یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

تورهای جاده ابریشم که از ایران نمی‌گذرد!

چه توقعی دارید، غربی‌ها حتی نمی‌دانند که ایران همان پرشیاست و فکر می‌کنند ایران یک کشور عربی‌ست!!!

 

تورهای جاده ابریشم که از ایران نمی‌گذرد

در شرایطی که ایران ازسال گذشته شناسایی مسیر جاده ابریشم را آغاز کرده، چین با همکاری کشورهای قزاقستان و قرقیزستان و دیگر کشورهای همسایه در سال ۲۰۱۵ تزدیک به ۲۶ میلیون گردشگر خارجی را به مسیرهای جاده ابریشم جذب کرد.

 

IMAGE635999659338479303.png

 

در شرایطی که ایران ازسال گذشته شناسایی مسیر جاده ابریشم را آغاز کرده، چین با همکاری کشورهای قزاقستان و قرقیزستان و دیگر کشورهای همسایه در سال ۲۰۱۵ تزدیک به ۲۶ میلیون گردشگر خارجی را به مسیرهای جاده ابریشم جذب کرد.

مسیر تاریخی جاده ابریشم با شهرت جهانی اش بازار گرمی را برای گردشگری کشورهایز حاشیه این مسیر کهن بازرگانی ایجاد کرده است. کشور چین بیشترین و بهترین عملکرد را دربهره گیری گردشگری و تبلیغات فرهنگی ازاین مسیر داشته است. تورهای گردشگری بی‌شماری که چین در دهه اخیر دراین مسیر سازمان دهی کرده طبیعی است که باید کشورهای متعددی درمسیر این جاده بگنجند و چین یا قزاقستان یا هرکشوردیگری درحاشیه این جاده نمی‌تواند تنها درشهرهای خود درامتداد این جاده تورتعریف و برگزارکند.
به گزارش چاینا دیلی دریکی از جدیدترین تورهایی که چین به مدت دو ماه برای جاده ابریشم تعریف کرده ۵۰ گردشگر آلمانی با اتوبوسی در مسیر جاده باستانی ابریشم از کشورهای آلمان به لهستان، بلاروس، روسیه ، سپس قزاقستان ، ازبکستان و قزقیزستان و سپس به چین می‌روند. آنان از مرزهای غربی چین به این کشور وارد می‌شوند.
«لیو گوشنگ »مدیر تورهای چینی که دراین برنامه درمسیر جاده ابریشم می‌گوید:«این تجربه ای فراموش نشدنی سفر از آتلانتیک تا پاسیفیک است و نزدیک به ۱۳۰۰۰ کیلومتر سفر درون چین را نیز دربر دارد که شامل ۲۰ شهر چین می‌شود.»
او می‌گوید:«من این توررا حدود ۱۰ سال است که برگزار می‌کنم و تعداد گردشگران هرسال بیشتر و بیشتر می‌شود. در این تور که طور خاص برای گردشگران آلمانی زبان طراحی شده ، مسافران نه فقط از آلمان که از تمام کشورهای آلمانی زبان هستند.»
درشرایطی که تعریف مسیرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم یک دهه است در بسیاری از کشورها به ویژه چین فرصتی مغتنم برای جذب گردشگران فرهنگی به ویژه از کشورهای اروپایی بوده، درایران اسفند ماه سال گذشته خبرها حاکی از شناسایی مسیرهای گردشگری جاده ابریشم بود.
مرتضی رحمانی موحد – معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو گروه جاده ابریشم گفته بود که صلی ترین بخش این راه که امروزه مرزهای شمال غربی ایران را به مرزهای شرقی فعلی ایران متصل می‌کند تقریبا منطبق بر راه‌های امروزی (خصوصا راه آهن) این محدوده است که خوشبختانه شاخه‌های اصلی راه ابریشم در ایران از مسیرها ی اصلی این راه بوده اند و امروزه هم از راه‌های اصلی گردشگری کشور بشمار می‌روند.
معاون گردشگری کشورنیزتاکید کرده بود که اهمیت این مسیرعمدتا از نظر جذب گردشگر فرهنگی که بهترین نوع گردشگر برای کشورماست، اهمیت دارد وی گفت: چنانچه ظرفیت فرهنگی مسیر از طریق آگاه سازی و حفظ فرهنگ بومی مورد توجه قرار گیرد، نتیجه آن انتقال فرهنگ بومی و توجه به داشته‌های بومی خواهد بود که خود یکی از جاذبه‌های گردشگری بشمار می‌رود. از این رو بمنظور توسعه گردشگری در مسیر راه ابریشم لزوم احیا و پررنگ کردن فرهنگ‌ها، آئین و سنن متنوع کشورهای حوزه آن جاده به‌عنوان جاذبه مهم در جذب گردشگر از اهمیت بالایی برخوردار است.
تحقیقات صورت گرفته درایران نشان داده است که اغلب گردشگران جاده ابریشم بین ۴۰ تا ۵۰ ساله و دارای تحصیلات عالی و بدنبال کنجکاوی و شناخت بیشتر فرهنگهای دیگر کشورها سفر می‌کنند در واقع آنها سفیران صلح هستند و از بودن با دیگر مردمان و فرهنگ های دیگر لذت می‌برند . میراثهای زنده و تاریخی ، جاذبه‌های اصلی جهانگردی در منطقه هستند . بازنگری الگوهای کهن ارتباطی در مسیر راههای ابریشم و ترمیم بافت تاریخی آن ، نه تنها حفظ و نگهداری آن را تضمین می‌کند بلکه موجب زنده ماندن سنتهای منطقه و رونق گردشگری می‌شود.
درگزارش چاینا دیلی اظهارات شولتز یکی از مسافران در اتوبوس حامل گردشگران آلمانی درجاده ابریشم نیز به وضوح تایید اهمیت فرهنگی این کشور است وی می‌گوید:«از کودکی علاقه زیادی به جاده ابریشم داشتم و اکنون این شانس را دارم که ازنزدیک درآن سفر کنم. این مسیر درمقایسه با شهرهای مدرن غربی جذابیت زیادی برای ما دارد از نظر فرهنگ بومی ، اقوام و اقلیت‌های قومی و نژادی و نیز روش زندگی وفرهنگ آن‌ها بسیار بسیار جالب است.
به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات معاون گردشگری کشوراحیای گردشگری جاده ابریشم باید از اولویت‌های نخستین در توسعه گردشگری کشور باشداما چنین می‌نماید که سرعت تلاش‌ها در رونق بخشیدن به گردشگری جاده ابریشم همچنان روند کندی دارد. این درحالی است که بهره گیری از این جاده توسط کشور چین با همکاری کشورهای قزاقستان و قرقیزستان و دیگر کشورهای همسایه در سال ۲۰۱۵ تزدیک به ۲۶ میلیون گردشگر خارجی را به چین جذب کرد که ۵ میلیون از این شمار فقط از اروپا بوده‌اند.
وزارت گردشگری چین اعلام کرده است که «گردشگری جاده ابریشم» به عنوان یک برند جدید برای جذب گردشگران غربی و دیگر کشورهای خارجی است و در مدت دو سال گذشته مهم ترین موضوع و عنوان در پیشبرد و توسعه گردشگری کشور بوده است.
نکته مهم آن است حتی اگر ایران به هردلیلی هنوز آمادگی بهره گیری از این نوع گردشگری درتمام ظرفیت ممکن را نداشته باشد، دست کم می‌تواند با حضورفعال در مناسبات دیپلماتیک و توافقنامه های متقابل با کشورهای دیگردر مسیر جاده ابریشم همانند چین، ازبکستان و قرقیزستان و قزاقستان، در طرح‌های مشترک جاده ابریشم حضور یابد و بخشی از گردشگران جاده ابریشم چین را از مسیر این جاده در شهرهای ایران نیز عبور دهد.
جاده ابریشم مسیر بازرگانی میان شرق وغرب دردنیای باستان است که نخستین بار در اواخر قرن نوزدهم توسط یک جغرافی دان و زمین شناس آلمانی فردیناند فون ریشتوفن (Ferdinand von richthofen) میان چین ، آسیای مرکزی و اروپا به کار گرفته شد.

 

منبع: hotelneed


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=21975

  تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۵، ساعت: ۱۱:۵۷