یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:خاک بر سر ما ملت حیف نان، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

تخریب مجدد میراث ۷۰ میلیون ساله/ «غار» پاساژ نیست!

 

2070875

 

تخریب غار ۷۰ میلیون ساله «نخجیر» در استان مرکزی در راستای ایجاد تونل و راه خروجی برای گردشگران دوباره از سر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فقط ۱۹ سال از کشف غار نخجیر ۷۰ میلیون ساله در اراک گذشته بود که چندین انفجار درون آن موجب شد تا مسئولان تونلی را برای ایجاد فضای خروجی در غار ایجاد کنند؛ با این انفجار قندیل‌های غار ریخت و سقف ترک خورد.

تیر ماه سال ۸۶ اداره کل محیط زیست استان مرکزی از تخلف سازمان میراث فرهنگی خبر داد که بدون مجوز محیط زیست اقدام به ایجاد چنین تونلی کرده بود آن هم به بهانه ایجاد فضای گردشگری و در امان ماندن گردشگران از خطرهای احتمالی و فرار آنها از یک خروجی دیگر در غار!

 

2070874

مسئولان و بهره‌برداران غار اعلام کرده بودند که چون راه باریک است و برای بازدیدکننده‌ها راه برگشتی در غار نیست، این تونل باید ایجاد شود تا به راحتی مردم از آن عبور کنند غافل از آنکه ورود هوا به این غار موجب خشک شدن آن خواهد شد. با این وجود ادامه فعالیت احداث تونل توسط سازمان محیط زیست در سال ۸۷ متوقف شد آن هم زمانی که ۴۰۰ متر از تونل حفر شده بود.

اما اکنون دوباره شرکت خصوصی بهره بردار دست به ادامه فعالیت خود زده و دوباره قصد دارد تا حفر این تونل به مرحله پایانی برساند.

حدود ده دروز پیش یک تیم از غارنوردان فرانسوی به همراه غارنوردان ایرانی و هیات کوهنوردی استان مرکزی به بازدید از غار نخجیر رفته بودند که متوجه عملیات ساخت معبر و سیمان کاری، مخفی کردن سیم و کابل های مسیر جدید شدند.

در این باره، جواد نظام دوست، رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان به خبرنگار مهر گفت: بیشتر غارها روی گسل هستند غار نخجیر هم روی دو گسل فعال قرار دارد که هر لحظه امکان ریزش دارد مسئولان بخش خصوصی بهره بردار از غار و اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی اصرار داشتند که چون این غار روی گسل قرار دارد، اگر افراد زیادی در داخل غار باشند زیر آوار می‌مانند بنابراین بهتر است که یک راه خروجی برای آن ایجاد کنند تا در اسرع وقت بازدیدکنندگان در مواقع بحرانی از غار خارج شوند.

وی ادامه داد: در صورتی که این تفکر خنده‌دار است چرا که در غار هنگام زلزله یا بحران زمانی برای فرار و بیرون رفتن باقی نمی‌ماند با این وجود چند سال قبل مجوز تخریب گرفته شد و این تونل با انفجارهای متعدد ایجاد شد.

 

2070873

وی ادامه داد: درصورتی که چنین اقدامی غیر کارشناسانه است. چون تردد هوا در داخل غار باعث خشک شدن آن می‌شود و انفجارها نیز بر شدت خطر ریزش سقف غار اثر گذاشته است و این غار را برای ریزش آماده‌تر کرده است. ما اکنون از سازمان‌های مرتبط مسئول و کارگروه غارشناسی کشور می خواهیم تا این موضوع را پیگیری کرده و دوباره مانع فعالیت و ادامه تخریب و حفر تونل در غار شوند چرا که این غار را نه تنها آسیب‌پذیرتر خواهند کرد بلکه موجب از بین رفتن حیات آن نیز خواهند شد.

نظام دوست گفت: از سویی به مسئولان غارهای دیگر نیز اخطاری داده شود که نباید به غارها مانند یک پاساژ و یا شرکت تولیدی نگاه شود که هر کاری بتوان داخل آن انجام داد.

 

منبع: مهر


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=22086

  تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۵، ساعت: ۲۳:۲۸