جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزارت بهداشت، وزیر مستعفی بهداشت

حراج «آموزش پزشکی»، آخرین میراث #قاضی_زاده_هاشمی

⭕ حراج «آموزش پزشکی»، آخرین میراث #قاضی_زاده_هاشمی

? #آرمان_آذرگون

?در روزهای اخیر، انتشار اخبار مربوط به یکی از تصمیمات وزارت بهداشت موجی از اعتراضات دانشگاهیان علوم پزشکی را با خود به همراه داشت. این اخبار مربوط به دستورالعملی است که قاضی زاده هاشمی، وزیر مستعفی بهداشت، خرداد سال جاری در سکوت خبری آن را امضا کرد و معاونش باقر لاریجانی شش ماه بعد آن را به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ نمود.

?طبق متن این دستورالعمل، هر کس که تمکن مالی لازم را داشته باشد، با ارائه رقم حساب بانکی، گردش مالی، یک business plan و تعدادی ساختمان مناسب، می تواند مجوز تاسیس یک دانشگاه علوم پزشکی خصوصی را از وزارت بهداشت دریافت کند!
? https://t.me/MTV_Links/335

?تجربه ناموفق #خصوصی_سازی در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور همواره زمینه‌ساز ایجاد #رانتخواری‌های گسترده شده و کارنامه سیاه خصوصی‌سازی در آموزش عالی نیز منجر به ایجاد کارخانه‌های تولید مدرک تحصیلی گشته است. تجربه نشان می‌دهد این تصمیم دولت احتمالا باعث شکل گیری دانشگاه‌هایی خواهد شد که توسط عده‌ای از صاحبان ثروت و رانت تاسیس می‌شوند و قرار است فارغ‌التحصیلان این مراکز نیز به عنوان پزشک و پرستار و… متولی سلامت جامعه باشند.

?تاسف بارترین قسمت ماجرا آنجاست که در متن این دستورالعمل تمایل و علاقه بخش خصوصی به تاسیس دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز یکی از دلایل این تصمیم عنوان شده است. یعنی میل و رغبت سرمایه‌دارانی که احتمالا بخش‌های مختلف اقتصاد کشور را بلعیده‌اند و حالا دلشان می‌خواهد یک دانشگاه علوم پزشکی را نیز به نام خود داشته باشند، زمینه ساز چنین تصمیمی بوده است!

? قاضی زاده هاشمی که بر اثر ورشکستگی #طرح_تحول_سلامت با بحران تامین بودجه مواجه بود، در آخرین اقدام خود قبل از استعفا، «آموزش پزشکی» را هم برای بخش خصوصی به حراج گذاشت و کرسی وزارت را ترک کرد.

منبع: @Mostazafin_TV


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=44362

  تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷، ساعت: ۲۱:۴۸