جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

آمر حمله به سفارت عربستان دستگیر شده است

 

دادستان عمومی و انقلاب تهران در ارتباط با آخرین وضع رسیدگی دادستانی به موضوع تعرض به سفارت عربستان گفته است که از دستگیری‌های جدید در این رابطه خبر داده و گفته است که در چند روز اخیر، سه متهم اصلی و کلیدی تعرض به سفارت عربستان شناسایی و دستگیر شدند و تاکنون تحقیقات مفصلی از این متهمان انجام شده است.
این درحالی است که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور فرمانده ناجا، وزیر اطلاعات و معاون امنیتی، انتظامی وزارت کشور اخیرا تشکیل جلسه داده تا موضوع حمله به سفارت عربستان را بررسی کند.
در همین رابطه، محمدرضا محسنی‌ثانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسه اخیر این کمیسیون درباره بررسی حادثه حمله به سفارت عربستان، حمله‌کنندگان به سفارت ریاض در تهران را نیروهای خودسری عنوان کرد که سابقه اعمال افراطی داشته‌اند.
جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره بررسی حمله به سفارت عربستان به چه نتایجی رسید؟
در این جلسه فرمانده نیروی انتظامی با ابراز تأسف از این اتفاق خواستار برخورد جدی با مسببان حادثه شد. همچنین وزیر اطلاعات در این جلسه تأکید کرد که وزارتخانه تحت امر وی بر تمام رویدادهایی که در ارتباط با سفارت عربستان اتفاق افتاده است، اشراف کامل دارد و در حال پیگیری این موضوع است. یکی دیگر از کسانی که در این جلسه صحبت کرد، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور بود که نگرانی خود را از اعمال خودسرانه ابراز کرد.
مسأله‌ای که وجود دارد این است که متاسفانه گاه و بی‌گاه ما از این اقدامات خودسرانه در کشور داریم اما این‌بار این کار در سطح وسیع‌تری و به صورت گستاخانه‌تری انجام گرفت. مجموع آنچه که در این جلسه نتیجه گرفته شد، این بود که متاسفانه فردی با توجه به سوابق سویی که داشته، توانسته است سازمان و ساختاری به بعضی از نیروهایی که نسبت به وی شناخت نداشته‌اند، بدهد.
این شخص در گذشته نیز حرکت‌هایی از این دست انجام داده و در شهرستان‌های مختلف، تندروی‌هایی داشته و سوابقی از او در این‌گونه مسائل وجود دارد. در این حادثه نیز آنها توانسته‌اند عده‌ای را جمع و ساماندهی کرده، به یک باره از ساعت ١٠:٣٠ دقیقه شب به بعد حمله‌ای را به ساختمان سفارت داشته باشند و در مقابل خویشتن‌داری و اغماضی که نیروی انتظامی داشته اقدام به آتش‌زدن سفارت کنند.
درحال حاضر برخورد شدیدی با این افراد صورت گرفته است و تعداد زیادی از آنها دستگیر شده‌اند و فردی که در حقیقت آمر اصلی بوده و از خارج به نیروهایش فرمان می‌داده و آنها را کنترل می‌کرده به محض ورود به کشور دستگیر شده و در حال محاکمه است.
در این حادثه وجود جریان نفوذی که از سوی برخی نمایندگان مطرح شد را تأیید می‌کنید؟
به‌هرحال نفوذ ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد؛ اما احساس ما بر این است که این فرد با توجه به بنیه ضعیفی که از نظر ایمانی و اعتقادی داشته و تقریبا فردی  بسیار سطحی هم بوده است این اقدامات را انجام داده است. ضمن این‌که او تاکنون ناهنجاری‌هایی را از خود بروز داده است که سوابق او به‌عنوان یک نیروی افراطی موجود است.
چقدر این حادثه را مرتبط با جریانات خارجی می‌دانید و این‌که گفته می‌شود جریان تشیع انگلیسی در آن نقش داشته، صحت دارد؟
این اتفاق، اتفاقی خودجوشی نبوده بلکه کاملا سازماندهی شده بود. اما درباره وابستگی آنها به جریان تشیع انگلیسی باید بگویم که چنین چیزی صحیح نیست و وابستگی میان این عناصر خودسر و این جریان وجود نداشته است.
با این حال دستگاه قضائی باید برخورد جدی با این پرونده داشته باشد؛ چراکه متاسفانه با چنین رفتارهایی در گذشته برخورد جدی نشده است و این اتفاقات تکرار شده است اما انتظاری که از دستگاه قضائی می‌رود بررسی زوایای مختلف این پرونده و شناسایی، معرفی و مجازات اخلالگران و اهمال‌کنندگان در این حادثه است تا حوادثی از این دست به امنیت کشور آسیب وارد نکند.

 

منبع: شهروند


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17911

  تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۲۱:۳۰