دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

اقتصاد دانان و ارائه ۱۰ راهکار برای نجات اقتصاد ایران بدون کمک خارجی

طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور عنوان شد

ارائه ۱۰ راهکار اقتصادی برای نجات اقتصاد ایران بدون کمک خارجی

جمعی از کارشناسان اقتصادی در واکنش به سخنان اخیر رئیس‌جمهور درباره اینکه نمی‌شود بدون مراودات بین‌المللی به اقتصاد سامان داد، ۱۰ راهکار اقتصادی برای نجات اقتصاد ایران بدون کمک خارجی‌ها را پیشنهاد دادند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، ‌۲۴ اقتصاددان کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور راهکارهای دهگانه را بدون کمک خارجی برای نجات اقتصاد ایران پیشنهاد کردند. متن نامه به این شرح است: در بانک مرکزی فرمودید بلد نیستید با تکیه بر داخل و بدون کمک خارجی مشکلات اقتصاد ایران را حل کنید.یادآوری می‌کنیم کثیری از کارآفرینان و کارشناسان کشور تاکید دارند مشکلات اصلی اقتصاد کشور، بیشتر ناشی از سوءمدیریت و «تحریم داخلی» است نه خارجی. اینجانبان جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران اقتصاد ایران، در پاسخ به فراخوان ضمنی امروز شما، با حسن نیت و حسب وظیفه ملی، ۱۰ راهکار کم هزینه و موثر در کوتاه مدت را که بدون تکیه بر خارج، می‌تواند اقتصاد ایران از بن‌بست فعلی نجات دهد تقدیم می‌کنیم:
۱- صدور مجوزهای کسب وکار را سهل و انحصار دسترسی به شغل را حذف کنید.
۲- همه سفارتخانه‌های ایران را مامورکنید با تمام توان به کمک صادرکنندگان کالاها و خدمات ایرانی بشتابند.
۳-بانک‌ها را از خرید و نگهداری املاک و رقابت با یکدیگر برای بالابردن نرخ سود سپرده منع کنید.
۴- بازار سرمایه را مامور کنید با استفاده از ابزارهای جدید مالی و تسهیل انتشار اوراق، نقدینگی موجود را بسوی تولید هدایت کند.
۵- به سازمان «تامین اجتماعی» دستور دهید بجای فشار غیرقانونی بر واحدهای تولیدی برای تامین مخارجش، هزینه‌های زایدش را مهار کند و جلوی هدر رفتن منابعش را بگیرد.
۶- به بانک مرکزی دستور دهید با روش‌های نوین جایگزین سوئیفت نظیر رمزارزها، پیمانهای پولی دوجانبه با شرکای اصلی تجاری و… تحریمهای بانکی کشور را کم اثر کند.
۷- وزارت کشور را مامور کنید با اجرای ماده۱۶ قانون بهبود محیط کسب وکار، برای تولیدکنندگان کوچک ایرانی، بازار و امکان فروش فراهم کند.
۸- در تصمیم ۳ماه پیش‌تان درباره بنزین بازنگری و دستورفرمایید سهمیه بنزین، بجای هر خودرو، به هر کارت ملی تخصیص یابد و نرخ بنزین خارج از سهمیه، از سازوکار عرضه و تقاضای سهمیه‌ها بدست آید.
۹- با شناسنامه‌دار کردن همه تراکنش‌های بانکی و تلفیق بانکهای اطلاعاتی موجود، از حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان فرارمالیاتی ثروتمندان جلوگیری و کسر بودجه موجود را جبران کنید. فردی را هم که ۷سال پیش به شما تلقین کرد نباید در حسابهای شهروندان سرک کشید، برای همیشه از خود برانید.
۱۰- با تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، تقاضای سوداگری را از بازارهای خودرو، مسکن، طلا و ارز بیرون کنید تا سرمایه‌های مردم بجای سوداگریهای ضدتولیدی، بسوی تولید هدایت شوند.
خواهش می‌کنیم به دستگاه‌های اجرایی دستور فرمایید بدون فوت وقت این سیاست‌ها را اجراکنند تا با رونق ایجادشده در اثر آن، هم فشار اقتصادی بر اقشار کم درآمد کاهش پیدا کند و هم برای کثیری از جویندگان کار، شغل مناسب ایجاد شود.
 
منبع: کیهان

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=49923

  تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸، ساعت: ۱۴:۵۵