دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، سور مقصور کاسبان روان

بله خانم پروانه محمد خانی، فروید ظهور شما را پیشگوئی کرده بود!

دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴

دیدگاه خانم مهدیه مرادپور آرانی درباره «مافیای روان»

 

مطلب درج شده در سایت انجمن فرویدی با عنوان “پروانه محمدخانی، یا چگونه همه تخم مرغ های خود را در سبد عوضی بگذاریم”، بسیار تأسف انگیز است؛ اما دور از ذهن نیست. فروید در پیشگفتار خویش بر سخنرانی های آشنایی با روانکاوی (۱۹۱۶-۱۹۱۵)یعنی درست در یک قرن پیش از این، به مخاطبان خویش که صرفا “با آشنایی زود گذر با روانکاوی راضی نشده” بلکه مایل هستند که” در رابطه پایداری” با آن وارد شوند می گوید:” من نباید فقط او را از انجام چنین کاری منصرف کنم بلکه به طور جدی به او در این باره هشدار می دهم. همان طور که شرایط موجود نشان می دهد، انتخاب چنین حرفه ای هر شانسی که فرد برای موفقیت در دانشگاه می تواند داشته باشد را از بین می برد، و اگر روانکاوی را با کار در مطب آغاز کند، خودش را در جامعه ای می یابد که تلاش هایش را نمی فهمند، جامعه ای که او را با بی اعتمادی و خصومت نگاه می کند و تمامی ارواح خبیثه ای را که درون آن در کمین نشسته اند روانه وی می کند…”(۱)
اما فروید در ادامه می گوید:” با وجود این علی رغم این مشکلات، افرادی وجود دارند که برای شان چیزی که به نظر می رسد دانش تازه ای به همراه دارد هنوز جذابیتش را دارد…”(۲)
با امید به آنکه “روانکاوی در اکستانسیون” در جامعه ایرانی به برکت وجود “انجمن فرویدی” به حیات فاخر خویش با اشتیاق روز افزون ادامه دهد.

 

۱و۲. مقاله “پیشگفتار فروید بر سخنرانی های آشنایی با روانکاوی”، زیگموند فروید(۱۹۱۶-۱۹۱۵)،سایت انجمن فرویدی.

 

 

 

 

 

سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴

دیدگاه خانم م. م. درباره «مافیای روان»

 

یعنی خانم محمدخانی به نظرم خنده دار ترین جک تصویری سال رو سا خته اید: دانشجویانی که به جای نشستن سر کلاسهای دکتر مشهدی بنشینند سر کلاس « کسی که صنعتی تو کنگره اش «روانکاو»ش کرد!»* آخه می دونید، چند نفر از اعضای انجمن فرویدی با این مورد انتخابی شما همکلاس بودند. وای خدا! چه کلاسیه اون کلاس.

 

**برگرفته از دیدگاه خانم رکسان واقعا ایرانی، پنج شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=9482

  تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴، ساعت: 20:12