یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

بالاخره یک نفر ارتباط دین و رشد اقتصادی را درک کرد!

علی اکبر ولایتی:

ادیان غیر ابراهیمی طی این سال ها مورد غفلت ما بوده است

 

 

علی اکبر ولایتی در پیامی به کنفرانس نقش ادیان در تبیین ارزش‌های اخلاقی نوشت: نگاه به ادیان غیرابراهیمی موضوعی بوده است که طی این سالها ما از آن غفلت کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی «نقش ادیان در تبیین ارزش های اخلاقی» صبح امروز در سالن همایش های کتابخانه ملی با حضور اساتید برجسته این حوزه برگزار شد.

یکی از میهمانان این نشست علی اکبر ولایتی رییس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که به دلیل حضور در یکی از کمیسیون های مجلس در جلسه حاضر نشد. پیام ولایتی در این نشست توسط نماینده وی محمدرضا شمس اردکانی قرائت شد.

متن  این پیام به شرح زیر است؛

پیش از هر چیز بر خود لازم می دانم از همه مسئولان و دست اندر کاران گردهمایی نقش ادیان در تبیین ارزش های اخلاقی تشکر کنم. بدون تردید برپایی چنین گردهمایی هایی و ایجاد فرصت گفتگوی متقابل بین نظریه پردازان حوزه های مرتبط از جمله متکلمین، فلاسفه، اخلاق شناسان و دین شناسان باعث خواهد شد. سطح مباحث نظری در جامعه ارتقا یافته و بر این اساس، امکان لازم برای رسیدن به افق های علمی، در پرتوی کفایت بحث های نظری فراهم شود.

پرسش های متعددی درباره این موضوع که نقش ادیان در تبیین ارزش های اخلاقی چیست، می توان طرح کرد. اما به نظر می رسد پیش از طرح این پرسش ها لازم است نقطه مشترک بحث ها و به تعبیری دیگر فصل مشترک گفتگوهای مربوط به نقش ادیان در تبیین ارزش های اخلاقی روشن شود.

مایلم به این موضوع تأکید کنم که برای رسیدن به این فصل مشترک، استفاده از آراء گروهی از نظریه پردازان کلام اسلامی، به خصوص در پرتوی آراء شیعه لازم بلکه واجب است. به ویژه به نظر می رسد از میان این دست متکلمان شیعی، گروهی از آنان که در حدود قرن چهاردهم هجری زندگی کرده اند، نگاهی متفاوت به موضوع اخلاق، ارزش های اخلاقی و البته ارتباط بین اخلاق و دین داشته اند.

به نظر می رسد در این حوزه کنکاش و دقت نظر بر آراء سید محمد کاظم طباطبایی یزدی مشهور به صاحب عروه بسیار راهگشاست. بر این اساس، امیدوار هستم کارگروه خاصی در این گردهمایی یا گردهمایی های بعدی برای تمرکز بر آراء صاحب عروه در این زمینه تشکیل شود.

از دیگر سو، بخشی از گردهمایی امروز به موضوع بسیار مهم اخلاق زیستی در ادیان غیر ابراهیمی اختصاص دارد. به نظر اینجانب، ناظر به جایگاه بسیار مهم اهل ادیان غیر ابراهیمی از نظر تعداد در میان جهانیان و نیز این موضوع که به ویژه جنوب شرق آسیا که پایگاه بخش مهمی از ادیان غیرابراهیمی است از جمله بالاترین درجه رشد اقتصادی جهان را در خود دارد، ایجاد گفتگوهای اساسی در حوزه اخلاق زیستی و استفاده از آراء معتقدان به ادیان غیرابراهیمی در این عرصه نیز بسیار ضروری است. نگاه به ادیان غیرابراهیمی موضوعی بوده است که طی این سالها ما از آن غفلت کرده ایم.

برای همه دست اندرکاران این گردهمایی آرزوی توفیق می کنم و امیدوار هستم به زودی شاهد به ثمر نشستن این بحث ها در سطح های مختلف جامعه باشیم.

علی اکبر ولایتی

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

منبع: خبرگزاری مهر


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=37335

  تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶، ساعت: ۲۳:۲۹