جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

به نظر من روحانی به دنبال یک درگیری با روسیه است تا ما هیچ متحدی در دنیا نداشته باشیم

هشدار به رییس جمهوری در نامه مدیر کمپین “نه به انتقال آب خزر به کویر”

فاجعه زیست محیطی ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در صورت انتقال آب کاسپین

 

مدیر کمپین ملی نه به انتقال آب خزر به کویر با نگارش یک نامه خطاب به رییس جمهور، درباره سفر حسن روحانی به شاهرود در استان سمنان، درباره طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان و تحرکات برخی نمایندگان و مدیران اجرایی استان هشدار داد.

 

به گزارش اسکان نیوز، او در بخشی از این نامه نوشت:« امروزه انتقال آب بین حوضه‌ای در دنیا به دلیل آسیب‌رسانی به اکوسیستم در مبدا و مقصد منسوخ شده است. می‌دانید که خزر فقط یک دریاچه است. حجم آب آن مشخص، آلودگی آن رو به افزایش و آب این دریاچه نیز در حال پسروی است و حتی پاسخگوی استان‌های اطراف خود نیز نیست؛ چه رسد به اینکه به نقاط دیگر منتقل شود. یقیینا انتقال آب خزر به کویر منجر به فاجعه زیست محیطی در سطح ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خواهد شد.»

متن کامل این نامه به شرح زیر است:
 
« ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و احترام

مستحضرید که در سال ۹۵ به دلیل مقاومت‌های مردمی (که هنوز هم ادامه دارد) “لایحه انتقال آب خزر به کویر” از برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی حذف شد. به تازگی با خبر شدیم که حضرتعالی عازم سمنان هستید و گزارش‌ها حاکی است که این‌بار نیز برخی نمایندگان سمنان در پی متقاعد کردن حضرتعالی برای انتقال آب “خزر به کویر” هستند.

امروزه انتقال آب بین حوضه‌ای در دنیا به دلیل آسیب‌رسانی به اکوسیستم در مبدا و مقصد، منسوخ شده است. می‌دانید که خزر فقط یک دریاچه است. حجم آب آن مشخص، آلودگی آن رو به افزایش و آب این دریاچه نیز در حال پسروی است.
 
همچنین در اطراف خزر میلیونها انسان و حیوان و گیاه زندگی می‌کنند که به طور مستقیم و غیر مستقیم به آب آن وابسته هستند. به علاوه شمال کشور پایگاه مهم کشاورزی است. با این حال هر ساله میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از این منطقه زیبا بازدید می‌کنند. از طرفی آب خزر دارای قدرت پاسخگویی محدودی است. این آب حتی پاسخگوی استان‌های اطراف خود نیز نیست؛ چه رسد به اینکه به نقاط دیگر منتقل شود.

یقیینا انتقال آب خزر به کویر منجر به فاجعه زیست محیطی در سطح ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خواهد شد.

ریاست محترم جمهور
 
خود می‌دانید که در چند دهه گذشته سوء‌مدیریت توام با سودجویی کشور را خالی از آب‌های سطحی و زیر زمینی کرده است. آنگاه چگونه ممکن است برخی نمایندگان سمنان با آنکه می‌دانند آب دریاچه خزر مشکل کویر ایران را حل نمی‌‌کند همچنان بر اشتباه خود پافشاری می‌کنند؟
 
 لذا پیشنهاد می‌ شود چنانچه مد نظر دولت محترم آبرسانی از طریق دریا به داخل ایران است به فوریت انتقال آب دریاهای جنوب به ویژه دریای عمان که وصل به آب های آزاد است را در دستور کار دولت خود قرار دهید تا مشکل کم آبی کل کشور برای هزاره‌ها رفع شود. 

به امید ایرانی آباد

با احترام
دکتر خدیجه گلین مقدم
مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر 
۱۳۹۷/۹/۹

 

منبع: اسکان نیوز

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=43514

  تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷، ساعت: ۱۱:۵۰