دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

آقای روحانی! واقعاً نمی شود از فردای انتخابات پوستین را پشت و رو کرد !

🔴 چرا ترامپ حالا به فکر لغو برجام افتاده؟ (✍️: علیرضا عرب)
🆔@Amadnews
در یک سال گذشته وقتی به روند موضع‌گیری ترامپ درباره برجام نگاه می‌کنیم یک نظر ثابتی وجود داشته، اما سیاستی سینوسی درباره برجام اعمال شده که دو نقطه عطف داشته است. با شناسایی این دو نقطه عطف می‌توان دریافت که چه پارامتری بر سیاست آمریکا در قبال برجام تاثیرگذار است و چرا کار به اینجا رسید؟ چرا ترامپ صبر کرد؟

ترامپ در وعده‌های انتخاباتی خود قول داده بود در اولین روز کاری برجام را پاره کند اما پس از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا این موضع تند وی با یک شیب بسیار کند تا حدودی تعدیل یافت و گفته شد که برجام نیاز به بازنگری دارد.

کاهش شیب تند سیاست ترامپ ادامه یافت تا حدی که ما در بهار و تابستان سال نودوشش چیزی شبیه به سکوت در قبال لغو برجام را از سوی دولت آمریکا شاهد بودیم. نقطه عطف اول در این میان است و آن انتخابات ریاست جمهوری ایران است. طراحان اصلی سیاست خارجی جمهوری‌خواهان با احتیاط مراقب بودند که در انتخاب حسن روحانی و تداوم روند اعتدالی در ایران خللی وارد نشود. آنها نمی‌خواستند با اتخاذ سیاست اشتباه اوایل دهه هشتاد که موجب تضعیف جایگاه رئیس دولت اصلاحات شد (نگوییم سیدمحمد خاتمی)، زمینه به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی را فراهم کنند. سکوت دولت ترامپ آن‌قدر ملموس بود که برخی آن را به وخامت حال رهبر ایران ربط دادند.

پس از انتخاب حسن روحانی، سیاست آمریکا درباره لغو برجام در شیب کند خود باقی ماند و کم کم زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که ترامپ قصد لغو برجام را ندارد. علت آن هم در پیشتر ذکر شد که آن حمایت از نطفه قدرت رفرمیستی شکل گرفته برای انجام اصلاحات در ایران است.
ولی پس از آن در ایران اتفاقاتی افتاد که آمریکاییان را به فکر فرو برد و نقطه عطف دوم و چرخش به سمت سیاست تند لغو برجام ایجاد شد. اما آن اتفاقات چه بودند؟

– اول: کابینه حسن روحانی پیش از آن که تحول‌خواهانه باشد محافظه‌کارانه بود.
– دوم: اصلاح‌طلبان در مجلس ایران پیش از آن‌که تحول خواهانه عمل کنند رویکردی محافظه‌کارانه داشتند.
– سوم: حسن روحانی نشان داد «مردی برای تمام فصول سیاست است» و حاضر نیست بهای پاسداری از قانون اساسی را بپردازد.

مجموع این سه عامل جمهوری‌خواهان را به سرعت به این فکر انداخت که اصلاح‌طلبان به‌طور مضاعف ما را دست انداخته‌اند. برخلاف آنچه انتظار می‌رفت خبری از اصلاحات عملی در ایران نیست و شعار پیشه‌گان آراء ایرانیان را کسب نموده‌اند. در نتیجه سیاست مقابله و لغو برجام در پیش گرفته شد.
🆔@Amadnews
برخلاف آنچه تصور رایج است سیاست فعلی آمریکا در مورد پرونده اتمی ارتباطی با موشک یا سیاست خارجی ایران ندارد و در مرحله اول به سیاست داخلی ایران گره خورده است. اگر حسن روحانی کابینه تحول‌خواهانه‌تری چیده بود و از مجلس صدای اعتراض نمایندگان بلند شده بود بهانه قابل اتکایی برای نگه داشتن برجام ایجاد میشد اما از دیدگاه جمهوری‌خواهان اگر نرخ دلار در ایران ارزان نمی‌شود پس بهتر است گران شود.

👈 منبع: اینستاگرام نویسنده


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=37504

  تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶، ساعت: ۱۵:۰۷