جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:خاک بر سر ما ملت حیف نان، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

بیخود نیست که ضرغامی می گوید میراث فرهنگی برای خریدن یک کمد هم پول ندارد!/ ایران غنیمتهَ اسلامهَ!

🔴 پیش‌بینی امام علی از توسعه و بازسازی «عتبات عالیات» قبل ظهور توسط برگزیدگان امت
 
✍️مصطفی امیری
 
▪️اصبغ بن نُباته به نقل از امیرمؤمنان امام علی در ضمن حدیثى که اخبار آخرالزمان را بیان مى‌ فرمودند، نقل می‌کند که وقتی سخن به مسجد کوفه رسید، امام فرمودند: واى بر کسانى که این مسجد را خراب کنند…و خوشا به حال کسانى که همراه قائم، شاهد تخریب آن باشند، آن‌ها برگزیدگان این امّت‌اند که همراه نیکوکاران عترت هستند:
 
▪️«عَنِ اَلْأَصْبَغِ بْنِ نُبَاتَهَ قَالَ: قَالَ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ صَلَوَاتُ اَللهِ عَلَیْه فِی حَدِیثٍ لَهُ حَتَّى اِنْتَهَى إِلَى مَسْجِدِ اَلْکُوفَهِ…وَیْلٌ لِمَنْ هَدَمَکَ…وَیْلٌ لِبَانِیکَ…اَلْمُغَیِّرِ قِبْلَهَ…طُوبَى لِمَنْ شَهِدَ هَدْمَکَ مَعَ قَائِمِ أَهْلِ بَیْتِی أُولَئِکَ خِیَارُ اَلْأُمَّهِ مَعَ أَبْرَارِ اَلْعِتْرَهِ»[۱]
 
▪️در بدو امر، حدیث تا حدودی متناقض جلوه می‌کند. مگر می‌شود نفرین بر تخریب‌کنندگان باشد و از سوی دیگر مجددا تخریب‌گران، مورد ستایش نیز قرار گیرند؟
 
▪️تناقضی وجود ندارد. بلکه آن دسته که بعد از ظهور به همراه امام عصر، مسجد کوفه را به منظور توسعه و بازسازی، تخریب می‌کنند، مورد ستایش و تمجید قرار گرفته‌اند.
 
▪️آیا بعد از ظهور، ویران کردن، صرفا به منظور تخریب است؟ یا معلوم است که قصد بازسازی و توسعه مشاهد مشرفه را دارند که اینچنین مورد ستایش امام معصوم قرار می‌گیرند.
 
▪️شاهد بر این امر، مسجد کوفه، پس از ظهور، توسعه خواهد یافت و مسجدی با هزار درب، ساخته خواهد شد و خانه‌های کوفه و نجف به کربلا، متصل خواهد شد:
 
▪️«یُبْنَى فِی ظَهْرِ الْکُوفَهِ مَسْجِدٌ لَهُ أَلْفُ بَابٍ وَ تَتَّصِلُ بُیُوتُ الْکُوفَهِ بِنَهَرِ کَرْبَلَاء»[۲]؛ «لِأَنَّ مَسْجِدَ الْکُوفَهِ لَیَضِیقُ عَلَیْهِم»[۳]
 
▪️البته تخریب علاوه بر نیّت توسعه مسجد، به منظور بازگشت به آموزه‌های اصیل اسلام در بنیان نخستین مسجد و از جمله تغییر قبله نیز خواهد بود:
 
▪️«لَیَهْدِمَنَّ مَسْجِدَ الْکُوفَهِ وَ لَیَبْنِیَنَّهُ عَلَی بُنْیَانِهِ الْأَوَّل»[۴]؛ «مَسْجِدِ الْکُوفَه…أَمَا إِنَّ قَائِمَنَا إِذَا قَامَ کَسَرَهُ وَ سَوَّی قِبْلَتَهُ»[۵]
 
▪️البته بازسازی مسجد کوفه، صرفا بیان «نمونه» ای از تلاش شیعیان در جهت احترام به مراکز مقدسه است. در احادیث، از توسعه سایر اماکن مقدسه نیز سخن به میان آمده است.
 
▪️از امام رضا منقول است: می‌بینم آن روزی که بناهاى استوار را گرداگرد قبر حسین ساخته می‌شود و می‌بینیم کاروان‌‏هایى را  که از کوفه به‏ سوی حرم امام حسین، در حرکت هستند شب و روزهایی سپری نمی‌شود جز اینکه از همه‌سو و از سراسر جهان به سوی زیارت قبر حسین، روانه می‌شوند. نمونه بارز آن، موکب‌های مسیر اربعین و حرکت کاوران‌ها از نجف به سمت کربلا در سال‌های اخیر است:
 
▪️«کَأَنّی بِالقُصورِ قَد شُیِّدَت‏ حَولَ قَبرِ الحُسَینِ علیه السلام، وکَأَنِّی بِالمَحامِلِ تَخرُجُ مِنَ الکُوفَهِ إلى قَبرِ الحُسَین وَ لَا تَذْهَبُ اللَّیَالِی وَ الْأَیَّامُ حَتَّى یُسَارَ إِلَیْهِ مِنَ الْآفَاق‌‏»[۶]
 
▪️در طول تاریخ، بسیاری بودند که مشاهد مشرفه را احیاء و مرمت کردند. اما آنچه معیار است، کدام قوم و کشور، مسئولیت اصلی بازسازی مقدسات دینی عراق در «آستانه ظهور» را بر عهده خواهند گرفت؟
 
▪️اگر عصر، عصر ظهور باشد، خود بفرمائید، اکنون توسعه عتبات عالیات و مشاهد مشرفه عراق، بیشتر بر عهده کدام کشور است؟
 
▪️ایرانی‌ها در قالب «ستاد بازسازی عتبات»، فعالیت دارند و امیدواریم این مسیر تا ظهور ادامه پیدا کند و البته در کنار «سایر شیعیان از سراسر جهان» در توسعه مشاهد مشرفه، پیشگام باشند که به حق چنین توصیف شده‌اند:
 
▪️برگزیدگان امت: «أُولَئِکَ خِیَارُ اَلْأُمَّهِ مَعَ أَبْرَارِ اَلْعِتْرَهِ».
 
✅ پی‌نوشت:
 
۱. طوسی، الغیبه، ص۴۷۳.
۲. طوسی، الغیبه، ص۴۶۸.
۳. طوسی، تهذیب الأحکام، ج‏۳، ص۲۵۴.
۴. مجلسی، بحارالانوار، ج۵۳، ص۱۱.
۵. نعمانی، الغیبه، ص۳۱۸.
۶. صدوق، عیون اخبار الرضا، ج۲، ص۴۸.
 
 
 
 
 
 
منبع: کانال تلگرامی عقابهای شرقی

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=68125

  تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، ساعت: 10:20