پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:امیر عباس کشاورز – شبنم نوحه سرا – وحید شریعت -مهدی صابری-صابران، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

اشتباه پزشک را خاک می پوشاند

یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴

دیدگاه خانم منصوره اردشیرزاده درباره «مافیای روان»

 
خاطرم می آید سال دوم رشته پزشکی که بودم، یک روز برای انجام کاری به دفتر خوابگاه دانشجویی رفته بودم. از قضا همان موقع یک مادر و دختری آمدند که آن دختر خانم تازه وارد بود (دانشجوی سال اول پزشکی). مسئول خوابگاه که خانمی معقول و قابل احترام بود، بعد از مشخص کردن اتاق آن دخترک تازه وارد، به آندو وسایلی داد از جمله یک تشک ابری که به اتاقش ببرد. ناگهان مادر دخترک سر این خانم داد کشید که « به یک خانم دکتر توهین می کنی؟ تشک رو میدی دستش که خودش ببره؟ مگه کارگز اینجا نیست؟؟!!» من نتوانستم جلوی خنده ام رو بگیرم و بلند خندیدم.
با خودم گفتم از راه نرسیده شد خانم دکتر؟ بذار اول خستگی راه از تنتون دربیاد..
الآن که این موضوع یادم میاد سال ها گذشته و حتی در مورد خودم هم در پزشکی به بن بست رسیده ام، نه از جهت کارکرد این شغل، بلکه از جهت جایگاه آن! بله همین پزشکان هستند که فکر می کنند تافته جدا بافته هستند و از موضع بالا دست با مردم برخورد می کنند و حتی این موضوع به همکارانشان هم تسری پیدا می کند. وگرنه مهران مدیری تا الآن با همه شوخی کرده و از همه معضلات حرف زده در قالب طنز. این برآشفتگی عده ای از پزشکان دقیقا حاکی از درست بودن موضوع فوق است.
نظام پزشکی هم که فقط و فقط حامی عده خاصی از همان پزشکان معترض است. همانهایی که ویزیت های ۳۰۰ هزار تومانی می گیرند و ماموران ارزیابی طرح نوین سلامت آن را نمی بینند، همان پزشکانی که با درآمدهای آنچنانی از دادن مالیات معاف اند.، همان پزشکانی که از خانواده مریض اورژانس رو به مرگ تقاضای صد میلیون تومان زیرمیزی می کنند!! همانهایی که مانند اختاپوس بر بخش درمان این کشور تسلط دارند…
بله دست چنین پزشکانی نباید توسط یک هنرمند رو شود، زیرا جامعه پزشکی مثل همه بخش های دیگر یا در حال رانت خواری است یا در رخوت و بی تفاوتی!!
باز هم یادم میاد که در پایان یک کورس درسی در انتهای جزوه ام نوشتم: «اشتباه پزشک را خاک می پوشاند». (البته یادم نیست آن را از کجا اقتباس کرده بودم.)
حالا می گم: « اگر نظارتی بر کار دستگاه درمانی این کشور نباشد، کل اخلاق و انسانیت را خاک می پوشاند»!


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=9957

  تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴، ساعت: ۱۹:۱۶