دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، عفاف و حجاب!

آن ۴۵ درصد هم سوال را نفهمیده اند!

رئیس نهاد نمایندگی خامنه‌ای در دانشگاه‌ها: ۵۵ درصد مردم اعتراضات را تایید کرده‌اند

 

یکی از اعتراضات دانشجویی پس از مرگ مهسا امینی
 

رئیس نهاد نمایندگی علی خامنه‌ای در دانشگاه‌ها می‌گوید که «۵۵ درصد مردم» اعتراضات را تایید کرده‌اند.

مصطفی رستمی روز سه‌شنبه ۱۰ آبان در نشست تشکل‌ها و فعالین فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌های استان ایلام این آمار را بر اساس یک نظرسنجی بیان کرد و افزود: «از این مقدار ۸۳ درصد اصلا در این اعتراضات شرکت نکرده‌اند، ولی با وجود این معترض‌اند».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، او بدون اشاره به این‌که این نظرسنجی از سوی کدام نهاد انجام شده است، گفت «۶۰ درصد» افرادی که اعتراضات را تایید کرده‌اند، «مسائل اقتصادی و معیشتی را دلیل این اعتراض‌ها دانسته‌اند» و اذعان کرد که «در جامعه ما مشکلات زیر ساختی وجود دارد».

 

ادعاهای رستمی در شرایطی بیان شده که در بیشتر شعارهای معترضان در داخل و خارج از دانشگاه‌ها، شعارهای اقتصادی با وجود مشکلات معیشتی شدید در ایران، چندان پررنگ نبوده است.

آن‌طور که رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه مدعی شده است، وقتی از این افراد سوال شد که مطالبات شما چیست، «۵۹ درصد اصلاح معیشت، شش درصد رفع فیلتر و تنها ۳.۵ درصد آزادی زنان را در حجاب و پوشش خواستار شده‌اند».

او همچنین اضافه کرده که «بیش از ۲۰ درصد» نیز به دلیل «فساد اداری و اصلاح ساختار» آن، اعتراضات را تایید کرده‌اند.

رئیس نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها همچون دیگر مقامات جمهوری اسلامی، اعتراضات را به «هیجانات» ربط داده و افزوده است: «این رفتارها در فضای دانشگاه عادی نیست. شکل ناسزاگویی، خشم و نفرت یک امر عجیب است… بسیاری از دانشجویان در یک فضای توهمی قرار دارند».

پس از گسترش اعتراضات به مرگ مهسا امینی به سراسر کشور، دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران شاهد تجمعات بزرگی بوده و بسیاری از دانشجویان، بدون حجاب در این گردهمایی‌ها شرکت کردند.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=64045

  تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۱، ساعت: ۰۸:۵۱