پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

«حول حالنا الی احسن الحال» برای ترامپ و «جوانک جعلق» سعودی

 

نشست رسانه‌ای ترامپ و بن‌سلمان در کاخ سفید دوشنبه، ۲۰ مارس ۲۰۱۸/ ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۰۷ ب ظ آغاز شد. تحویل سال نو و شروع عید نوروز ۱۳۹۷ به وقت واشنگتن دی. سی. ساعت ۱۲:۱۵ ب ظ بود.

ویدئوی نشست ‌فوق بسیار مهم است زیرا با مشاهده آن، و تأمل در چهره و رفتار ترامپ و بن‌سلمان، می‌توان نکاتی را دریافت که از طریق مطالعه متن کتبی ممکن نیست.

ترامپ به کلاهبرداری بسیار قالتاق شبیه است که جوانکی بنام بن‌سلمان را برای آمریکائیان به نمایش گذاشته و می‌گوید من این پسرک بسیار پولدار را میلیاردها دلار تیغ زده‌ام تا برای شما ده‌ها هزار شغل ایجاد کنم.

بن‌سلمان ۳۲ ساله، درست شبیه به آنچه هست، بچه‌ پولداری مغرور و کم‌خرد، با سخنان ترامپ باد می‌کند. او تصور ‌می‌کند آمریکا را خریده و آمریکائیان ‌حلوا حلوایش می‌کنند. بن‌سلمان در این نشست تجسم تکبر و بی‌شعوری و غرور محض است.

سئوال‌های مهم خبرنگاران درباره برجام و ایران است. ترامپ درباره ایران احاله می‌دهد به بعد که در زمان خود خواهد گفت. ‌بن‌سلمان چنان خودمانی و مغرور است که در پایان نشست رسانه‌ای در پاسخ به سئوالی از ترامپ درباره ایران ‌به جای ترامپ پاسخ می‌دهد:‌ در این باره هم گفتگو خواهیم کرد.

آیا ترامپ به وعده‌های خود به بن‌سلمان عمل خواهد کرد و این جوانک جعلق «رهبر خاورمیانه آمریکایی» خواهد بود؟

ترامپ «شو بن‌سلمان» را به توده آمریکائیان عامی می‌فروشد تا با وعده ایجاد «شغل» برای خود محبوبیت کسب کند. او به احتمال زیاد برای جلب رضایت بن‌سلمان و متحدانش علیه ایران کارهایی خواهد کرد. ولی آیا حاضر است آمریکا را به معرکه پرهزینه جنگی جدید در خاورمیانه وارد کند آن هم با قدرتی چون ایران که می‌تواند سراسر منطقه جنوب خلیج فارس را به آتش بکشاند؟

پاسخ به این پرسش ساده نیست. اگر ماجرا را در چارچوب معادلات عادی و «ریل پلتیک» تصور کنیم رفتار ترامپ «شو» است. اگر ماجرا را در چارچوب سناریویی بزرگ‌تر برای خاورمیانه ببینیم، که ترامپ نه بازیگر اصلی بلکه تنها یکی از بازیگران ‌آن است، پاسخ متفاوت است.

بر اساس شق دوم، این احتمال متصور است که «مجتمع نظامی- صنعتی» (تعبیری که ژنرال آیزنهاور در نطق تودیع خود در ۱۷ ژانویه ۱۹۶۱ برای توصیف بخش خصوصی نظامی‌گرای آمریکا به کار برد و آن را تهدیدی بزرگ برای «دمکراسی آمریکایی»‌ خواند) طرحی جدید برای خاورمیانه در پیش داشته باشد. آنچه این بدبینی را تقویت می‌کند تقارن حکمرانی چهره‌‌هایی فاسد چون ترامپ و نتانیاهو و مکرون‌‌ است، که در پیوند با الیگارشی بریتانیا، مافیای بین‌المللی خطرناکی را شکل می‌دهند که مدت‌هاست در جنگ داخلی سوریه و تحولات جدید خاورمیانه ایفای نقش می‌کند.

ویدئوی نشست ترامپ و بن‌سلمان در این آدرس:

t.me/abdollah_shahbazi/223

متن کتبی سخنان ترامپ و بن‌سلمان در این آدرس:

https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-crown-prince-mohammed-bin-salman-kingdom-saudi-arabia-bilateral-meeting/

 

 

 

منبع: @abdollahshahbazi


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=40426

  تاریخ انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۷، ساعت: ۱۴:۰۶