چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:تجمع ۲۴ ساعته انجمن فرویدی در وزارت بهداشت، درمان و غیره، روانکاوی در انجمن فرویدی، وزیر مستعفی بهداشت

استقامتی جان، با ۵۰ سال سن این قدر پرتی؟!

شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

م. ع:
«وقتی اخلاق زیر پای دفاع صنفی له می شود
در رابطه با صدور مجوز انجام سونوگرافی توسط همکاران پریناتولوژیست و در پی آن اعتراض تعدادی از همکاران رادیولوژیست و وقایع پس از آن و با توجه به مطالب کذبی که در فضای مجازی بی‌محابا در حال انتشار است این‌جانب به عنوان دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی بر خود واجب می‌دانم که جهت روشن شدن اذهان جامعه پزشکی مواردی چند را به اطلاع همکاران ارجمندم برسانم:
پس از صدور مجوز امکان انجام سونوگرافی توسط پریناتولوژیست‌ها که تعداد آنها در کل کشور کمتر از ۵۰ نفر است، جلسه‌ای با حضور جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم، معاونین محترم آموزشی و درمان، سایر مسئولان و اینجانب با نمایندگان انجمن رادیولوژی و هیات ممتحنه در دفتر وزیر برگزار شد و تقاضای انجمن و بورد تخصصی رشته رادیولوژی مبنی بر لغو مجوز معاونت درمان، از سوی وزارت‌خانه پذیرفته نشد ولی به همکاران رادیولوژیست این فرصت داده شد که از طریق ایجاد اتاق رادیولوژی در معاونت درمان، سایر درخواست‌های خود را از طریق معاونت درمان پیگیری نمایند.
هم‌چنین مقرر شد در رابطه با فلوشیپ‌های جدید در رشته رادیولوژی نیز معاونت آموزشی بررسی و اقدام نماید.
متاسفانه در روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶مطلع شدم که قرار است تجمعی توسط همکاران رادیولوژیست در روز شنبه مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶ مقابل وزارت‌خانه انجام شود. این‌جانب فوراً با ریاست انجمن رادیولوژی و دبیر هیات ممتحنه تماس گرفته و تقاضای لغو این تجمع را نمودم و غیر قانونی بودن این حرکت را به اطلاع آنان رساندم که متاسفانه علی‌رغم قول مساعد و مکاتبه دبیر محترم هیات ممتحنه و نظر موافق ریاست محترم انجمن رادیولوژی این روند متوقف نشد و در جلسه فوق‌العاده‌ای که در روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲دفتر کمیسیون انجمن‌ها با اعضای هیات مدیره برگزار کردم ضمن استماع نظرات هیات مدیره محترم، اکیداً از آنان درخواست نمودم که با استفاده از اختیارات خود ضمن توجیه معترضین مانع این اقدام شوند و تاکید نمودم که تقاضای همکاران با تجمع و یا اقدام خیابانی حل نمی‌شود و اگر مشکلی وجود دارد باید به صورت کارشناسی و در محیط آرام و بدون تنش پی‌گیری گردد در ضمن یادآور شدم اگر قرار باشد که با هر مصوبه وزارت بهداشت یا برگزاری هر آزمونی گروهی که با آن مخالفند به خیابان بیایند و تجمع کنند ما باید هر روز با چندین تجمع در مقابل وزارت بهداشت یا وزارت‌خانه‌های دیگر مواجه شویم آیا در این صورت می‌توان مشکلات فراوان بخش بهداشت و درمان و کشور را مدیریت نمود؟
آیا اگر اعتراض دوستان صرفاً با خودارجاعی توسط همکاران متخصص پریناتولوژی و همکاران متخصص زنان است راه حل این مسئله تجمع در مقابل وزارت‌خانه و یا نشر مطالب کذب و خلاف اخلاق در فضای مجازی است؟ مگر ما شاهد خودارجاعی توسط برخی از همکاران رادیولوژیست به روش‌های غیر قابل بیان نیستیم؟
در جلسه‌ای که با حضور مسئولین انجمن و هیات ممتحنه با وزیر بهداشت و مسئولین ارشد وزارت‌خانه انجام شد جناب آقای دکتر هاشمی با توجه به تقاضاهای مکرر دریافتی در سطح کشور در خصوص ضرورت رعایت بیش از پیش شئونات اخلاق حرفه‌ای در انجام سونوگرافی واژینال و کنترل حاملگی از همکاران رادیولوژیست خواستند جهت رعایت اخلاق حرفه‌ای که در تمام کشورهای پیشرفته دنیا نیز رایج است، برای انجام سونوگرافی خاص بانوان از حضور ماما یا پرستاران خانم در اتاق سونوگرافی استفاده کنند و تعداد دستیاران خانم رشته رادیولوژی را برای راحتی بیشتر بانوان که در اقصی نقاط کشور نیاز به سونوگرافی‌های خاص زنان دارند افزایش دهند آیا این تقاضا غیر اخلاقی است یا انتشار مطالب خلاف واقع در فضاهای مجازی؟
در بسیاری از کشورهای پیشرفته سونوگرافی توسط بسیاری از رشته‌های مختلف تخصصی و فوق‌تخصصی جهت تشخیص بیماری بکار گرفته می‌شود نه این که هر رشته تخصصی و فوق‌تخصصی که در دوره آموزشی مهارت انجام سونوگرافی یا اکوگرافی را دیده است از انجام آن محروم شود. همکاران رادیولوژیست باید بپذیرند که حل این مشکل فقط با احترام به قانون و کار کارشناسی دقیق در فضای علمی امکان‌پذیر است، نه با تجمع و اعتراض خیابانی که به دور از شان جامعه تحصیل‌کرده و فرهیخته کشور است.
ضمناً متاسفانه روزی تجمعات صورت گرفت که دولت جمهوری اسلامی در آستانه نهایی شدن برجام تجمعات مشابه را مجوز نداده است و با تجمعات غیرقانونی بر اساس دستورالعمل‌های مرتبط عمل شده است از گروه‌های تحصیل‌کرده انتظار آن بود که با این وقایع متناسب با شرایط عمل نمایند.
در خاتمه امیدواریم که با توجه به مشکلات ایجاد شده هیات مدیره انجمن رادیولوژی با شناخت و رعایت کلیه جوانب مسئولیت و وظایفی که بر عهده آنان است اقدام مناسب را جهت تنویر افکار عمومی و جامعه پزشکی بعمل آورده و مانع انتشار مطالب خلاف و غیر واقع توسط افراد فاقد صلاحیت گردد.
بدیهی است مبنای تصمیم‌گیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قانون است و با گروه‌ها و انجمن‌های متخلف برابر قانون رفتار خواهد شد. ضمناً دستگاه‌های امنیتی و پلیس امنیت همه تجمعات و فضاها را رصد می‌کنند و تصمیم آنها برای پیشگیری از تجمع غیر قانونی وظیفه ذاتی خود ایشان است و ربطی به وزارت بهداشت ندارد.
امیدوارم همه ما در بیان، صادق و در قضاوت، انصاف داشته باشیم و به اخلاق پزشکی حداقل به اندازه دفاع از صنف خودمان بها بدهیم.
* دکتر علیرضا استقامتی/ دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی
شنبه ٣ بهمن ١٣٩۴ – ١۴:۴٩ / شماره خبر: ١٣٩٠٩٠ / تعداد نمایش: ۶۹۸»
http://www.behdasht.gov.ir/news/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87/139090/%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C+%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82+%D8%B2%DB%8C%D8%B1+%D9%BE%D8%A7%DB%8C+%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9+%D8%B5%D9%86%D9%81%DB%8C+%D9%84%D9%87+%D9%85%DB%8C+%D8%B4%D9%88%D8%AF

 

 

شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

سمن مطالبه‌گر:
«استقامتی و ایازی، «بدون سمن‌ها نمی‌توان برای جامعه خط مشی تعریف کرد و سیاست‌گذاری برای جامعه ناممکن خواهد شد»»

 

https://freudianassociation.org/?p=17967
«سهیل معینی، مدیر مسئول روزنامه ایران سپید…. دولت ها با سازمانهای خیریه مشکلی ندارند، زیرا بخش خیریه در کنار دولت بخشی از مشکلات اجتماعی را حل می کند. مشکل دولت با سمن های مطالبه گر است و سازمانی که باید از نیازهای جامعه دفاع کرده و بر مسیر تصمیم سازی ها دخالت می کند.»
استقامتی جان! حالا فهمیدی فرق سازمان خیریه با سمن چیه بابا؟!


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=19010

  تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۱۹:۱۳