دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

آیت الله یثربی درباره ان جی او ها و قانون وکالت

نشست رسانه ای آیت الله یثربی برگزار شد

 

دیدار اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی و نویسندان، خبرنگاران، مدیران و سردبیران رسانه های مکتوب و مجازی با آیت الله یثربی مدظله، طبق سنت هرساله در شامگاه دهم ماه مبارک رمضان برگزار شد.

 

آیت الله یثربی در سخنان کوتاهی ضمن خیرمقدم به خبرنگاران بیان داشتند: خبرنگاران وظیفه سنگین روشنگری دارند و خبررسانی درست و آگاهی‌بخشی از قسم هدایت است و چون به تصمیم‌گیری مردم کمک می‌کند سرنوشت‌ساز نیز هست.

ایشان افزودند: اگر این خبررسانی به مطامع مادی و کاسب‌کاری آلوده شود یک خطر جدی است و کار رسانه‌ای را بی‌ارزش می‌کند و دیگر خدمت به جامعه نیست.

ایشان با ذکر مثالی بیان داشتند: صنعتگری محصولی تولید می‌کند و از تولید آن کسب معیشت نیز می‌کند  اما اگر محصول تولیدشده محصول خوب و مفیدی نباشد و از اصالتش جدا شده باشد و با جنس نامطلوب آمیخته شده باشد، این دیگر مخدوش است؛ کار رسانه نیز همین طور است اگر محصول کار، بهره‌برداری مادی و کسب درآمد باشد و فرد به دنبال مطامع شخصی برود از عدالت ساقط می‌شود.

ایشان به خبرنگاران توصیه کردند: شما باید در کار ژورنالیستی جاذبه‌ای برای حقیقت درست کنید، تیترهای براق در خدمت متن خوب و امر واقع باشد، برخی از خبرگزاری‌ها می‌روند و با با برخی نهادها زدوبند می‌کنند و واقعیت را قلب می‌کنند یا بر واقعیت سرپوش می‌گذارند تا بتوانند تبلیغات و منافعی از آن نهاد بگیرند، این کار توهین به شعور و همت و ارزش‌های مورد قبول مردم است. منافع گرفتن خوب است اما نه با قلب واقعیت، مثل سالگرد مرحوم آیت الله یثربی که با این ازدحام جمعیت در ماه رمضان، مطرح نکردن آن به نوعی بی‌ارزش کردن ارزش‌های مردم است.

سپس خبرنگاران حاضر در جلسه به طرح سوالات خود پرداختند.

ایشان در پاسخ به سوالی درباره تشکل‌ها و ان جی او ها و اهمیت آنها در فرهنگ‌سازی جامعه گفتند: این یک اصل است که همیشه کار جمعی از کار فردی موثرتر بوده است و بویژه وقتی این جمع متشکل از جوانان باشد شور بیشتری نیز خواهد داشت. اما حمایت و همراهی حاکمیت نیز در این خصوص مهم است چون  اگر حکومت نگاه مراقبتی و حمایتی داشته باشد فعالیت‌ها با موفقیت همراه خواهد شد. اما اگر به جوانان بدبین باشیم و نگاه جوانان را باور نداشته باشیم کاری به پیش نخواهد رفت. ما معتقدیم که در کشور ما بویژه جوانان نگاه ستیز با حاکمیت ندارند و نقد دارند. ما باید نگاه نقادانه را بپذیریم و حتی اگر نگاه ستیز هم داشته باشند باید آنها را جذب کنیم. بخصوص این که در جامعه گروه‌های بسیار کمی هستند که با نظام مشکل داشته باشند.

خبرنگاری پرسید: قانون دادرسی کیفری اخیراً ابلاغ شد اما ماده‌ای به آن اضافه شد به نام ماده ۴۸ که اجازه وکیل گرفتن در جرایم امنیتی به اشخاص را مشروط بر این می‌کند که وکیل مورد تأیید رئیس قوه قضاییه باشد و نمی‌تواند هر کسی را وکیل کند. نظر حضرتعالی به عنوان یک فقیه چیست؟

استاد برجسته دروس خارج حوزه علمیه قم پاسخ دادند: با اطلاق قواعد شرعیه در قانون وکالت این تقیید وجهی ندارد، تقیید مطلقات ادله دلیل می‌خواهد.

ایشان در پاسخ به سوالی درباره حجاب اختیاری نیز گفتند: اختیار از ویژگی‌های احکام شرعی است و اختیار آن نیز به عهده مکلف است، اما در شرایطی اگر عدم رعایت یک اصل به نظم عمومی جامعه اطمه ضربه بزند، حاکمیت می‌تواند رعایت آن اصل آن را برای حفظ حرمت جامعه الزامی کند. اساس احکام شرع بر اختیار است و هیچ کس نمی تواند فرد را مجبور به انجام عمل شرعی کند اما اعمالی وجود دارد که به نظام‌مندی جامعه ارتباط دارد، مثل روزه که هیچکس نمی‌تواند فردی را مجبور به روزه گرفتن کند اما برای حفظ حرمت اصول دینی می‌توان قوانینی وضع کرد که افراد را از تظاهر به روزه‌خواری بازدارد.

ایشان در پاسخ به سوالی درباره دخالت مداح‌ها در سیاست گفتند: دخالت هر کس را در غیر امور تخصصی‌اش جایز نمی‌دانیم.

آیت الله یثربی درخصوص ویژگی‌های فرد اصلح در انتخابات و فقه انتخاباتی گفتند: من پیام تشکری نوشته بودم برای تقدیر از حضور مردم در مراسم سالگرد مرحوم آیت الله یثربی که پاسخی بر این پرسش نیز هست. ما در جامعه و بخصوص کاشان با آن ویژگی‌ها و شرایط ویژه‌اش نیاز به کسی داریم که هویت جامعه را نمایندگی کند. وکیل شما رسول شماست و رسول شما کسی است که گویای هویت فرهنگی مردم‌تان باشد. کاشان شهر بزرگی از نظر فرهنگی است و نیاز به  فردی دارد که راستگو و صادق باشد، منافق و دروغگو نباشد، توانمند باشد، امین باشد.

ایشان در پاسخ به سوالی درباره شعار امسال، همدلی و همزبانی گفتند: فکر می‌کنم این یک خطاب عام است و معنای همدل بودن و همزبان بودن این است که در جامعه نفاق نباشد اما این که آیا هنوز هست یا نه، بحث دیگری است.

خبرنگاری درخصوص توصیه‌هایی که آیت الله یثربی به وزیر صنایع در ارتباط با سرمایه‌گذاری در صنایع بدون آب داشتند، توضیح خواستند و ایشان گفتند: به وزیر صنایع گفتم که من در سال های ۷۳، ۷۴ در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی از رئیس اداره کار کاشان پرسیدم که چند نفر جویای کار داریم، گفتند ۱۸ نفر که ۱۶ نفر بهتریاب هستند. به وزیر گفتم که شما با آن سوابقی که دارید می توانید صنعت را در منطقه تقویت کنید. اما این باید بنا بر شرایط محیطی منطقه باشد. الان صنایع نساجی و اتومبیل‌سازی از صنایعی است که احتیاج به آب دارد و شرایط منطقه جویای مشاغلی است که نیازی به آب نداشته باشد، مانند صنایع الکترونیک، که هم زیرساخت‌های آن وجود دارد و هم توانمندی آن. اما به ایشان تاکید کردم که شما باب سرمایه‌گذاری را باز کنید تا هم سرمایه‌گذار خارجی بیاید و هم بخش خصوصی بتواند پیشقدم شود.

 استفاده نهادهای دولتی و غیردولتی از اموال بیت‌المال در تبلیغات انتخاباتی سوال دیگری بود که یکی از خبرنگاران پرسید و آیت الله یثربی با صراحت تاکید کردند که قطعا جایز نیست و منابع بیت‌المال هرکدام تعریف شده و سرفصلی دارد و مصرف آن در جایی غیر از آن سرفصل، جایز نیست.

آیت الله یثربی در پاسخ به سوالی درخصوص تجمع معلمان و برخورد با تجمع ها گفتند: ظاهرا منعی برای تجمع‌ها در قانون نیست، در سال ۸۵ مصاحبه ای داشتم با مجله شهروند که تیتر آن این بود که با برخورد قضایی با دگراندیشان مخالفم، بنده شأن جمهوری اسلامی را اجل از این مسائل می‌دانم.

پرسش بعدی از فعالیت‌های دفتر آیت الله یثربی درخصوص حمایت از کودکان و دانش‌آموزان بود که ایشان گفتند: درباره اطفال دارالاکرامی تاسیس کردیم که تمام اطفال بی‌سرپرست یا بدسرپرست را تحت پوشش قرار دهد و همه هزینه‌های تحصیل آنها را پذیرفته ایم که الان حدود پانصد تا ششصد نفر را تحت پوشش دارند و ما متعهد شده‌ایم که تا حتی هزینه بورس تحصیلی آنها در کشورهای خارجی را نیز تقبل کنیم و برای سال آینده نیز در حال برنامه‌ریزی هستند که تا هزار دانش آموز را تحت پوشش بگیرند.

خبرنگاری با اشاره به مراتب ممتاز تحصیلی و تدریس آیت الله و نفوذ افکار و اندیشه‌های ایشان در داخل و خارج از کشور درخصوص اعلام مرجعیت و انتشار رساله توضیح المسائل از آیت الله پرسید که ایشان پاسخ دادند: در سیستم روحانیت ما قائل به یک سلسله مراتبی هستیم که در چند دهه اخیر تا حدودی از بین رفته است. حرمت‌گذاری به اساتید و بزرگترها و ریش‌سفیدها یک قانون و جزئی از اصول اخلاقی است. الان بزرگترهایی داریم که بر ما سمت استادی و ارشدیت دارند و باید حرمت و شأن آنها و جایگاه آنها را مدنظر قرار دهیم و امیدوارم عمر طولانی داشته باشند، اما اگر ضرورت اقتضا کرد از مسئولیت گریزان نیستیم.

خبرنگاری درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها سوالی مطرح کرد و آیت الله یثربی در جواب گفتند: بر حسب قاعده، نه صدور فتوا، امر تفریح و تفرج امر مباحی است مگر این که عوارض منفی بر آن مترتب بدانند. حکم اولیه حضور خانم ها در محافل عمومی مانند حضور آقایان است مگر این که مفسده ای بر آن مرتب باشد و آقایانی که مخالف این حضور هستند لابد نظر به این مفاسد دارند.

پرسش بعدی درخصوص کمرنگ شدن اخلاق در جامعه و نقش روحانیت در این زمینه بود که آیت الله پاسخ دادند: وظیفه‌ای که ما داریم انتقال معارف دین به مردم است و مابقی امور در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرد. من در جلسه با خانم‌های مبلغ در جمعه آخر شعبان گفتم که ما قبلا سنتی داشتیم که در هر خانه‌ای هر هفته جلسه‌ای داشتند و یک روحانی مسئله و حدیثی می‌گفت و روضه‌ای می‌خواند. هم انتقال مسائل اولیه به خانواده‌ها بود و هم محل دیدوبازدیدی. الان زنان مسائل اصلی را نمی‌دانند چون یا مسجد نمی‌آیند و یا نمی‌خوانند و روحانیون هم توضیح نمی‌دهند. اگر هم نقد کنند و توضیح بدهند فورا می‌گویند ضدانقلاب است.  

سوال بعدی درباره افشای اختلاس‌ها در دولت سابق بود که آیت الله گفتند: واقعا اسباب تاسف و سرافکندگی و شرمساری است. شرایط به گونه‌ای شده که انگار هر کس دستش به هر جایی می‌رسید برمی‌داشت. کسانی را می‌شناسم که سال ۸۴ یا ۸۵ به اینجا می‌آمدند که ما واسطه شویم برای دو میلیون وام. الان خبر می‌رسد که همین‌ها چندین برج در تهران دارند. این گونه افراد هستند که تلاش می‌کنند تا فردی را برای نمایندگی معرفی کنند تا بتوانند به این فعالیت‌ها ادامه دهند.

یکی از خبرنگاران درباره سخنرانی آیت الله یثربی در جمع علمای شهر درباره برخی از افرادی که برای مراجع و بزرگان تعیین تکلیف می‌کنند پرسید و ایشان پاسخ دادند: صرف ادعای خواندن درس حوزه کافی نیست، همان طور که فرزندتان را وقتی بیمار شد در اختیار کسی که ادعای خواندن درس پزشکی دارد قرار نمی دهید باید نسبت به اخلاق خانواده و جامعه و کشورداری حساسیت بیشتری داشته باشیم. درست است که مسایل سیاسی و دینی خلط شده است، ما سیاست دینی یعنی سیاست برخاسته از دیانت و ارزش های دینی را قبول داریم نه دین سیاسی. دینی که سیاست به آن شکل دهد که دین نیست.

پرسش بعدی ارزیابی از عملکرد دولت تدبیر و امید در دو ساله اخیر بود که آیت الله پاسخ دادند: برای قضاوت درباره یک اتفاق سیاسی باید کلان‌نگر باشیم و نسبت به موضوع اشراف داشته باشیم. همین سوالاتی که امروز در جلسه مطرح شد سه سال قبل نمی‌شد آزادانه مطرح کرد. ضمن این که ما نباید به انتخاب خود بسنده کنیم. باید از انتخاب و برنامه‌های دولت حمایت کنیم. در جلسه‌ای که برای والده دکتر ظریف در کاشان داشتیم، ایشان خیلی تشکر کردند و بنده به ایشان گفتم شما از این مردم تشکر کنید و تشکر شما از مردم این است که به دکتر روحانی بگویید بدنه مردمی که به شما رای داده‌اند استحقاق کمک کردن دارند و باید بیش از اینها به آنها توجه کرد. ما سال‌های زیادی را دیده‌ایم و هیچوقت وضعیت جامعه مانند امروز نبوده است. چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب حتی در شرایط سخت جنگ هم اینگونه نبود که در ده سال اخیر اینقدر محتاج و نیازمند دیدیم. ما نباید هی شعار بدهیم و بگوییم پیشرفت کرده ایم. ببینیم که چه چیزی غنی شد که الان این همه فقیر داریم.

پرسش پایانی درباره بدفهمی و غرض‌ورزی درباره سخنرانی آیت الله یثربی درخصوص جابجایی مرز دو شهر کاشان و آران وبیدگل بود که ایشان پاسخ دادند: ما همیشه برای کاشان به معنی وسیع آن یعنی همه خطه کاشان دغدغه داشته ایم. اما در همین منطقه اگر امتیازی از شهرداری ناحیه یک به شهرداری ناحیه دو داده شود، چون آن امتیاز نافع به حال اهالی ناحیه یک بوده است ایجاد حساسیت می‌کند. در آن زمان نیز ما این تذکر را دادیم که درون خانواده نباید اختلاف ایجاد کرد. متاسفانه بعضی که کارشان خالی از شیء هم نبود آن را به خود گرفتند که ما نظر خاص داریم. در حالی که نظر خاصی نبود و درواقع استمدادی بود از آنها که دستی بر آتش داشتند که اجازه ندهند این اتفاقات بیفتند.

ایشان تاکید کردند: الان هم به همه دست اندرکاران می‌گویم که ما نه پستی داشته‌ایم و نه داریم و نه می خواهیم. در سال فوت مرحوم ابوی بنده، برخی به سراغ ما آمدند و بسیار هم اصرار کردند که برای خبرگان وارد شویم که قبول نکردم. بنده دنبال پست نیستم و وظیفه دیگری دارم. هیچ وقت هم از کاشان به عنوان سکوی پرتاب مدیریتی و منافع استفاده نکردیم. به مردم کاشان نه تنها علاقه داریم که دوست‌شان داریم و به آنها عشق می ورزیم و در شادی و غم‌شان شریکیم و کسی هم اگر بخواهد به حریم کاشان و منافع مردم آن تعدی کند تا جایی که قدرت داشته باشیم جلوگیری خواهیم کرد.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله یثربی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=12132

  تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۳:۴۱