چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:ایران زیبای ما، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

به ایران نروید، چون ممکن است بهترین سفر زندگیتان باشد!/ فیلمی از یک کارگردان فرانسوی

به ایران سفر نکنید/ روایت تصویری، هیجان‌انگیز و معکوس یک فرانسوی از میزبانی ایرانی‌ها و گردشگری ایران

بنجامین مارتینی، کارگردان جوان در مدت اقامت دو هفته ای خود در تهران بسیار تحت تأثیر قرار گرفته و حالا با یک ویدئو شوکه کننده باز گشته است.

 

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ او در این ویدئو تمام روایت‌های منفی درباره ایران را با تصاویری هیجان انگیز، رد کرده است:

ایران یک کویر بزرگ است
فرهنگ ایرانی خیلی بدوی است
ایران جای امنی نیست
ایرانی‌ها دانشگاه نرفته اند
ایرانی‌ها غذای خوشمزه ندارند
سنت‌های ایرانی کسل کننده است
ایرانی‌ها غربی‌ها را دوست ندارند
ایرانی‌ها تفریح ندارند
ایرانی‌ها عقبه تاریخی ندارند

پس به ایران سفر نکنید

اما در پایان نوشته: «ممکن است بهترین سفر عمرتان را تجربه کنید»

روزنامه فرانسوی لوپوئن درباره این فیلم و سازنده اش چنین نوشته است؛

بنجامین هرگز تصور نمی کرد که یک روز به ایران برود. در اوایل سال ۲۰۱۶ این جوان اهل پاریس به همراه دوستش باتیست لوبیهان، در اینترنت چرخی می زنند تا مقصدی بکر برای سفر پیدا کنند. کارگردان جوان که در تهیه فیلمهای کوتاه با موضوعات غیرمنتظره تبحر دارد، با نام مستعار “تولت” شناخته شده است. بالاخره در سایت پروازهای ارزان قیمت دو جوان ۲۵ ساله با ۲۰۰ یورو بلیطی تهیه می کنند به مقصد جمهوری اسلامی ایران. کشوری که برنامه هسته ای آنها برای مدت زمان طولانی، تیتر اول رسانه ها بود.

بنجامین می گوید: در اوایل رفتن به آنجا برای من مثل یک شوخی بود، اما هر چه بیشتر اطلاعات در مورد ایران جمع می کردم، بیشتر مطمئن می شدم و برای رفتن مصمم تر. به خصوص ایرانی هایی که اطرافم بودند من را برای رفتن به این کشور تشویق می کردند. مثلا رضا فعالی که او را در دستشویی یکی از رستوران های پاریس دیدم! آدرس منزلش را به من داد و به من اطمینان داد که یکی از سفرهای فراموش نشدنی زندگیم خواهد بود.

در فوریه ۲۰۱۶ بنجامین و باتیست سوار بر هواپیما راهی تهران می شوند. در بدو ورود به فرودگاه امام خمینی در چند دقیقه ویزایشان را می گیرند و وارد بزرگترین شهر ایران می شوند؛ شهری با ۱۵ میلیون نفر جمعیت که بلندی کوه هایش به ۴۰۰۰ متر می رسد.

بنجامین، کارگردان جوان می گوید: اولین چیزی که من را در بدو ورود تحت تأثیر قرار داد، استقبال و برخورد ایرانی ها بود.

او می گوید: از یک عابر آدرس رستوران را پرسیدیم و ما را دم در رستوران همراهی کرد و با ما غذا خورد. شما این چیزها را در فرانسه نمی بینید. بله، این گرما و مهربانی را ممکن است در سایر کشورهای شرقی ببینید از افغانستان گرفته تا مراکش، اما در ایران استقبال و گرمای ایرانی ها به شدت انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در همه جای دنیا به توریست به چشم اسکناس نگاه می کنند، اما ایرانی ها می خواهند بیشتر از فرصت و چیزهایی که بدست می آورند، بیشتر به شما لطف کنند.

این دو جوان فرانسوی در مدت اقامت دو هفته ای خود، مجموعا با بلیط هواپیما فقط ۱۱۰۰ یورو خرج کردند. آنها می گویند: «تقریبا در همه جا مجانی اقامت کردیم. تنها چیزی که خریداری کردیم، هدایا برای میزبان مان بود.»

دو مسافر جوان در داخل ایران، با اتوبوس و پروارهای داخلی (با کمتر از ۳۰ یورو) به سیاحت پرداختند و بزرگی و عظمت امپراطوری ایران را از نزدیک کشف کردند. تحت جمشید بی نظیر، مهد تمدن، شیراز رمانتیک و شاعران بی نظیرش، موزائیک ها، و بالاخره از پیست های اسکی تا کویرها مثل مرنجاب که فاصله یک ساعته و نیمی از تهران دارد.

در تهران انواع و اقسام منظره ها را پیدا می کنید؛ شنزار، دریاچه نمک، بیشه زارها و خارزارها و همه این مناظر، فوق العاده هستند. در یکی از شبها در کنار راهنماها در کنار آتش صحبت می کردیم، آنها گفتند: «ایران کشوری مسلمان است، اما بسیار مدرن تر از آنچه تصور می کنیم.»

دو جوان در طول اقامت شان در اصفهان و روی ۳۳ پل دیدند که مأموران گشت، به دختران جوان تذکر می دادند که حجابشان را درست کنند. بنجامین می گوید: «هیچ خشونت فیزیکی در این تذکر مشاهده نشد.»

بنجامین می گوید: «توصیه نمی کنم به ایران بروید، چون ممکن است بهترین سفر زندگیتان باشد.» این عنوان فیلم کوتاهی است که بنجامین از سفرش به ایران تهیه کرده و تلاش کرده کلیشه های موجود درباره ایران را عیان کند.

لوپوئن؛ ۱۳ می ۲۰۱۶/ ترجمه: شکوه خدایی

 

منبع: خبرآنلاین


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=21303

  تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ساعت: ۱۷:۳۸