یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

«حقوق بشر» پزشکان و «حقوق بشر» غیر پزشکان

جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴

سحر ر:

 

“یه آقایی اسم بچه اش رو گذاشت “رستم”. تا آخر عمرش جرأت نکرد صداش کنه.”

این حکایت یک عمر زندگی ماست.
در جامعه پزشکی، که تا همین دولت قبلی هنوز هم انقدر خودشان را و جایگاه خودشان را گم نکرده بودند، همین اتفاق افتاده و حتی محمود عباسی، ” دبیر کمیته کشوری آموزش مداوم حقوق پزشکی سازمان نظام پزشکی” هم جرأت نمی کند بی پرده و صریح از خیانت و جنایت و مجازات آنها حرف بزند.
او گفته: “مهم‌ترین عامل ایجاد خطاهای پزشکی در کشور چیست؟
اولین نکته در بروز و شیوع خطا و قصور پزشکی، جهل وناآشنایی برخی پزشکان با موازین اخلاقی و حقوقی است. در بعضی از جلسات دیده‌ام که برخی پزشکان از ساده‌ترین موازین اخلاقی هم بی‌اطلاع‌اند. یکی از کارهای مناسب برای رفع مشکلات و پیشگیری از قصور و خطای پزشکی، آموزش است. متأسفانه در یک دهه گذشته اخلاقیات در برخی بخش‌های جامعه پزشکی مانند برخی اقشار جامعه و اصناف کم‌رنگ شده‌است.
این مسئله به همراه برخی قانون‌گریزی، ما را وادار می‌کند اخلاق‌ حرفه‌ای و قانون‌مداری را ترویج دهیم. اگر سعی کنیم هرکس در جایگاه خود طبق قانون و موازین اخلاقی به وظایف خود عمل کند، مسلما این‌قدر مشکل نخواهیم داشت. درحالی‌که طرح تحول سلامت امکان بروز برخی خطاها را از بین برده، تقریبا در زمینه قصور و خطای پزشکی در آستانه بحران هستیم. شورای پیشگیری از قصور و جرائم پزشکی که زیرمجموعه سازمان نظام پزشکی است، اقدامات بسترساز کاهش زمینه جرم را شناسایی می‌کند.
ما در نظر داریم مسائلی که مبتلا‌به جامعه پزشکی است مطرح شود تا با همکاری رسانه‌ها این موارد را به اطلاع جامعه پزشکی برسانیم. همچنین می‌توانیم به‌صورت مستمر سوالات اخلاقی فقهی و حقوقی پزشکان در زمینه سلامت را هم پاسخ دهیم.”*

آقای عباسی ، از چه می ترسید که اینگونه با مماشات صحبت می کنید؟
“معاون حقوق بشر وزارت دادگستری و دبیر کمیته کشوری آموزش مداوم حقوق پزشکی سازمان نظام پزشکی” باشید و اینقدر محافظه کار!!
“اولین نکته در بروز و شیوع خطا و قصور پزشکی، جهل وناآشنایی برخی پزشکان با موازین اخلاقی و حقوقی است”! …” برخی پزشکان از ساده‌ترین موازین اخلاقی هم بی‌اطلاع‌اند” کسانی که از “ساده‌ترین موازین اخلاقی هم بی‌اطلاع‌اند” باید مجازات شوند نه اینکه به آنها آگاهی داده شود. آیا شنوندگانتان را مسخره می کنید؟ کسی که با سن و سال یک پزشک هنوز هم از “ساده‌ترین موازین اخلاقی هم بی‌اطلاع” است باید مجازات شود تا “آموزش” بگیرد. این را البته مردم می دانند ولی خب همیشه فاصله بین فهمیدن مسؤولین و مردم خیلیییی زیاد است.
* «در آستانه بحـران «قصـور پزشکـی» هستیم»، در عین حال مخالف مجازات حبس برای پزشکان!
https://freudianassociation.org/%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%AD%D9%80%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%D9%80%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C/

 

جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴

سوده رخشا:

 
برای اینکه به جامعه پزشکی و کثافت کاری هایی که در آن رخ می دهد بر نخورد ولی خب بالاخره یه فکرکی هم به حال اینکه “در قصور و خطای پزشکی در آستانه بحران هستیم” کرده باشیم “در نظر داریم مسائلی که مبتلا‌به جامعه پزشکی است مطرح شود تا با همکاری رسانه‌ها این موارد را به اطلاع جامعه پزشکی برسانیم. همچنین می‌توانیم به‌صورت مستمر سوالات اخلاقی فقهی و حقوقی پزشکان در زمینه سلامت را هم پاسخ دهیم.”*
 
آقای عباسی، یعنی از این مضحک تر نمی شد حرف زد!!
مگر جامعه پزشکی از خرابکاری های خودش خبر ندارد؟
مگر شما از کارهای جامعه پزشکی خبر ندارید؟ پس چه نیازی به واسطه دارید تا ” با همکاری رسانه‌ها این موارد را به اطلاع جامعه پزشکی” برسانید؟ یعنی فاصله دستور شما تا اجرای آن انقدر دور است و انقدر پزشکان در این فاصله نفوذ دارند که نیاز به بلندگو دارید؟
چرا باید برای رسیدگی به “تخلفات در آستانه بحران” این پزشکان به آنها وعده ” به‌صورت مستمر سوالات اخلاقی فقهی و حقوقی پزشکان در زمینه سلامت” دادن را بدهید؟ و مگر آنها اصلا سوالی دارند در این باره؟ و مگر همه مردم برای “سوالات اخلاقی فقهی و حقوقی” شان چه کاری می کنند که حالا شما بیایید و در رسانه ها وعده مستمر بودن آن را به پزشکان بدهید؟
آیا می دانید برای این همه “لی لی به لالای پزشکان گذاشتن” از جان و مال چه کسی خرج می کنید؟
آقای عباسی مگر سمت شما آنجا دقیقا چیست که اینچنین در برابر پزشکان مستاصل شده اید؟!
 
* «در آستانه بحـران «قصـور پزشکـی» هستیم»، در عین حال مخالف مجازات حبس برای پزشکان!
https://freudianassociation.org/%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%AD%D9%80%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%D9%80%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C/


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=15498

  تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۹:۴۶