چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:تجمع ۲۴ ساعته انجمن فرویدی در وزارت بهداشت، درمان و غیره، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

بادبزن و آب قند معاون حقوقی وزارت بهداشت

معاون حقوقی وزارت بهداشت، با بیان اینکه تحقیق و تفحص مجلس از طرح تحول سلامت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح نشده، گفت: بخش عمده ای از طرح تحول نظام سلامت مدیون و محصول مجلس شورای اسلامی است.

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش شفاآنلاین، طاهر موهبتی با اشاره به اخبار رسانه ها در مورد تحقیق و تفحص مجلس از طرح تحول سلامت عنوان کرد: هنوز از مجاری رسمی اخباری در این مورد دریافت نشده و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بعنوان متولی این موضوع چنین طرح و تصمیمی ندارد. اما یکی از ابزارهای مجلس شورای اسلامی نظارت است. برای اعمال این نظارت گاه تحقیق و تفحص صورت می گیرد و گاه از طریق دستگاه های نظارتی همانند دیوان محاسبات اعمال می شود به گونه ای که در قالب گزارش های مستقل به نمایندگان ملت ارائه می شود.

وی افزود: یکی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت، در طرح تحول سلامت مدیریت و کاهش هزینه ها و نظارت جدی بر اجرای این طرح بوده است و بعضا با دعوت از دستگاه های نظارتی در جلسات مختلف بر این امر تاکید دارد.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از طرح تحول نظام سلامت مدیون و محصول مجلس شورای اسلامی است، خاطرنشان کرد: در صورت انجام تحقیق و تفحص از طرح تحول نظام سلامت، فرصتی در اختیار مسئولین این وزارتخانه قرار می گیرد تا ضمن ارائه گزارش عملکرد، برای برای جبران کاستی اعتبارات نیز بهره برد.هر چند که تا کنون در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چنین طرحی مطرح نشده است.

وی ادامه داد: با نگاهی به سیاست های کلی سلامت باید سهم حوزه سلامت در بودجه عمومی و تولید ناخالص ملی افزایش یابد. این در حالی است که به رغم کمک دولت ها و مجلس دوره های مختلف در سال های گذشته، اکنون وضعیت خوبی از نظر اعتبار در حوزه سلامت وجود ندارد. لذا تحقیق و تفحص می تواند فرصتی باشد تا نظام تصمیم گیر کشور جایگاه ویژه ای به حوزه سلامت در بودجه های سالانه یا برنامه ششم توسعه اختصاص دهد.

موهبتی با تاکید بر اینکه تحقیق و تفحص با حاشیه سازی متفاوت است، گفت: هر چند نمایندگان بیش از هر فردی، خود مراقب حاشیه سازی هستند.

وی افزود: محصول یک طرح همواره بیانگر میزان موفقیت آن است. میانگین نظرسنجی های صورت گرفته بیانگر رضایتمندی ۸۰ درصدی مردم از وزارت بهداشت است. لذا می توان گفت طرح تحول سلامت در تمام گام های خود تاکنون موفق عمل کرده است.

معاون برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی وزارت بهداشت، با بیان اینکه ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت نیاز به عزم ملی دارد، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت در حال حاضر با خلاء های اعتباری فراوانی روبرو است. ۵۰ درصد بیمارستان های وزارت بهداشت نیاز به مقاوم سازی دارند و نسبت به میانگین جهانی با کمبود ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی مواجه هستیم.

موهبتی گفت: نباید تصور کرد که وزارت بهداشت اکنون بودجه فراوان دارد. لذا از هر طرحی که به پشتوانه های نظام سلامت کمک کند، استقبال می کنیم.

 

منبع: شفاآنلاین


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=15368

  تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۲۳:۲۶