پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:اعدام های غیر فقهی و غیر شرعی، حکم قصاص آرمان عبدالعالی، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، ویدئوها

بسته شدن فیسبوک غزاله و گرفتن مرخصی از دانشگاه چند ماه بعد از حادثه، تمدید دفترچه بیمه غزاله بعد از تاریخ حادثه…/ ماشین کشتار قوه قضاییه…

بیوگرافی آرمان عبدالعالی و پدر و مادرش کیست عکس آرمان قاتل غزاله شکور

 

آرمان عبدالعالی کیست؟ حکم اعدام آرمان عبدالعالی قاتل نامزدش چه شد؟ به همراه جزئیات در این بخش از مجله شبونه مشاهده نمایید.

پرونده آرمان عبدالعالی پسر جوانی که در سال ۱۳۹۲نامزدش غزاله شکور را به قتل رساند به تیتر اول رسانه های کشورمان تبدیل شده است قتلی بسیار عجیب که بعد از گذشت ۵ سال هنوز جسدی پیدا نشده است

 

آرمان عبدالعالی کیست؟

آرمان متولد ۱۳۷۵ در تهران است که در رشته کامپیوتر تحصیل کرده اما در سن ۱۷ سالگی نامزد خود را به قتل میرساند و راهی زندان میشود ولی در زندان به تحصیلات خود از راه دور ادامه میدهد و موفق میشود در رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی قبول شود.

ماجرای قتل نامزدش

تحقیقات پلیس اینگونه اعلام شده که این دختر و پسر در ترکیه با هم آشنا میشوند و بعد از بازگشت به ایران ارتباطشان با یکدیگر ادامه میابد.

آنها خانوده هایشان را در جریان رابطه شان قرار داده و زیر نظر خانواده با یکدیگر بیشتر آشنا میشوند اما تصمیم غزاله شکور مبنی بر ادامه تحصیل دادن باعث میشود که رابطه آنها به هم بریزد

این دختر در حالی تصمیم میگیرد ایران را ترک کند که آرمان از این تصمیم ناراضی بوده و یک روز به او زنگ میزند و میگوید که به خانه آنها برود و درباره این موضوع صحبت کنند.

بعد از حضور این دختر در خانه نامزدش بحث آنها به درگیری لفظی منجر شده و آرمان او را هل داده و بر زمین می اندازد و سپس با میله بارفیکس او را به قتل میرساند و او را به ستل زباله محله می اندازد

این تحقیقات را آرمان عبدالعالی قبول ندارد و میگوید که من نامزدم را تا دم درب بدرقه کردم و درب را بستم و به یکباره صدای افتادنش از پله را شنیدم و وقتی بیرون آمدم با پیکر بی جان او روبه رو شدم و چون ترسیده بودم او را داخل مشما گذاشتم و به سطل زباله انداختم!

 

حکم اعدام آرمان عبدالعالی در روز چهاشنبه ۱۱ دی ۹۸

این پسر جوان قرار بود که در روز چهارشنبه اعدام بشود ولی به دلیل رسانه ای شدن این ماجرا اجرای حکم به مدت ۳۰ روز به تعویق افتاد.

تلاش هنرمندان برای رضایت خانواده غزاله هرچند بی نتیجه مانده اما فعلا اجرای حکم به تعویق افتاده است.

درخواست عفو بین الملل از ایران برای اعدام نکردن آرمان عبدالعالی

سازمان عفو بین الملل نیز از قوه قضایی ایران درخواست کرده این پسر جوان را اعدام نکنند چرا که در زمان قتل، سن او کمتر از ۱۸ سال بوده است و همچنین چون جنازه هنوز پیدا نشده و ابهاماتی در پرونده وجود دارد نباید فعلا حکم اعدام را اجرا کرد.

در زیر صحبت های وکیل آرمان عبدالعالی را بشنوید

play-sharp-fill

تکذیب اعتراف به قتل غزاله

بعد از این‌که آرمان از پای چوبه دار با مهلت یک ماهه برگشت، مدارک جدیدی به پرونده اضافه شد. از جمله بسته شدن فیسبوک غزاله و گرفتن مرخصی از دانشگاه چند ماه بعد از حادثه، تمدید دفترچه بیمه غزاله بعد از تاریخ حادثه یکی دیگر از ابهامات جدید پرونده بود که متهم با توجه به این مدارک تقاضای اعاده دادرسی مجدد مطرح کرد
ماجرای قتل غزاله

دوستی ما ادامه پیدا کرد تا اینکه غزاله تصمیم ‌گرفت از ایران برود. من خیلی ناراحت شدم و گفتم نباید این کار را بکند اما او قبول نکرد. ما با هم بحث کردیم و من هم او را هل دادم. به زمین افتاد و بیهوش شد. با میله بارفیکس چند ضربه به سرش زدم، جسدش را داخل چمدان گذاشتم، به بیرون بردم و جسد را داخل سطل زباله انداختم.

این در حالی است که با گذشت ۶ سال از این ماجرا هنوز جسد غزاله پیدا نشده است. هر چند آرمان از سوی دادگاه به قصاص محکوم شد و سرانجام سه ماه قبل نیز برای اجرای حکم پای چوبه دار رفت اما پدر و مادر غزاله به او فرصت دیگری دادند تا شاید بگوید جسد دخترشان را کجا مخفی کرده است.

آرمان به اتهام قتل عمدی غزاله پای میز محاکمه ایستاد و با حکم قضایی به قصاص محکوم شد.

آرمان که هفته گذشته و بعد از پذیرفته شدن درخواست اعاده دادرسی اش در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام قتل عمدی غزاله پای میز محاکمه ایستاد با حکم قضایی به قصاص محکوم شد. قضات دادگاه در رایی ۱۱صفحه ای وی را مستحق مرگ دانستند.

وی پیش تر نیز به قصاص محکوم شده بود که به این حکم اعتراض کرد و درخواست اعاده دادرسی وی پذیرفته شد تا بار دیگر از خود دفاع کند.

آرمان در جلسه دادگاه منکر قتل غزاله شد و گفت: من آن زمان بچه بودم. اشتباهات زیادی مرتکب شدم اما قاتل نیستم.

پدر آرمان قاتل غزاله: لحظه اعدام پسرم زمین را چنگ می زدیم

پدر آرمان در گفتگو با رکنا گفت:”ما هم مثل خیلی از مردم زندگی آرامی داشتیم که یکدفعه با این حادثه دستخوش صاعقه شد.آرمان خطای خیلی بزرگی کرد اما خانواده شکور افراد بسیار محترمی هستند و در این سال‌ها هرگز به ما بی حرمتی نکرده اند.آنها فقط حق خود را می خواهند و همین به آنها قدرت حرکت می دهد.»

پدر آرمان در توضیح یک بار که پسرش پای چوبه دار رفت گفت:”یک بار که حکم به مرحله اجرا در آمده بود،همه تشریفات قانونی انجام شد و ما دیداری به عنوان دیدار آخر با آرمان داشتیم.اینکه به پدری بگویند فرزندت قاتل است کمرشکن است و لحظه دیدار آخر اصلا قابل وصف نیست.

آن شب آرمان از من و مادرش عذرخواهی می کرد و می گفت ببخشید که کار به اینجا رسید.بعد شب اجرای حکم رسید و من و همسرم پشت در زندان هفت سال سیمان های دیوار زندان را چنگ می زدیم و منتظر بودیم جسد فرزندمان را تحویلمان دهند.

اما اولیای دم با بزرگواری یک ماه به آرمان مهلت دادند تا اگر چیزی می داند بگوید.حتی عده ای می گفتند شاید ما هم چیزی بدانیم. اما بعد از تجربه وحشتناک چوبه دار و شب اجرا،مگر ما از سنگ و فولاد هستیم که چیزی بدانیم و نگوییم؟»

مادر آرمان عبدالعالی

مادر آرمان به مادر غزاله گفت:”التماس میکنم آرمان را ببخشید.در این هفت سال روح پسرم مرده است.جسم بی جان او را به ما ببخشید.می دانم جگر شما سوخته و چشمتان از اشک خشک نشده است.اما روزگار ما هم سیاه است و دلمان خون است.به حال ما رحم کنید.چطور التماستان کنم که آرمان را ببخشید؟»

 

منبع: شبونه


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=56646

  تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۰، ساعت: 17:25