سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

اندر حکایت پیامک های تهدید آمیز برای نمایندگان مجلس

فرمول‌های ساده ‌برای مهندسی سیاسی در ایران

 

۶۳ ساله‌ام. در خانواده‌ای سیاسی متولد شدم و فعالیت سیاسی را خیلی زود، از نوجوانی، آغاز کردم. ۱۵ خرداد ۱۳۴۹، دو ماه و نیم مانده تا ۱۴ سالگی‌ام به پایان رسد، زندان را شخصاً تجربه کردم. پیش از آن، برای دیدار با پدرم، در سال‌های ۱۳۴۲- ۱۳۴۳، بارها به زندان‌های ساواک شیراز و دژبان و قزل‌قلعه تهران و کریمخانی شیراز رفته بودم.

برغم این، مبداء «آگاهی سیاسی» خود را سال ۱۳۷۷ می‌دانم، در کوران ماجرایی که تقارن عجیب یافت با انتشار جلد اول کتاب «زرسالاران»م. امروزه، آموخته‌ها و تجارب پیشین را مقدمه می‌دانم برای نیل به این «آگاهی» که بیست سال پیش، در ۴۳ سالگی‌ام، پدید آمد.

در این دو دهه از منظر تاریخی- سیاسی معین، که در کتاب ۵ جلدی «زرسالاران» تمام و کمال انعکاس یافته، به تحولات ایران و جهان می‌نگرم و از این منظر با دقت حوادث را دنبال می‌کنم.

بر اساس تجربه ملموس این بیست سال، به دلیل تکرار مکرر وقایعی مشابه با نتایج مشابه، بعضی فرمول‌ها را برای مهندسی سیاسی،‌ به معنی مانیپولاسیون (دستکاری کردن) رفتار سیاسی جامعه ایرانی، شناخته‌ام. در زیر دو فرمول را به اجمال معرفی می‌کنم:

✔️ «راه بنداز، جا بنداز»

طبق این فرمول، برای اجرای کاری که از طرق ‌رسمی قابل تحقق نیست، و ممکن است به بن‌بست بینجامد، باید آن را، بدون اطلاع مقامات مسئول، انجام داد تا در برابر کار انجام‌شده قرار گیرند.

‌‌اگر فرد دارای پست و مقام باشد و مشهور به «انقلابی‌گری» و «تدین»، به نیت او شک نمی‌کنند و، حتی برغم ناراحتی اولیه، ‌بانی/ بانیان طرح مؤاخذه نمی‌شوند و طرح تحقق می‌یابد و،‌ چنانکه بعینه دیده‌ام، ممکن است بعداً مورد تقدیر نیز قرار گیرند.

این فرمول برای «خواص» قابل تحقق است؛ و هر چه مقام فرد بالاتر باشد، یا غلظت وجه «انقلابی» ‌او بیشتر باشد، اجرای موفق این فرمول برایش سهل‌تر است.

✔️ «آبیته، قرمزته»

پیشتر تعبیر «دوقطبی‌کردن» را به کار می‌بردم ولی دیروز، در کامنت‌های دوستی ارجمند که در پست قبلم (درباره فاتف) منتشر شد، تعبیر «آبیته، قرمزته»‌ را دیدم و پسندیدم.

فرمول «آبیته، قرمزته»‌ بطرز معجزه‌آسایی در ایران امروز جواب می‌دهد؛ مانند «حجر الفلاسفه» است که می‌تواند حتی چوب را به طلا تبدیل کند.

کاربرد موفقیت‌آمیز این فرمول را در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ شاهد بودیم. در همان زمان، در یادداشت‌های متعدد از ۲۰ فروردین ۹۶/ ۹ آوریل ۲۰۱۷، نوشتم که وارد کردن ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات بمنظور ایجاد «دوقطبی» است با هدف برانگیختن موج به سود حسن روحانی و پیروزی او با آراء بالا. چنین نیز شد. [*]

جنجال «آبیته، قرمزته»‌ اخیر نیز، که در پیرامون «فاتف» و لایحه ۱۵ مهر ۹۷ مجلس برانگیخته شد، از این جنس است. به گمانم، بخش مهمی از مخالفت‌ها، مانند ارسال پیامک‌‌های تهدیدآمیز برای نمایندگان، سازمان‌دهی شده بود تا «فاتف» به موضوعی ناموسی برای فعالین جناح‌های سیاسی، و سوژه‌ای پوپولیستی برای عامه مردم، تبدیل شود. چنین نیز شد.

* بنگرید به تحلیل زیر درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶

https://t.me/abdollahshahbazi/3845

 

منبع: @abdollahshahbazi


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=42846

  تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷، ساعت: ۱۱:۲۸