پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی

انجمن فرویدی «توانسته با اکثریت همرنگ نشود»

نویسنده: هاجر آویژه

 

با سلام و سپاس

 

در پاسخ به سؤال خانم منیره ه. که افراد زیادی عبارت شما و هم خیلی عبارت‌های دیگر را جستجو کرده‌ و پاسخی نیافته‌اند ولی می توانید پاسخ اینکه چرا به این راحتی می توان دروغ گفت را از نوشته خود دکتر صنعتی بیابید!!! در پایان نوشته هم ظاهرا خود را از دروغ گویی مبرا کرده چرا که طبق گفته خودشان «حالا می‌توان عمق فاجعه را حس کرد، وقتی که مردم حتی به خودشان هم دروغ می‌گویند[۱]

 

«آن جوان می‌گفت در بازار نمی‌شود دروغ نگفت، همه به هم دروغ می‌گویند! بازار که پر از کاسب حبیب خداست!  و بازار قلب جامعه مصرف است. و جامعه مصرفی جامعه‌ای وابسته است. و جامعه وابسته، جامعه‌ای رشد نایافته و صغیر است. و جامعه صغیر مانند هر صغیری نیاز به قیم دارد. به عبارت دیگر جامعه‌ایست استبدادی و خودکامه. و در جامعه استبدادی ناگزیر ترس، بی اعتمادی و ناامنی حاکم است. و چرا؟ از چه زمانی جامعه ما چنین گرفتار شده است؟ البته بسیاری هم توانسته اند خود را از این بلیه در امان نگهدارند و با اکثریت همرنگ نشوند.

 

در جایی می‌شود راست گفت و شفاف و صادق بود که ترس از دیگری وجود نداشته باشد . ترس از آسیب و زیان جانی، مالی، ناموسی، حیثیتی و نیز امکان طرد شدگی و از دست دادن آزادی، استقلال و دیگر حقوق و امتیازاتی از این دست است که آدم‌ها را ناگزیر از  دروغ می‌کند.

 

زمانی که افراد لذت‌های غریزی را به افراط می کشانند آن وقت به هر صورتی باید به خواست‌های آنی‌شان برسند و وقتی می‌خواهند به خواست‌های آنی‌شان برسند، در مقابل خواست‌های دیگران قرار می گیرند و تضاد منافع پیدا می‌کنند؛ بنابراین برای آنکه به آنچه می‌خواهند برسند دروغ می‌گویند و ریاکاری می‌کنند؛ یعنی جامعه خود شیفته می‌شود پس یک مشکل دیگر ما در این جامعه خودشیفتگی یعنی شخصیت خود شیفته و بازیگر (هیسترویونیک) و ضد اجتماعی (پسیکوپات) است.

 

یعنی غالب افراد به خاطر منافع شخصی، زیاده خواهی، قدرت طلبی و ارضای امیال فردی خود هر نوع قانون و قرارداد اجتماعی و معیار اخلاقی را زیر پا  می‌گذارند و همه این ارزش‌ها را مهمل می‌شناسند.

 

دروغ از بازار پول و قدرت آغاز و به اوج خود رسیده است و تعفنش دارد خود جامعه را خفه می‌کند. دیگر هیچ کس به هیچ کس اعتماد ندارد، حتی مادر و فرزند. دروغ، ریا و فریب سبک غالب زندگی روزمره شده است.

 

البته این به آن معنا نیست که همه این جامعه دچار گرفتاری شده باشد. حتی در  همه گیری‌های گسترده وبا و طاعون نیز تمامی افراد جامعه مبتلا نمی‌شوند زیرا زندگی می‌باید تداوم یابد؛ بنابراین همه ایرانیان هم گرفتار بیماری اخلاقی، دروغگویی، ریا و فریبکاری نیستند. خود را از این آلودگی حفظ کرده‌اند. هر چند ممکن است رنج بسیاری متحمل شده باشند.

 

به همین جهت است که می‌توان گند دروغ و ریا را استشمام کرد. اگر همه به این فرهنگ دروغ و ریا خو کرده بودیم این حرف‌ها زده نمی‌شد. در مورد برخی از علل و عوامل آن صحبت می‌کنیم تا لااقل با انتشار آن کسانی که در مرز راست و دروغ قرار گرفته‌اند، آگاه شوند. ابتذال اخلاقی واقعا کلافه کننده شده است. لااقل من در تمامی عمرم شاهد چنین گستره‌ای از دروغ نبوده‌ام!»[۲]

 

و همان طور که آقای حامد خ. گفتند خوب است که ترکیب «دروغ صنعتی» هم به فرهنگ لغات ما اضافه شود.[۳] و البته با اضافه کردن علل دروغ از زبان خود ایشان.

 

با تشکر از تلاش شما

 

[۱] –   سایت فرهنگ و روانکاوی محمد صنعتی

[۲] – همان منبع

[۳]آقای دکتر صنعتی! دانشکده روانپزشکان دانشگاه تهران (!) کجاست؟، سایت انجمن فرویدی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=3854

  تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳، ساعت: ۰۰:۴۱