سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:خاک بر سر ما ملت حیف نان، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما

تبدیل دریای خزر به مخزن بزرگ فاضلاب

بی‌توجهی مسئولان محیط‌زیست به مهمترین دریاچه کشور؛

تبدیل دریای خزر به مخزن بزرگ فاضلاب!/ شناگاه‌های چالوس، متل قو و انزلی در شرایط خطرناک/ آلودگی ۱۶ شناگاه از مجموع ۲۱ شناگاه

۱۶ شناگاه از ۲۱ شناگاه دریای خزر دچار آلودگی هستند اما با این حال وزارت بهداشت دستور ممنوعیت در این شناگاه های آلوده را نداده است.سرویس اجتماعی فردا؛ سمیرا خباز: دریای خزر هم دیگر دست کمی از جاده های کشورمان ندارد، فصل تابستان شانه به شانه جاده و خودروهای غیر استاندارد داخلی جان هموطنان‌مان را می گیرد.

آمارها خبر از غرق شدن بیش از ۱۲ تن در دو ماهه نخست سال ۹۵ در دریای خزر دارد، شاید به طور مستقیم خطاهای انسانی و نبود نظارت صحیح بر سواحل دلیل اصلی این مساله باشد اما دریای خزر روی نامهربانش را به شکلی دیگر هم به مشتاقان سرزمین های خشک ایران نشان می دهد.

394479_994

 

این‌بار عدم توجه به یکی از شاخص های توسعه یافتگی در این شهرها جان یکایک ما را تهدید می کند، نبود شبکه جمع آوری فاضلاب! فاضلابی که بدون تصفیه راهی دریایی می شود که با اشتیاق در آن شنا می کنیم.

آلودگی ۱۶ شناگاه سواحل دریای خزر

ضیاالدین الماسی مدیرکل آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره نتایج پایش های انجام گرفته در سواحل دریای خزر خبر از آلودگی ۱۶ شناگاه از مجموع ۲۱ شناگاه پایش شده داده است.

آلودگی های اندازه گیری شده از نوع آلودگی میکروبی است که عمده دلیل آن ورود مستقیم فاضلاب ها و قرارگیری مناطق دپوی زباله درنزدیکی سواحل است.

مناطقی که گردشگران نباید به آب ورود کنند

از میان این ۱۶ منطقه ۳ نقطه شناگاهی در شرایط خطرناک قرار گرفته است، شناگاه های چالوس، متل قو و انزلی.

آنطور که الماسی به خبرنگار فردا توضیح می دهد، مناطق شناگاهی چالوس، متل قو و انزلی جزء مناطقی هستند که در دو سال پیاپی در جریان پایش های صورت گرفته، آلودگی شان مثبت اعلام شده، یعنی هم در سال ۹۳ و هم در سال ۹۴ آلودگی داشته اند.

 

394475_521

با توجه به اینکه آلودگی میکروبی مشکلات جدی را برای سلامت انسان ایجاد می کند، باید جلوی ورود گردشگران را به آب‌های این منطقه گرفت.

عدم صدور فرمان ممنوعیت شنا در شناگاه های آلوده دریای خزر

مدیرکل آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تایید اینکه شناگاهها مخاطراتی را برای سلامت انسان خواهد داشت اظهار می کند، در این رابطه وزارت بهداشت مسئول است.

الماسی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت زیستی سواحل را با انجام پایش ها مورد ارزیابی قرار می دهد گفت: مسئولیت سازمان محیط زیست تنها اعلام این آلودگی ها و به نوعی هشدار است اما وزارت بهداشت با مشورت وزارت کشور باید در جهت تعطیلی شناگاه های آلوده اقدام کند.

394473_992

 

 

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت هم پایش هایی را در مناطق مختلف انجام می دهد تاکید کرد: در حال حاضر پایش ها دوباره آغاز شده است و باید به این مهم توجه داشت که به لحاظ استانداردهای آلودگی سازمان محیط زیست با وزرات بهداشت گزارش های لازم را تهیه می کنند.

الماسی با بیان این نکته که وقتی بار میکروبی بالا باشد به لحاظ زیست محیطی، قطعا برای شناگرها هم این وضعیت خطرناک خواهد بود آب پاکی را روی دست همه ارگان های مربوط می ریزد و می گوید: وقتی سازمان محیط زیست اعلام می کند شناگاهی آلوده است از نظر سلامت هم قابل پیگیری است.

وی توصیه می کند: در این شرایط در این مناطق شنا نکنید.

اما جالب اینجا است که با گذشت بیش از یک هفته از اعلام مناطق آلوده در سواحل خزر و با توجه به اینکه در فصل سفرهای تابستانی قرار داریم هنوز وزارت بهداشت صحبتی از تعطیلی این سواحل نکرده است.

مقصر اصلی آلودگی سواحل دریای خزر، چه می کند؟

اما این آلودگی یک مقصر اصلی دارد آن هم ورود فاضلاب است که مسئول رسیدگی به آن وزارت نیرو و شرکت های آب و فاضلاب منطقه ای هستند.

394478_586

 

ضیاالدین الماسی در پاسخ به اینکه آیا سازمان محیط زیست در مقابل این حجم آلودگی که به صورت روزانه وارد دریای خزر می شود تا به حال شکایتی از وزارت نیرو داشته است؟ اعلام کرد: تا به حال سازمان محیط زیست چنین مطالبه ای را نداشته و هیچ اخذ جریمه از این وزارت خانه مبنی بر ورود فاضلاب شهری به محیط زیست نشده است.

باتوجه به اینکه ورود فاضلاب به دریای خزر سالیان سال است مورد بی مهری و بی توجهی مسئولان امر قرار گرفته در این میان متولیان امر سلامت نیز نسبت به این موضوع واکنش مناسبی را نشان نمی دهند یا حداقل در جهت آگاهی مردم و عدم ورود آنها به آب های این منطقه اطلاع رسانی نمی کنند؛ گویا شبکه جمع آوری فاضلاب شهری هنوز در اولویت برنامه های استان و مسئولان امر قرار نگرفته است.

 

 

منبع: فردا نیوز


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=24738

  تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵، ساعت: ۱۴:۵۵