دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی

آیا واقعأ رئیس IPA وطنی نمی داند که خنده و شادی برای سلامتی مفید است؟ یا مشکل چیز دیگری است؟

 

دفاع یک جراح از سریال در حاشیه

 

 

 

 

یک جراح عمومی با اشاره به اینکه ما پزشکان باید هر چیزی که برای سلامت مردم مفید است را از جان و دل بپذیریم که یکی از آنها خنده و شادی است تاکید کرد: اگر مشاوره با پزشکان در ساختن سریال ها جدی تر گرفته شود این برنامه ها با کیفیت بهتری تولید می شوند.

 

 

دکتر نسرین السادات علوی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران در باره انتشار مقاله ای از وی که به دفاع از سریال در حاشیه منتشر شده و اینکه آیا وی واقعا با انتقاد از پزشکان به این شکل موافق است گفت: من فکر می کنم که انتقاد سازنده پایه رشد هر اجتماعی است و اگر راه انتقاد بر افراد بسته شود و قالب و محدودیت برای آن در نظر بگیریم، جلوی این رشد را گرفته ایم.

 

وی افزود: تنها خط قرمزی که برای انتقاد و طنز وجود دارد این است که به کسی توهین نشود که به نظر من در این سریال نه تنها به جامعه ی پزشکی توهین نش؛د بلکه نشان داده شد که پزشکان با وجدانی وجود دارند که برای بیماران خود ارزش زیادی قائل هستند ولی در مقابل عده قلیلی از افراد سودجو که می خواهند به هر طریقی سود خود را تامین کنند، نمی توانند کاری از پیش ببرند.

 

علوی تاکید کرد: انتقاد پذیری یکی از خصوصیات یک جامعه ی پیشرفته و بالغ است. در کشور های پیشرفته در برنامه های طنز به راحتی مقامات بالای کشوری و سیستم های مختلف از جمله بهداشت و بیمه ها را به چالش می کشند و هیچکس با این برنامه ها برخورد متقابل نمی کند و همه م یدانند که یک برنامه طنز می تواند در قالب شوخی مسائل اجتماعی را مطرح کند و به گوش افراد برساند و تاثیری هم در اعتماد مردم نسبت به سیاست گذاران و شاغلان یک حرفه ندارد .

 

تاثیر طنز در رشد اجتماعی

 

این جراح عمومی با تاکید بر اینکه شاد کردن مردم و خنداندن آنها کار ساده ای نیست گفت: آقای مدیری واقعا در این زمینه موفق است. در جامعه ما شادی و خنده هنوز جای خودش را پیدا نکرده و گاهی ما از خندیدن حتی احساس گناه می کنیم که این حالت باید از بین برود.

 

علوی در ادامه یادآور شد: شادی باعث تحرک در جامعه و تلاش و کوشش بیشتر می شود و بازدهی کاری افراد را بالا می برد. در طنز هم چون یک شوخی در نظر گرفته می شود، مطرح  کردن مشکلات اجتماعی راحت تر است و در عین حال در هر برنامه تصویری می توان مسائل آموزشی را به صورت غیر مستقیم مطرح کرد که طنز نیز از این قاعده مستثنی نیست، حتی برنامه های طنز چون از طرف مردم با اقبال بیشتری مواجه می شوند که از این نظر می توانند قوی تر عمل کنند. 

 

وی در پاسخ به اینکه برخی پزشکان به دلیل بزرگ نمائی مشکلات پزشکی در این سریال دلخور هستند گفت: د یکی از المانهای طنز بزرگ نمائی است. مثلا شما دیده اید که در کاریکاتور اشخاص اگر بینی کسی بزرگ باشد آن را چند برابر نمایش می دهند، برای اینکه خنده دار تر شود یا اگر کسی گوش های بزرگی داشته باشد آن را برجسته میک نند تا موجب خنده شود  یا حتی در لطیفه ها خصوصیات منفی یک شغل یا شهر را با  بزرگ نمائی زیادی مطرح می کنند و این نباید شهروندان یک شهر یا صاحبان یک حرفه را ناراحت کند.

 

علوی ادامه داد: در این سریال هم درست است که یک جراح هیچوقت با حلقه سر عمل نمی رود که آنرا در شکم مریض جا بگذارد اما برای خنده دار کردن فیلم موضوع  به این صورت مطرح شده. مردمی هم که این فیلم را می بینند در عین حال که انتقاد های آن را متوجه می شوند، می دانند که فاصله طنز از حقیقت زیاد است و موجب نگرانی و بی اعتمادی مردم نمی شود.

 

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی در پاسخ به اینکه انتقادهائی که به پزشکان و سیستم بهداشتی ما وجود دارد، در این برنامه مطرح شده است، گفت: بله مسلما در مورد هر شغل  انتقاد هائی وجود دارد. در هیچ حرفه ای نمی توان گفت که تمام افراد شاغل در آن بدون نقص کار می کنند. مسلما نقص هائی در هر کاری وجود دارد اما در شغل پزشکی به دلیل اینکه نقص در کار ممکن است به قیمت جان و سلامتی بیمار تمام شود، کمبود ها اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

 

علوی افزود: این سریال در برخی موارد نقد هائی را مطرح می کند که درد دل مردم است و برای ما پزشکان خوبست که این سریال را بدون پیش داوری ببینیم  و از انتقاد های آن ناراحت نشویم. حتی بسیاری از ما پزشکان خودمان انتقاد هائی به سیستم بهداشتی و روش کار برخی از همکارانمان داریم  و به شکلی شاید این سریال درد دل خود ما پزشکان را نیز مطرح می کند.

 

چرا برخی پزشکان با پخش این سریال مخالفت می کنند؟

 

این جراح عمومی در پاسخ به اینکه به نظر شما چرا برخی از پزشکان از پخش این سریال ناراحت شدند و حتی بیانیه صادر کردند؟ من فکر می کنم به این دلیل این حساسیت ایجاد شد که سریال آقای مدیری در زمانی پخش شد که رسانه ها مدتی بود به طور غیر منصفانه ای به پزشکان حمله می کردند. مثلا در یک برنامه تلویزیونی و در چند سایت خبری  معروف دیدم که درآمد های نجومی را برای پزشکان ذکر می کنند که خیلی با واقعیت فاصله داشت و با این کار احساسات مردم را بر علیه پزشکان  تحریک کردند.

 

علوی در ادامه گفت: فکرش را بکنید در بین مهندسین افرادی هستند که از ساخت و ساز در آمد های میلیاردی دارند اما تعدادی از مهندسین هم هستند که با کمترین حقوق و در آمد به کشور خدمت می کنند. حالا اگر کسی بیاید و در تلویزیون و روزنامه مدام بگوید که همه ی مهندسین در آمد میلیاردی دارند موجب نا راحتی آنها نمی شود؟ یا در بین کارگردانان و بازیگران سینما و تلویزیون افرادی هستند که درآمد های بسیار بالا دارند اما هیچکس به آنها انتقاد نمی کند و نمی گوید درآمد همه بازیگران میلیاردی است.

 

وی تصریح کرد: در مورد پزشکان نیز واقعا درآمد هائی که در رسانه ها می گویند واقعی نیست و آنها هم برای خودشان مشکلاتی دارند.  این هجمه ی رسانه ای یک بی انصافی بود که پزشکان را آزرد ولی برنامه آقای مدیری اصلا در راستای این هجمه نبود و فقط یک طنز اجتماعی بود که نباید با آن مخالفت می شد.

 

علوی در پایان هم برای پخش برنامه هائی مانند این سریال پیشنهادی داد و گفت: من اولا از سازندگان این برنامه ها از جمله مهران  مدیری تشکر می کنم که با زحمت های فراوانی که می کشد، موجب می شود مردم ما ساعتی از هر شب را فارغ از مشکلات زندگی بخندند و شاد باشند. ما پزشکان باید هر چیزی که برای سلامت مردم مفید است را از جان و دل بپذیریم که یکی از آنها خنده و شادی است. در عین حال فکر می کنم که اگر مشاوره با پزشکان در ساختن سریال ها جدی تر گرفته شود این برنامه ها با کیفیت بهتری تولید می شوند. ما پزشکان نیز از کمبودهای سیستم بهداشتی کشور رنج می بریم و می توانیم دغدغه هایمان را که مهمترین آن طرح و رفع مشکلات مردم در حوزه سلامت است با سازندگان این برنامه ها در میان بگذاریم.

 

منبع: ایسنا

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=9907

  تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴، ساعت: ۱۵:۵۴