۳۰ روستا در اطراف و داخل تالاب را شامل می‌شود از این تالاب تامین می‌شود. اما تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از این تالاب کاسته شده‌است. 

421831470_27788

 

با این وجود تالاب شادگان یکی از جاذبه‌های گردشگری خوزستان به حساب می‌آید و سالانه پذیرای صدها گردشگر است. از این رو مسئولان گردشگری استان به فکر تدارک تسهیلاتی برای توسعه گردشگری در این منطقه افتاده‌اند. 

421805034_28148
 

 

تسهیلاتی که با موادی غیر بومی و غیر همخوان با تالاب در حال شکل دادن به توسعه گردشگری و به تبع آن نابودی بخشی از اکوسیستم زیست محیطی تالاب است. 

 
421914213_27714

 

سیمان و میله‌های آهنی موادی هستند که برای ساخت آلاچیق‌ها و سکوها در کنار تالاب شادگان مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود این درحالی است که برای ساخت آلاچیق می‌توان از مواد بومی مانند نی و حصیر و برگ‌های نخل که در منطقه فراوان است بهره جست و از استفاده از سیمان در کنار تالاب اجتناب کرد. 

421831122_27867

 

استفاده از چنین متریالی در کنار تالابی که محل زندگی تعداد بیشماری از پرندگان و آبزیان است می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را متوجه محیط زیست منطقه و به تبع آن گردشگری کند از این رو بهتر است این مهم مورد توجه مسئولان قرار گیرد و به جای استفاده از آهن و سیمان از مواد بومی برای توسعه گردشگری بهره جویند. 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=20008

  تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۵، ساعت: ۲۱:۳۱