پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:اعدام های غیر فقهی و غیر شرعی، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

آذر ماه اعدام ها و ماه قتل های زنجیره ای است/ باید با عجله سهمیه ها را پرداخت

پنج محکوم به اعدام به بخش قرنطینه زندان زاهدان منتقل شده‌اند

 

 

یک وکیل دادگستری در استان سیستان و بلوچستان با اشاره به انتقال پنج محکوم به اعدام به بخش قرنطینه زندان زاهدان و عدم اطلاع از وضعیت موکلان خود احتمال داد که دو نفر از این افراد، موکلان او باشند.

سیدمحمدرضا فقیهی روز جمعه ۲۸ آذر با اشاره به تلاش برای تهیه اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور از این که پیش از تمدید قانونی، حکم اعدام دو موکل او با نام‌های الیاس قلندرزهی و حسن دهواری اجرا شود، ابراز نگرانی کرد.

به گفته آقای فقیهی، کارمندان اجرای احکام زهدان چند هفته پیش، از اجرای حکم خبر داده بودند.

وی همچنین گفت که تلاش‌های او برای تماس با آنها در این مدت به نتیجه نرسیده و با توجه به دریافت اخباری مبنی بر انتقال پنج زندانی به قرنطینه زندان زاهدان جهت اجرای حکم احتمال می‌دهد، الیاس قلندرزهی و حسن دهواری دو نفر از این زندانیان باشند.

به گفته این وکیل دادگستری، او و خانواده‌‌های الیاس قلندرزهی و حسن دهواری امیدوار بودند که با بازبینی دیوان عالی کشور امکان اثبات بی‌گناهی آنها در مقوله بغی که به آنها نسبت داده شده، فراهم شود.

بر اساس گزارش‌ها، الیاس قلندرزهی و حسن دهواری ابتدا با اتهام محاربه به اعدام محکوم شده‌اند، اما وکیل و خانواده‌های آنها‌ امیدوار بودند که با اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور بتوانند این حکم را تغییر دهند.

این دو شهروند بلوچ در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۹۳ توسط اداره اطلاعات در سراوان بازداشت شدند، و این مدت با رد اتهامات وارده می‌گویند صرفا به خاطر فعالیت سیاسی سایر اقوام یا اعضای خانواده و برای وادار کردن آن افراد به بازگشت به کشور یا توقف فعالیت به شکل گروگان بازداشت و سپس به اعدام محکوم شده‌اند.

روز جمعه همچنین مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از اعدام قریب الوقوع جاوید دهقان‌خلد در زندان زاهدان خبر داد. آقای نیلی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که به خانواده او اطلاع داده‌اند برای ملاقات آخر به زندان مراجعه کنند.

 

کمپین فعالین بلوچ نیز از دو نفر دیگر در زندان زاهدان نام برده که در آستانه اعدام قرار دارند. این دو بهنام ریگی و شعب ریگی نام دارند که به اتهام جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند.

این گزارش به نفر سومی هم اشاره می‌کند که قرار است به زودی با اتهامی مشابه اعدام شود، اما می‌گوید که از نام او اطلاعی ندارد. به نظر می‌رسد نفر سوم جاوید دهقان‌خلد باشد که البته با توجه به گزارش‌ها درباره انتقال الیاس قلندرزهی و حسن دهواری به بخش قرنطینه زندان زاهدان شمار دقیق آنها پنج نفر است.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=53962

  تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۹، ساعت: ۲۳:۱۳