یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

اسم «فروید» در ممیزی ارشاد ممنوع بود! / ۲۰ عنوان کتاب در دست انتشار دارم

خبرگزاری ایسکانیوز

 

تهران-ایسکانیوز:  یدالله آقاعباسی با انتقاد از بازار نشر، رفتار بعضی از ناشران و ممیزی ارشاد در دولت پیشین گفت: بازار نشر به طور کلی راکد شده و متأسفانه چند سالی هست که شاهد این وضع هستیم.

این مترجم و نمایشنامه نویس ادامه داد: قیمت کتاب و فرهنگ سازی اشتباه ناشران در این موضوع مزید بر علت شده و چند سالی است که ناشران به مترجم‌ها می‌گویند باید اصل اثر را خودتان تهیه کنید و تمام مسؤولیت آن به عهده شماست، وقتی در بازار نشر این گونه رفتارها شکل گرفت و کسی هم جلوی این رفتارها را نگرفت زمین گیر شدن این بازار دور از ذهن نبود و مشکل اصلی جایی است که عده‌ای برای مبرا کردن خودشان، مخاطبان را متهم می‌کنند.

آقاعباسی در ادامه به بررسی وضعیت ممیزی ارشاد پرداخت و با انتقاد از ممیزی افزود: ممیزی در هر حالتی که باعث حذف کلمه شود اشتباه است و مصداق خیانت به نویسنده و متن. در ترجمه باید به اصل متن وفادار بود و شرط امانت داری را رعایت کرد.

وی در ادامه گفت: در دولت قبل چند عنوان را برای اخذ مجوز از طرف نشرهایی که با آن‌ها کار می‌کردم به ارشاد فرستادم و در چند مورد رفتارهای غیر حرفه‌ای و عجیبی را می‌دیدیم، به طور مثال در کتاب «کاربردهای نمایش»، که قبلاً هم چاپ شده بود و برای تجدید چاپ فرستاده بودیم، به من گفتند اسم «زیگموند فروید» (روانشناس معروف قرن نوزدهم) باید از کتاب حذف شود؛ بعد از این اتفاق اسم فروید را از کتاب حذف کردم و به جای آن نوشتم: «روان شناس معروف اتریشی»، دوباره آن را تحویل ارشاد دادم و گفتند باز هم قابل چاپ نیست و برای اخذ مجوز به طور کلی بخشی که مربوط به فروید است باید حذف شود، مورد دیگری هم بود که در کتابی عبارت «آدم از درخت سیب، سیب می‌کند» شامل ممیزی شد و وقتی این اثر به ارشاد رفت گفتند باید جای واژه «سیب»، «گندم» را جایگزین کنید. از این موارد ممیزی زیاد بود در دولت قبلی زیاد بود و باز برای مثال در کتاب زندگی و آثار اتول فوگارد(نمایش نامه نویس آفریقای جنوبی) عکس مردی بود که بالاتنه‌اش برهنه بود و گفتند عکس باید حذف شود در حالی که مدام در صدا و سیما این تصاویر به چشم می‌خورد.

این مترجم در ادامه این رفتارها گفت: وقتی دیدم شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که برای چاپ آثار ترجمه باید به نویسنده خیانت کنم به ناشر گفتم تمام آثار من را از ارشاد پس بگیر و نظرم به کلی راجع به چاپ کتاب در آن شرایط عوض شد.

یدالله آقاعباسی در پاسخ به این سؤال که اوضاع و شرایط فعلی را برای انتشار کتاب چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: من اکنون بیش از ۲۰ عنوان ترجمه دارم که قابل چاپ است اما ترجیح می‌دهم صبر کنم تا ببینم شرایط چطور پیش می رود؛ البته از برخی همکاران و دوستان شنیده‌ام که اوضاع ممیزی و وزارت ارشاد خیلی بهتر شده و در حالت پیشرفت هم هست اما مشکل دیگر تیراژ کتاب است. من تا کنون بیش از ۴۰ عنوان کتاب چاپ کرده‌ام اما تیراژ کتاب آخرم ۵۰۰ نسخه بود که بخش عمده‌ای از آن هم به خودم تحویل داده شد تا آن‌ها را پخش کنم، با این اوضاع قصد چاپ هیچ کتابی را ندارم تا مشکلات تا حدی برطرف شوند که بتوانم تحمل کنم.

 

منبع: خبرگزاری ایسکانیوز


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=2240

  تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳، ساعت: ۱۸:۲۰