دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما

بزودی طوفان نوحی همه «معصیت‌کاران» چاه‌کن و سد ساز و جاده‌ساز را تبدیل به نمک خواهد کرد، آمین!

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین:

دریاچه ارومیه دیگر به تراز اکولوژیک نمی‌رسد/رسوب ۵میلیارد تن نمک

 

دریاچه ارومیه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین گفت: با وجود ۵میلیارد تن نمک در کف دریاچه ارومیه، این دریاچه دیگر به تراز اکولوژیک خود نمی‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرضیه لک، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین در همایش «حامیان محیط‌زیست با رویکرد توسعه کیفیت محیط‌زیستی»،به دریاچه ارومیه اشاره کرد و با بیان اینکه دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک نخواهد رسید، گفت: کف دریاچه از نمک انباشته شده است بنابراین هرچه آب وارد آن شود تبخیر خواهد شد. به همین دلیل هیچ‌گاه به تراز اکولوژیک خود نخواهد رسید.

وی با اشاره به شوری بسیار بالای آب دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر شوری آب این دریاچه ۴۰۰ گرم بر لیتر است، در حالی که دریاچه بخش اصلی حجم آب خود را از دست داده و با این میزان شوری برگشتن به تراز اکولوژیک غیرممکن است.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان این مطلب که پنج میلیارد تن نمک کف دریاچه وجود دارد که با این میزان حجم باید شوری را به ۲۵۰ گرم بر لیتر برسانیم، توضیح داد: بنابراین رسیدن به این هدف به حجم بسیار زیادی آب نیاز دارد که اگر این کار نیز صورت گیرد نمک ها شروع به حل شدن می کنند و شوری را افزایش می دهند.

وی تاکید کرد: بنابراین مجبوریم نمک کف دریاچه را کاهش دهیم.

لک با اشاره به این موضوع که هرچه آب وارد دریاچه شود، شدت تبخیر و میزان شوری آن را از بین می برد، گفت: ادامه این روند موجب می شود منابع آب شیرین خود را نیز از دست بدهیم.

این استاد دانشگاه گفت: اگر ۳۰ میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز را نیز وارد دریاچه کنیم دیگر به زمان گذشته خود برنمی گردد.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین ادامه داد: تغییر اقلیم و بهره برداری بی‌رویه از منابع آبی مولفه هایی بودند که در سازمان زمین شناسی درخصوص خشک شدن دریاچه ارومیه مورد بررسی قرار گرفتند.

وی با اشاره به نتیجه این بررسی‌ها افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد نقش تغییر اقلیم در خشک شدن دریاچه ارومیه بسیار کمرنگ بوده است.

لک توضیح داد: بعد از سه سال خشکسالی، تراز دریاچه در سال ۲۰۰۰ کاهش یافت اما بعد از آن به رغم بهبود بارش‌ها در منطقه، تراز آب همچنان روند کاهشی خود را ادامه داده است.

این استاد دانشگاه در ادامه به عامل دیگر یعنی استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۰۰ هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در اطراف دریاچه ارومیه حفر شده که باعث پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی شده است.

وی افزود: همچنین روی تمام رودخانه های مهم دریاچه ارومیه بدون درنظرگرفتن حقابه محیط زیستی دریاچه، سد احداث شده است.

لک با اشاره به توجیه متولیان سد مبنی بر اینکه فقط سه میلیارد مترمکعب آب پشت سدها ذخیره شده است که در برابر ۳۰ میلیارد مترمکعب کمبود آب دریاچه ارومیه عددی نیست، گفت: این گفته شاید درست باشد اما اتفاقی که در این میان افتاد این بود که تمام آب های شیرین پشت این سدها ذخیره شده از این رو تعادل ورود آب شیرین و شور به دریاچه به هم خورد که این مساله باعث افزایش شوری آب دریاچه شده است.

لک در خاتمه با اشاره به تشکیل ستاد احیای دریاچه گفت: تشکیل این ستاد کار بسیار مناسبی است که قرار است در یک برنامه ۱۰ ساله دریاچه را به تراز اکولوژیک خود برساند اما معتقدم که دریاچه به تراز اکولوژیک خود نخواهد رسید.

 

منبع: مهر


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=17455

  تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۰۹:۴۰