چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر محترم اطلاعات، ویدئوها

از این حریم خصوصی تا آن حریم خصوصی/ این اطلاعاتیه خودش را کشت که من این مطلب را نخوانم!

واکنش‌ها به انتشار تصاویر مرتضی طلایی در کانادا؛ از این حریم خصوصی تا آن حریم خصوصی

مرتضی طلایی علاوه بر مسئولیت فرماندهی در نیروی انتظامی مدتی عضو شورای شهر تهران بود. آرشیو

انتشار ویدئویی کوتاه از مرتضی طلایی که بر روی تردمیل در باشگاه ورزشی موواتی در شهر ریچموندهیل استان انتاریوی کانادا که ظاهرا مربوط به کمی پیشتر است باعث واکنش‌هایی در فضای مجازی شد.

افزایش دامنه انتشار این ویدئو باعث شد نایب رئیس سابق شورای شهر تهران، شب دهم بهمن با حضور در پل طبیعت تهران به نوعی فرار به جلو کند و با تکذیب موضوع مهاجرت و زندگی در کانادا، این داستان را به صورت تلویحی تکذیب کند.

 

play-sharp-fill

واهمه از انتشار ویدئوها و تصاویر بیشتر از حضور او در دیگر اماکن عمومی در کانادا، اما باعث شد که سرتیپ دوم بازنشسته نیروی انتظامی که سابقه فرماندهی سپاه کاشان و فرمانده نیروی انتظامی مازندران، اصفهان و تهران بزرگ را در پرونده دارد، در واکنشی تازشگرایانه انجام این سفر را تایید کند.

او در گفتگویی کوتاه با تارنمای خبری دیده‌بان ایران، با بیان این که هدف منتشرکنندگان ویدئو بی اعتبار کردن افرادی است که در میان مردم دارای اعتبار هستند، با لحنی مطالبه‌خواهانه به پرسشگران فضای مجازی حمله کرد. او گفت: «مگر مسئله شخصی افراد باید در فضای رسانه‌ای به آن پرداخته شود؟ چرا باید در فضای رسانه من بیایم بگویم که به فلان سفر رفتم یا نرفتم؟ اصلا من صد تا سفر رفتم باید پاسخگو باشم؟ من دارم زندگی خودم را می‌کنم؛ شما باید جواب بدهید که زندگی شخصی افراد به چه کسی مربوط است؟»

اگرچه ممکن بود صرف این عبارات در فضایی دیگر بسیار قابل دفاع باشد، اما بنا به نظر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، دفاعیه عنوان شده از سوی یکی از برنامه‌ریزان و مجریان طرح‌های ادواری تعرض به حریم خصوصی شهروندان، محلی از اعراب ندارد.

کیانوش سنجری روزنامه نگار و فعال رسانه‌ای در توئیتی، یک بام و دو هوای دولتمردان جمهوری اسلامی در مواجهه با مساله حریم خصوصی را به چالش کشید.

 

برخی مرتضی طلایی متولد ۱۳۳۷ در اصفهان را یکی از موثرترین مجریان تعدی به حریم خصوصی شهروندان در پایتخت می‌دانند. او به عنوان فرمانده انتظامی تهران بزرگ درحالی در اردیبهشت ۸۵ فرمان آغاز گشت ارشاد در سطح تهران را صادر کرد که پیشتر تجربیاتی مشابه در پایتخت، اصفهان و مازندران را به مرحله اجرا گذاشته بود. تجربیاتی که برای او معنایش طی کردن پله ترقی بود و برای شهروندان خاطراتی تلخ از آن روزها.

یک کاربر فضای مجازی با اشاره به خوف ناشی از این تعدی به حریم خصوصی در دوران حضور مرتضی طلایی به عنوان رئیس پلیس اصفهان در دهه ۷۰، به حضور مستقیم شخص وی در این حملات اشاره می‌کند.

طلایی که با وعده ریشه‌کنی بدحجابی از پایتخت، جانشین محسن انصاری در سمت «فاتب» یا همان فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می‌شود، علاوه بر پشتیبانی از طرح پلیس اخلاقی کوهستان و پارک و طرح‌های ضربتی جمع‌آوری ماهواره‌ها، بنا به یافته‌ها، از همان جلسات اول توجیهی با فرماندهان مناطق، صحبت از برخورد جدی با «برهنگی پای» زنان و مانتوهای مدل‌دار می‌کند.

توجه ویژه او به جزئیات حجاب، نوع آرایش زنان در جامعه و حتی لوازم آرایش در کنار توجه ویژه‌اش به مسائل مربوط به بزهکاری زنان باعث بروز پرسش های بسیاری در آن دوران می‌شود.

این نوع برخورد و نگاه دستوری، اما تنها محدود به این دوره خدمت او نیست. سالها بعد هنگامی که به عنوان نائب‌رئیس شورای شهر تهران به زنان مطلقه توهین می‌کند و در دفاع از طرح تفکیک جنسیتی شهرداری تلاش می‌کند تا به یک خبرنگار زن تنه بزند، این جنبه از رفتار او مورد توجه قرار‌ می‌گیرد.

مرضیه طلایی یکی از سه دختر او، اما در مصاحبه‌ای هماهنگ‌شده با روزنامه جام‌جم، برداشت‌های غلط از حرف های پدرش را دلیل این سوءتفاهم عنوان می‌کند و از پدرش به عنوان یکی از موفق‌ترین مدیران پیشین نیروی انتظامی که امنیت همراه حرمت برای مردم آورده است یاد می‌کند. او همراه با مادرش تاکید می‌کند که «سردار مردی اهل خانواده و احترام به زنان است.»

 

 

اگرچه شیوه رفتاری در قالب استفاده از چرخه مظلوم‌ نمایی بعد از تندخویی همراه با ارائه نشانی غلط، تنها مختص به این چهره نظامی جمهوری اسلامی نیست اما نگاهی به رویه‌ای حرفه‌ای او نشان می‌دهد طلایی به استادی بارها از این حربه و به دفعات بهره برده است.

تهدید قالیباف به افشای جزییات حمله گازانبری به کوی دانشگاه بعد از انتشار خبر ردصلاحیتش برای انتخابات شورای شهر و سپس کرنش در برابر او بعد از تایید صلاحیتش همزمان با تغییر جهت نیزه تهدید به سمت حسن روحانی، بعد از گمراه کردن افکار عمومی با شبهه تشابه اسمی، از دیگر رفتارهای قابل ملاحظه فرماندهی است که روزگاری خواهان توسعه سبک زندگی اسلامی و دوری از الگوهای غربی بود.

 

 

با این که این روزها با افشای اخبار متعددی از زندگی لوکس و سفرهای پرهزینه دولتمردان رده بالای نظام، سرمایه‌گذاری‌ها و اقامت آقازاده‌هایشان در آمریکا،‌ کانادا و اروپا، شعارهایی چون ایستادگی در برابر غرب و ساده‌زیستی مسئولان جمهوری اسلامی بیش از پیش نخ‌نما شده، اما دعوت به مناظره از سوی مرتضی طلایی به دنبال این واکنش‌ها نه تنها حاکی از طلبکار بودن سردمداران نظام از مردم می‌کند که نشان می‌دهد تار و پود دولتمردان جمهوری اسلامی چگونه به هم تنیده است و چقدر بر پایه زد و بند جمعی استوار است.

برای تنها درک بخشی از ابعاد این فساد نهادینه شده کافی است تنها پاسخی برای این سوال پیدا کنید که چگونه ممکن است مرتضی طلایی که از فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی بوده توانسته بدون هماهنگی بالادست‌ها به این سفر ظاهرا طولانی مدت برود، در حالی که حتی دون پایه‌ترین شاغلان در نیروهای مسلح نیز برای گرفتن مجوز خروج از کشور با چالش‌های فراوانی روبه‌رو هستند.

منبع: voanews


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=60705

  تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۰، ساعت: 10:47