چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:اعلامیه عاشورایی انجمن فرویدی، روانکاوی در انجمن فرویدی، وزارت بهداشت، وزیر مستعفی بهداشت

برای درک معنای «اصلاح ژنتیکی» به اعلامیه عاشورایی انجمن فرویدی مراجعه کنید

وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از پروژه کشوری ایرانوم:

ایرانوم، خدمات ارزشمندی در تشخیص و پیشگیری بیماریهای ژنتیکی ارایه خواهد داد / بعداز ایرانوم باید سیستم ژن ادیتینگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم کنیم

 
وزیر بهداشت با بیان اینکه پروژه ایرانوم درواقع دوران نوزادی خود را آغاز کرده است و راه زیادی در پیش دارد، گفت: بعداز ایرانوم باید سیستم ژن ادیتینگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم کنیم. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم رونمایی از پروژه ایرانوم که امروز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی را به دلیل تنوع موضوعاتی که دارد، دوست دارم، گفت: این دانشگاه با سایر دانشگاه ها متفاوت است و درعین حال کشور می تواند از محصولات علمی این مجموعه استفاده کند، چراکه در این دانشگاه اساتید با ارزشی داریم و توجه به داشته هایمان در این مجموعه به رفع مشکلات کشور کمک می کند. 
 
وزیر بهداشت با تاکید براینکه امیدواریم بتوانیم از افراد با استعدادی که شناخته شده‌ اند یا نشده ‌اند در اداره کشور استفاده کنیم، افزود: بزرگ ‌ترین مشکل عدم رشد کشورها، جهل است و آنجایی انسان غصه دار می شود که می ببند بقیه تمام راه ها را رفته اند اما ما خودمان را از فرصت هایی که فراهم است، محروم کرده ایم. 
 
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: مشخص است که ما به عنوان بشر، ناتوانی های زیادی داریم و هنوز علوم زیادی است که به آن دست پیدا نکرده ایم در حالیکه در بسیاری از کشورها برخی علوم و روش ها ٢٠ سال قبل آغاز شده است و افتتاح پروژه ایرانوم شروع راهی بسیار طولانی است.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه آنجایی که نمی ‌دانیم و برای دانستن آن تلاش می‌ کنیم، نیکو است، ادامه داد: در زمان قاجار دانش آموزان چپ دست دبستانی را فلک می کردند، زیرا چپ دستی را لجبازی دانش آموز تلقی می کردند که بعدها متوجه شدند چپ دستی یک پدیده طبیعی است و مشابه این نوع برخوردهای جاهلانه برای ما زیاد است. 
 
دکتر هاشمی گفت: می‌ بینیم که بعد از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال همچنان اصرار داریم که برداشت‌ های شخصی خود را اجرا کنیم، امروز در عرصه‌ های مختلف مدیریتی از این سوء برداشت‌ها زیاد داریم و شاید یکی از دلایل عدم استفاده از استعدادها در کشورهای اسلامی همین برداشت‌ ها باشد. 
 
وزیر بهداشت در ادامه ضمن ابراز تاسف نسبت به درگذشت دریانوردان ایرانی در حادثه نفکش سانچی گفت: مشابه اتفاقی که در حادثه سانچی اتفاق افتاد، هر روز در جاده ها رخ می دهد و یک و نیم برابر جان می گیرد که قابل پیشگیری است. 
 
دکتر هاشمی با تاکید بر ضرورت توسعه بخش توانبخشی، ادامه داد: ما روزانه به اندازه سانچی در نزاع‌ ها، افرادی را از دست می‌ دهیم. مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا هم کمتر از تعداد جانباختگان سانچی نیست. بلاهای طبیعی هم زیاد است؛ یا زیر پایمان می ‌لرزد یا از آسمان باران نمی ‌بارد.  اطراف کشور هم به صورت دائم تنش و جنگ و تروریست وجود دارد. به همین دلیل این ضرورت ایجاد شده است که در حوزه توانبخشی کار زیادی انجام شود.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: توانبخشی حق همه به خصوص آنهایی است که برای دفاع از کشور دچار معلولیت شده‌ اند. تا کنون کارهایی انجام شده اما هنوز با استانداردهای بین ‌المللی فاصله داریم. این ظلم است که نتوانیم از علم بشر در این بخش استفاده کنیم. وزارت رفاه و بهزیستی نیز می‌ توانند از اقداماتی که در این حوزه انجام شده، کمک بگیرند. وزارت کشور نیز نیاز به انجام مطالعاتی گسترده و متقن در حوزه اجتماعی دارد. چون ما در کشور شاهد تناقضات و تعارضات زیادی هستیم. تنوع دینی، قومی، اختلافات طبقاتی و غیره در کشور وجود دارد و به همین دلیل لازم است که این وزارتخانه از دانشگاه‌ های مختلف کمک گیرد.
 

دکتر هاشمی گفت: غصه ‌دار شدم که تمام هزینه‌ ای که برای راه‌ اندازی این پروژه بزرگ صرف شده، یک میلیون یورو بیشتر نیست. کاش به گوش کسانی که باید، برسد که همین رقم، دل چه تعداد دانشجو و جوان علاقه‌ مند را شاد کرد. یک میلیون یورو پولی نیست، روزانه از این قبیل پول‌ ها در کشور بیجا هزینه می‌ شود. در حالی که می ‌توان با استفاده از آنها از استعدادهای کشور استفاده کرد.

 
وزیر بهداشت  در پایان گفت: پروژه ایرانوم درواقع دوران نوزادی خود را آغاز کرده است و راه زیادی در پیش دارد، زیرا بعداز آن باید سیستم ژن ادیتینگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم کنیم. تصور می‌ کنم اگر این پروژه ملی باشد و به صورت جزیره ‌ای ادامه پیدا نکند، می ‌تواند به جای رقابت منفی، ثروت خلق کند و برای کشور رفتارسازی یکسانی انجام دهد، که خدمت بسیار ارزشمندی در تشخیص بیماریهای ژنتیکی ارایه خواهد داد.
 
منبع: وب دا

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=39091

  تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۶، ساعت: ۱۵:۱۶