پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:انتخابات 1400، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

تنها حرف حساب این انتخابات

انتقاد وحید حقانیان عضو ارشد بیت رهبری از اصلاح‌طلبانی که از همتی حمایت نکردند

وحید حقانیان، از اعضای ارشد بیت آیت‌الله خامنه‌ای معروف به “سردار وحید” در یادداشتی کم‌سابقه به سران اصلاح‌طلب تاخته که حاضر نشدند از نامزدی عبدالناصر همتی حمایت کنند. او جز آقای همتی از محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هم تشکر کرده است.

او در متنی که ایسنا منتشر کرده گفته اگر این نامزدها کنار می‌رفتند “چالش بزرگی” برای جمهوری اسلامی پیش می‌آمد.

در شب پایان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، چهارشنبه شب صدا و سیما اعلام کرد که امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی انصراف داده اما بعدا این خبر حذف شد و آقای قاضی‌زاده انصراف خود را تکذیب کرد.

با این حال سعید جلیلی و علیرضا زاکانی به نفع ابراهیم رئیسی و محسن مهرعلیزاده در انتقاد به “بی‌رغبتی مردم” به انتخابات انصراف دادند.

آقای حقانیان در این یادداشت از “فشار شدید عده‌ای” سخن گفته که قصد داشته‌اند نامزدهای باقی‌مانده کنار بروند: “این برادران با وجود فشارهای شدید عده‌ای و با تحلیل و افکار خاص، صحنه را ترک ننموده و خود را نامزد پوششی فرض نکرده و تا آخر رقابت های انتخاباتی، با انرژی، باور و جدیت در صحنه باقی ماندند تا انتخابات ۱۴۰۰علیرغم تبلیغات چندین ماهه و سنگین دشمنان، رنگ و بوی واقعی و رقابتی به خود بگیرد و درصد مشارکت، از پیش بینی‌های حضرات بالاتر برود.”

در این یادداشت گفته شده که رد صلاحیت‌ها و اعلام تحریم‌ها شرایط را سخت کرده بوده است: “یقینا باید گفت اینها [نامزدهای باقی مانده] خود را به گونه‌ای دانسته، یا ندانسته خرج انقلاب کردند وگرنه با توجه به شرایط رد صلاحیت‌ها، تحریم انتخابات توسط بیگانگان و حتی احمدی‌نژاد، اگر بعد از کنار کشیدن نامزدهای پوششی، این سه نفر نیز اعلام انصراف کرده بودند، ولو وزارت کشور هم قبول نمی‌کرد یقینا چالش بزرگی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بوجود می‌آمد.”

 

منبع:‌ بی بی سی فارسی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=56239

  تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰، ساعت: 11:30