چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:«خودکشی» + صادق هدایت، روانکاوی در انجمن فرویدی، سؤالات در مورد مدرک تحصیلی دکتر محمد صنعتی

توی این هیاهوی هدایت و کیخسرو «دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان» لوث می شود

یکشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵

ا. روشن:
با خواندن مطلبِ تکان دهنده “محمد صنعتی – «خودکشی» صادق هدایت – ترور رزم آرا” دائم فکر میکنم از خودکشی جلوه دادن “مرگ” صادق هدایت چه چیزی نصیبِ این استاد اعظم می شود؟ با وجود اینکه می دانیم صنعتی کاری را بدون غرض و مرض نمی کند…
صادق هدایتی که یک نویسنده، مترجم و روشنفکر بزرگ زمان خویش بود. که بر بسیاری از نویسندگان بعد از خودش تاثیر گذاشت. او را که همراه بزرگ علوی و صادق چوبک، پدران داستان نویسی نوین ایران می دانند.*
از خصوصیات صادق هدایت بیگانه‌ستیزی و از جمله بنمایه‌های نوشته‌هایش ناسیونالیسم ایرانی او و تأثرش نسبت به وضع ایران روزگار خود است.* و چرا باید یک چنین کسی که ایدئولوژی مشخصی دارد و آن هم در گیر و دارِ سفر “یکهو” خودکشی کند؟
در سال ۱۳۲۹ با همکاری حسن قائمیان داستان «مسخ» کافکا را ترجمه کرد و در مجلهٔ سخن انتشار داد. در ۱۲ آذر همان سال با گرفتن گواهی پزشکی (برای اخذ روادید) و فروختن کتابهایش به فرانسه رفت. در طول اقامت در فرانسه سفری به هامبورگ داشت و نیز سعی کرد به لندن برود که موفق نشد. سرانجام در ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ در آپارتمان اجاره‌ای ‌اش در پاریس با گاز* “مُرده شد”.
البته نمی دانم چقدر این موضوع مرتبط باشد ولی صنعتی درکنگره جعلی نیز در مورد کیخسرو می گوید که او خودکشی کرد! آن هم به علت افسردگی!
*ویکی پدیا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=31439

  تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ساعت: ۱۷:۰۴