سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی

بدانید که بسیاری از شما در مواجهه با اولین علائم این فلاکت‌ها فرار را بر قرار ترجیح می‌دهید

یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۵

م.ن:

مطلب کوتاه بود و عنوان از آن کوتاهتر «اشتباهات؟؟؟»*
و جملاتی که مانند سیل به ذهن هجوم می آورد:
«…. در یک کلام بیمار از ناخودآگاه خود شکایت دارد اما در عین حال اکثریت عظیم آنها در مقابل ناخودآگاهشان همان رفتاری را دارند که هر فرد به ظاهر سالمی در مقابل ناخودآگاه خود دارد: “نمی خواهم از آن چیزی بدانم”!
«فروید خیلی زود مسأله مقاومت در مقابل روانکاوی را کشف کرد و بر این نکته تاکید کرد که این مقاومت بر دو نوع است: نوع اول، مقاومتی است که بیمار در روند روانکاوی از خود بروز می دهد ولی نوع دوم، که بسیار هم بااهمیت تر است، مقاومت جامعه در مقابل روانکاوی است.»
و چه دردناک است سرنوشت انسانی که می شنود:
«…. این را هم بدانید که سمپتوم های شما اعم از انواع روان تنانه یا روحی روانی آن فقط پوششی است که شما با صبر و حوصله تمام قلاب به قلاب بافته اید تا با آن فلاکت های واقعیتان را بپوشانید. بدانید که روانکاو شما هم با صبر و حوصله تمام این پوشش دستباف شما را گره به گره می شکافد تا همان فلاکت های واقعی را برملا سازد. بدانید که بسیاری از شما در مواجهه با اولین علائم این فلاکت ها فرار را بر قرار ترجیح می دهید. ترجیح می دهید بقیه عمرتان را با وسواسهایتان، با ترسها و اضطرابهایتان، با کولون تحریک پذیرتان، با آسم تان، با کهیرتان، با سردردها و سرگیجه هایتان و…. بدتر از همه با تکرار تهوع آور همان سناریوی از قبل نوشته شده تان بگذرانید، تا اینکه با خودتان و فلاکت هایتان مواجه شوید.»
آری! «بگذارید بر این نکته پافشاری نمایم که برای بشر هیچ مشقتی بالاتر از مواجهه با خودش نیست»! و «نه دانش روانکاوی و نه درمان روانکاوی هیچیک در راستای اقتصاد بازار نیست و از مختصات آن تبعیت نمی کند.»!
 

 

* دیدگاه خانم فاطمه س، سایت انجمن فرویدی.
تمام مطالب داخل گیومه از کتاب مکتب لکان، روانکاوی در قرن بیست و یکم، دکتر میترا کدیور، انتشارات اطلاعات است.


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=22636

  تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۵، ساعت: ۰۸:۱۴