دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:باز نشر

خب بله «اعتماد» برای چاپ این مزخرفات از صنعتی پول می گیرد اما صنعتی برای اشاعه احساس حقارت از ایرانی بودن از کی پول می گیرد؟

دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

دیدگاه خانم فاطمه س. درباره «مافیای روان»
«البته همیشه این طور نیست. مردم ما گاه به حداقل هایی رضایت داده اند. جامعه ما جامعه ای است که خیلی بر اندیشه خود متکی نیست بلکه بیشتر بر القائات و تقلید متکی است. جامعه ای است که در لحظه زندگی می کند و خیلی آینده نگر نیست. ضمنا خیلی سابقه جامعه مدنی در آن وجود نداشته است. حزب وجود داشته اما به شکل تکه پاره. یعنی ما فرهنگ حزبی به آن شکل نداریم…»

 

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3196156

 

تعریف جناب صنعتی از جامعه مدنی، فقط احزاب سیاسی است انگار؛ همان «فرهنگ حزبی»؛ ولی از آنجایی که جامعه مدنی فقط شامل احزاب سیاسی نمی شود؛ نظر جناب صنعتی را به این مصاحبه جلب می کنم که در مورد مدنیت در ایران است؛ در قسمتی از آن گفته شده است:

 

«مجموعه‎ای از آن چیزی که شاید بتوان اسم آن را فرهنگ اسلامی گذاشت ـ حداقل تا آنجا که به متون این فرهنگ مربوط است ـ نوعی مدنیت پیشرفته است. این مدنیت را به ‎سادگی می‎توان از بازخوانی متون دینی‎مان به‎دست آورد. در متون ادبی ما یعنی شاهکارهای بزرگی مثل شاهنامه یا آثار سنایی، نظامی، عراقی، حافظ، سعدی، به‎ویژه مولانا و همین‎طور تا امروز، ما می‌بینیم که شعر و ادبیات فارسی همواره در خدمت پرورش احساسات مدنی یا مدنی‎شده یا مدنیت ویژه ایرانی است. برای مثال، بسیاری از محققان ادبی ما در سال‎های اخیر از طریق بازخوانی تفسیر متون ادبی نشان دادند که یکی از مهم‌ترین آموزه‎هایی که از زمان حکیم ابوالقاسم فردوسی تا به امروز همواره مورد تأکید ادبای بزرگ بوده، تأکید بر پرهیز از آزار دیگری است. »

 

همچنین در آن آمده است:

 

«ما در جامعه اشکال دیگری از فعالیت‎های سازمان‎یافته جمعی را داریم که مستقل از حکومت‎ها هستند. مثلاً اشکال گوناگون فعالیت‎های خیریه و وقف که بخشی‎ از آن هم به نهاد دین مربوط می‎شود. حتی اشکال سازمان‌یافته‎ای از فعالیت‎های آئینی و فولکوری که به شیوه زندگی مردم به‎صورت مشترک و جمعی و هدف‎ها و ارزش‎های جمعی مشترک، کمک می‎کرده است. از این زاویه اگر به تاریخ جامعه ایران نگاه کنیم، همواره شکل‎های پیچیده و گسترده‎ای از نهادهای اجتماعی مدنی و اشکال مختلفی از صنوف و انتظام قشرهای اجتماعی را در ایران می‎بینیم.»

 

http://jameeirani.ir/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D9%85%D8%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D9%85%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA/


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=46081

  تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷، ساعت: ۰۸:۴۳