شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، محیط زیست دلخراش ما

خب دایناسورها که دمای زمین را «ثبت» نمی کردند!

دهه میلادی ۲۰۱۰ گرم‌ترین دهه ثبت شده در روی زمین

به گفته دانشمندان، یکی از پیامدهای آشکار افزایش درجه حرارت کره زمین وسعت و شدت آتش‌سوزی‌های ماه‌های اخیر در استرالیاست

 

بخش تحقیقات ناسا روز چهارشنبه ۲۵ دی اعلام کرد دهه میلادی که اخیرا به پایان رسید گرم‌ترین دهه ثبت شده در کره زمین و سال ۲۰۱۹ گرم‌ترین سال بوده است. دانشمندان نیز گفتند شکستن رکورد گرمای زمین بر اثر فعالیت‌های بشر ادامه خواهد یافت.

گوین اشمیت، مدیر برخش تحقیقات ناسا گفت: «این گرما و افزایش دما واقعی است و اتفاق می‌افتد.»

به گفته او، تحت تاثیر گرمای دهه گذشته، شاهد گسترش آتش‌سوزی محیط‌های طبیعی، افزایش سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ و پدیده‌های جوی شدید دیگری بوده‌ایم که به گفته دانشمندان محصول مستقیم فعالیت‌های بشر هستند.

دمای متوسط کره زمین در دهه ۲۰۱۰ میلادی حدود ۱۴.۷ درجه بود که ۱.۴ درجه از متوسط دمای زمین در قرن بیستم و حدود یک سوم درجه از دهه قبلی بالاتر است. طبق پژوهش‌های اداره هواشناسی آمریکا دمای دهه قبل بالاترین درجه حرارت ثبت شده در کره زمین است.

دهه میلادی که اخیرا پایان یافت در عین حال شاهد هشت مورد از گرم‌ترین سال‌های ثبت شده بود. تنها سال ۲۰۰۵ و سال ۱۹۹۸ از سال‌های دهه اخیر گرم‌تر بوده‌اند.

طبق محاسبات ناسا و اداره هواشناسی آمریکا، سال ۲۰۱۹ دومین سال گرم کره زمین از ۱۴۰ سال پیش تاکنون است که درجه حرارت زمین ثبت شده است. پنج گروه پژوهشی علمی دیگر نیز که درجه حرارت سطح زمین را بررسی می‌کنند با نتایج تحقیقات ناسا و اداره هواشناسی آمریکا موافقند. نتایج بررسی گرمای زمین با کمک ماهواره‌ها هم نشان می‌دهد که دهه اخیر یا گرم‌ترین و یا از جمله گرم‌ترین دهه‌ها بوده است.

برخی از دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که سال جدید میلادی حتی از سال‌های قبل نیز گرم‌تر خواهد بود.

گوین اشمیت، مدیر بخش تحقیقات ناسا در بخشی از سخنرانی خود در جامعه هواشناسی آمریکا در شهر بوستون گفت: «تا زمانی که نتوانیم تولید گازهای گلخانه‌ای را تحت کنترل درآوریم این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد.»

کیم کاب، دانشمند محیط زیست نیز گفت: «کاستن از افزایش تدریجی دمای کره زمین کار ساده‌ای نخواهد بود. سال ۲۰۲۰ با وضعیت زیست محیطی بسیاری نامطلوبی آغاز شده و من به شدت نگران پیامدهای آن هستم.»

به گفته گوین اشمیت، دمای متوسط کره زمین در حال حاضر ۱.۲ درجه گرم‌تر از آغاز دوران صنعتی است. این رقم بسیار مهم است چون رهبران کشورهای جهان در اجلاس اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ توافق کردند که گرمای زمین را در حد ۱.۵ درجه بالاتر از دوران ماقبل صنعتی حفظ کنند.

گوین اشمیت افزود این وضعیت نشان می‌دهد که اهداف تعیین شده در اجلاس اقلیمی عملی نخواهند بود.

دانشمندان تاکید می‌کنند که آمارهای ده ساله به نسبت آمارهای سالانه بیشتر قابل اتکا هستند چون پدیده‌های جوی موسمی نظیر ال نینیو ممکن است وضعیت آب و هوایی و دمای بخشی از کره زمین را در یک سال مشخص تحت تاثیر قرار دهند.

اندرو دسلر، دانشمند محیط زیست در دانشگاه تگزاس گفت: «دلیل اصلی گرم شدن کره زمین در طولانی مدت فعالیت‌های بشر است. به این دلیل است که دمای متوسط زمین در دهه گذشته بالاتر از دهه‌های قبلی بوده است. ولی در مواردی استثنایی مثل گرمای شدید سال ۲۰۱۶ به نسبت سال ۲۰۱۵ فعالیت‌های بشر دخالتی ندارد.»

طبق آمارهای اداره هواشناسی آمریکا، پنج سال اخیر گرم‌ترین سال‌های ثبت شده است به طوری که دمای متوسط این سال‌ها حدود ۱.۷ درجه از دمای متوسط قرن بیستم بیشتر بوده.

دانشمندان یادآوری می‌کنند که یکی از پیامدهای آشکار افزایش درجه حرارت کره زمین وسعت و شدت آتش‌سوزی‌های ماه‌های اخیر در استرالیاست.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=49926

  تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸، ساعت: ۱۹:۰۳