سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:الیزابت رودینسکو و باند رجالگان اش، تاویستوک، درسنامه های دکتر کدیور، دکتر میترا کدیور، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، روانکاوی در فولکلور، سؤالات در مورد محل تحصیل گهر همایونپور، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی، سور مقصور کاسبان روان، مافياي روان، معجون جادوگری «صن-هما-فر»

بی ادب محروم ماند از لطف رب

بی ادب محروم ماند از لطف رب

ادامه تداعی های بخش ده صن هما فر

 

drzarghami

اگر زمان رو خطی در نظر بگیریم سه گانه ی فلک (فروید-لکان-کدیور) برای من تکامل را تداعی می کند و اگر خطی در نظر نگیریم دقیقا نام “فلک” در ذهن چرخی راتداعی می کند که ژرف ترین ژرف ها و اوج قله ها را مرتبط ساخته است. کل فی فلک را از هر طرف که بخوانی کل فی فلک است.

 

dr_mehdi_rabiei

اعجاب و غرابت متن به قدری است که هر انسانی را تحریک می کند تا از شرافت خود بگذرد و آن را به یغما برد یا منکرش شود…
شاید هم آندک افرادی از نیاکان یا آیندگان آن را بفهمند…

 

soosoo13001300

@dr_mehdi_rabiei دقیقا. انگار یه متن “اتمام حجت” دیگر آمد.

 

mohd_kianbakht

بگذارید بدون سانسور تداعی کنم! 🌴 اولین بار که متن را خواندم مغزم سوت کشید. چقدر این نوشتار برایم آشنا است. این قلم سالیان درازی بود که به عمد با گاز و خوراندن تریاک با امضای ایلومیناتی به قبرستان فرستاده شده بود.

 

zoyaalma

من فعلا هنگ کرده ام و زبونم بند اومده!

 

shahednaeemi

@zoyaalma دقیقا همین میشه آدم

 

mohd_kianbakht

انسان با افرادی زندگی میکند که ذهنیتش با آنها هم سو باشد (هر چند به اندازه قطره ی) چه زیباست که آن افراد کانت، مولانا، سعدی، فردوسی، شوپنهاور، نیچه، کامو، گوگول، آلن پو، پل استر، خیام، هدایت جان، سیمون دوبووار عزیز، چه بی باک، باکونین، ملاصدرا، رامانجو، بودا و … در این میان عزیزی در این نقطه جهان در قید حیات باشد و بنویسد و او را بخوانی از دردش برنجی، از شادیش شاد شوی و از آنالیزش حیرت کنی … سرخ باد قلم آتشین شما گرانقدر … 🔥

 

mashhadiimarjan

یک چیزی هم انگار در خود واژه “تواب” هست. تواب انگار باید ثابت کند که واقعا توبه کرده برای اینکه نظر اربابان یا زندانبان را جلب کند. تواب مثل آدم عادی نیست در خیانت به آرمان و اعتقادات قبلی و در لو دادن همقطاران باید پیشرو باشد باید خیلی دور برود. باید اعتماد بدست بیاورد. باید ثابت کند آنهم به کسی که عقایدی درست در نقطه مقابلش داشته. این کاری نیست که هر کسی بکند.

 

ma_ard70

@mashhadiimarjan
تواب به زبان ساده: گه خوردم!
پروژه تواب سازی از همان سال های اول بعد از انقلاب شروع شد!

 

mohd_kianbakht

# نه_ترس_نه_غم_نه_رحم 🔥

 

drzarghami

«اگر نتوانم قدرت‌های برتر را خم کنم، جهنم را به حرکت درمی‌آورم»
نمیدانم چرا با خوندن چندباره متن این جمله فروید به یادم رسید انگار آرزو دارم بزرگترین واپس زده یعنی نام ایران با قدرت تمام تر تحت آنالیز یک روانکاو+ایرانی بازگردد. حس میکنم روانکاو ایرانی بودن با “ایرانی” بودن متردادفه

znoee_

@drzarghami خانم دکتر گفته بودند: “سرزمینی اهورائی به نام ایران
ناب ترین و مهجورترین دال زبان پارسی”.

 

drzarghami

@dr_mehdi_rabiei @znoee_ @ma_ard70 وقتی فروید به فخنر ارجاع می دهد و در کتاب های فخنر کتابی وجود دارد با عنوان
Zend-Avesta oder über die Dinge des Himmels und des Jenseits
زند اوستا یا درباره چیزهای بهشتی و فراتر از آن
(ترجمه گوگل ترنسلیت)
این خط فروید فخنر اوستا سبب می شه این فرض شکل بگیره که فروید در تنظیم نظریه اش متاثر از فرهنگ ایرانی است. کسی چه می دونه که در نامه های فروید جزئی از اسناد فوق سری کتابخانه کنگره امریکا، چه چیزهایی نوشته شده است؟! و دلیل این حجم کینه توزی با “ایران” چیست؟! حتما آینده ای رو در گذشته دیده اند.

 

mashhadima

@drzarghami البته فکر میکنم ایرانی بودن خانم دکتر باعث میشه بعنوان روانکاو چیزهایی رو کشف کنند که روانکاو دیگری قادر به درک اون نبوده. شاید به همین خاطر “ناخودآگاه موروثی” رو خانم دکتر نوشته اند نه هیچ روانکاو دیگری. وقتی آقای میلر به خانم دکتر میگن ” تو من رو یاد خود لکان می اندازی” به نظر من از چیزی صحبت می کنند که فقط شاگرد لکان و یک میترایی اونو می فهمند.

zoyaalma

@ma_ard70 آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم/ یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم

 

drnodehi.ir

همچنین این جملات هم برایم هویدا شد : «بزرگ دیگری همیشه جواب می دهد حتی اگر این جواب سکوت مشهور روانکاو باشد.» و «آنچه مرا به عنوان سوژه بنا می نهد، سوالم است.» و «نوروز یک سوال است.» و «در روانکاوی در اکستانسیون نیز همه ما فقط و فقط آنالیزان هستیم»…

**********

تفاوت ره از آنجا به جائی است که یک الدنگ تبدیل به یک سوژه شود، یعنی بفهمد که او به عنوان یک سوژه فقط سوال دارد. فقط الدنگ ها هستند که “جواب” دارند! وقتی این تفاوت را درک کردی تازه به نزدیکی های آستانه روانکاوی رسیده ای. آنالیزان شدن پیشکش ات… کما این که تاکنون نشده ای!

فقط احمق ها بعد از هزار بار تکرار کردن باز هم حالیشان نمی شود که روانکاوی در انتانسیون بدون روانکاوی در اکستانسیون میسر نیست، و همین طور روانکاوی در اکستانسیون بدون روانکاوی در انتانسیون.

سوژه سوال دارد، الدنگ جواب می دهد، آنالیزان تداعی می کند. گرفتی؟

 

اینجا نمی توان همان ادا و اصول های دانشگاه را درآورد. من هم قصد ندارم یک پروای دیگر تولید کنم، کسی که دست به سیاه و سفید نمی زند و فقط قمپز دارد.

از خدا جوییم توفیق ادب/ بی ادب محروم ماند از لطف رب


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=54316

  تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹، ساعت: 09:00