دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

اگر در سوئد هم بنزین لیتری ۳۰ سنت بود آمارشان به ۳۰۰ هزار نفر می‌رسید!

بی‌تفاوتی خودروسازان و آموزش‌وپرورش در آموزش و ایمنی ترافیکی؛

کودکان قربانی تصادف ایران ۳ هزار نفر، در سوئد ۴ نفر/پیشنهاد به خودروسازان

 

تصادف

 

رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان با اشاره به اهمیت صندلی کودک در خودرو گفت: در کشور سالانه ۳ هزار کودک به دلیل تصادفات کشته می‌شوند در حالیکه در سوئد فقط ۴ کودک بر اثر تصادف فوت می‌کند، بنابراین خودروسازان صندلی کودک هدیه دهند.

 

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، پروفسور علی گرجی در نشست خبری پنجمین گردهمایی بین‌المللی ایمنی راه و ترومای کودکان اظهار داشت: در همه کنگره‌های علمی ایده‌آل‌هایی ارائه می‌شود زیرا وظیفه مراکز تحقیقاتی اهدای ایده‌آل‌ها در دنیا است تا نقایص کشورها همچون ایران مثلا در زمینه ایمنی راه و ترومای کودکان برطرف شود.

وی با اشاره به بیش از ۱۷ هزار کشته در سال بر اثر تصادفات در کشورمان که حدود ۳ تا ۴ هزار نفر از این کشته شدگان کودک هستند، افزود: امروز در کشورمان به شرایطی رسیدیم که می‌توانیم فرهنگ صندلی کودک در خودروها را نهادینه کنیم چون زمانی پدرها خودشان کمربند ایمنی نمی‌بستند ولی امروز وقتی والدین خود کمربند ایمنی می‌بندند می‌توان فرهنگ صندلی کودک را نهادینه کرد البته صنایع این کشور نیز باید صندلی کودک ارزان و با کیفیت تولید کنند ولی مهمتر از آن فشار افکار عمومی برای تهیه صندلی کودک به صنایع است.

مدیر مرکز تحقیقات شفا در بیمارستان خاتم‌الانبیاء و رضوی مشهد در ادامه با تضمین اینکه تولید صندلی کودک که هم می‌تواند برای بخش خصوصی سودآور و همچنین خدمتی برای کشور باشد گفت: اگر از همین امروز فرهنگ صندلی کودک را شروع کنیم سال آینده از کشته شدن ۲ هزار کودک جلوگیری خواهیم کرد. یعنی ۲ هزار پدر و مادر نیز داغ فرزند نخواهند دید از طرفی با فرهنگ‌سازی صندلی کودک این کودک برای ۱۵ سال آینده خود زمینه‌های فراگیری قوانین راهنمایی رانندگی را آموزش می‌بیند زیرا در گذشته به پدر و مادرها آموزش درست راهنمایی و رانندگی ارائه نمی‌شد.

گرجی با تاکید بر صرفه‌جویی بسیار برای کشور در صورت استفاده از صندلی کودک عنوان کرد: سالانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار کودک بر اثر تصادفات مجروح می‌شوند که متعاقباً هزینه‌های بسیار سنگینی بر حوزه سلامت وارد می‌شود و نشانه‌های آن نیز همین بی‌پولی بیمه‌ها است. پس اگر بیمه‌ها و وزارت بهداشت برای پیشگیری هزینه کنند مطمئن باشید این هزینه هزار میلیارد تومانی درمان بر اثر تصادفات را می‌تواند صرفه‌جویی کند و ده‌ها بیمارستان و یا مراکز بهداشتی بسازد.

رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان، با مقایسه‌ای بین مرگ و میر کودکان ایرانی و سوئدی بر اثر تصادفات افزود: در ایران حدود ۳ هزار کودک در اثر تصادفات کشته می‌شوند در حالیکه سالانه در سوئد فقط ۴ کودک زیر ۱۲ سال بر اثر تصادف فوت می‌کند.

وی ادامه داد: امروزه ما مشاهده می‌کنیم خانواده‌ها برای آینده کودکشان مثلا دختر خود جهیزیه تهیه می‌کنند ولی باید در گام نخست ایمنی این کودک را تامین کرد تا زنده بماند بنابراین با صندلی کودک می‌توان ۷۰ درصد جان نوزادان را در تصادف نجات داد و برای کودکان ۲ تا ۷ سال نیز با بکارگیری صندلی کودک ۵۵ درصد جان آنان در تصادفات نجات پیدا می‌کند البته به شرط اینکه صندلی کودک استاندارد و به درستی در داخل خودرو بسته شود.

گرجی در ادامه به مسئله استفاده کلاه ایمنی برای کودکان در زمان دوچرخه‌سواری تاکید کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته یک کودک و فردی که قد آن ۱.۲۰ سانتیمتر نباشد حتی اجازه سوار شدن به صورت راکب موتورسیکلت را هم ندارد بنابراین اگر مردم ۳۰ درصد این موارد را رعایت کنند در ایمنی و سلامت جان بسیار جلو می‌افتند.

مدیر مرکز تحقیقات شفا در بیمارستان خاتم‌الانبیاء و بیمارستان رضوی عنوان کرد: امروزه کشورهایی در کلوپ کشورهای پیشرفته از نظر ایمنی راه‌ها تعریف می‌شوند که  ۵ قانون مهم را رعایت کنند که در کشور ما ۴ اصل آن رعایت می‌شود یعنی کلاه ایمنی، بستن کمربند، عدم استفاده از الکل و مواد مخدر در رانندگی و پرهیز از گوشی تلفن همراه در ایران یک اصل قانونی است ولی هنوز استفاده از صندلی کودک جزو قانون به حساب نمی‌آید در حالیکه در همین عربستان که به صورت قبیله‌ای اداره می‌شود این ۵ اصل در رانندگی قانون شده است و می‌طلبد در شرایط جدید انتخابات مجلس شورای اسلامی از نامزدها این مباحث مطالبه شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه هیچ زمانی وزارت آموزش و پرورش و خودروسازان در این همایش‌های بین‌المللی ایمنی راه شرکت نمی‌کنند، افزود: متاسفانه در کتب درسی فرمول‌هایی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که هرگز به کارشان نمی‌آید در حالیکه باید آموزش‌های همگانی از جمله عبور و مرور صحیح از خیابان به دانش‌آموز آموزش داده شود. مدارس باید زندگی مناسب و ایمن را به بچه ها یاد دهند همانطور که در کشور آلمان دروس دانش‌آموزان فراگیری چگونه عبور کردن از خیابان است. بنابراین آموزش و پرورش باید برای ارائه آموزش‌ها حساس شود زیرا سالانه ۳ هزار کودک در ایران بر اثر تصادف می‌میرد.

گرجی در خاتمه با اشاره به آمار ۱۰۰ هزار نفری مجروحیت کودکان بر اثر تصادف که ۳ هزار نفر از آنها نیز جان می‌دهند، خاطرنشان کرد: ساختار شهری در کشورمان نیز باید به طوری باشد که در اطراف مدارس مانع یا سکویی قرار نداشته باشد تا دید دانش‌آموز و راننده دچار اختلال شود و علائمه راهنمایی و رانندگی نیز باید در اطراف مدارس بسیار قرار گیرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم خودروسازان نیز هر از گاهی برای فروش بهتر خودروشان هدایایی اهدا می‌کنند بهتر است به خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند صندلی کودک اهدا کند.

 

منبع: تسنیم


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17982

  تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۴، ساعت: ۲۳:۴۳