پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

درآمد نفتی با یارانه نقدی سر به سر شد

در حالی که دولت هر ماه بیش از ۳۳۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه ها پرداخت می کند با ادامه افت قیمت نفت، میزان درآمد ماهانه نفتی کشور حتی کمتر از این رقم شده است.

به گزارش تسنیم ،‌قیمت جهانی نفت طی دو سال گذشته به حدود یک سوم رسیده است و در حالی که در ژوئن ۲۰۱۲ هر بشکه نفت برنت دریای شمال در برابر ۱۱۴ دلار معامله می شد قیمت نفت در معاملات هفته جاری به کمتر از ۳۸ دلار رسیده است.

قیمت نفت ایران نیز همپای نفت تولیدی سایر کشورها در بازار کاهش یافته و باعث افت شدید درآمدهای نفتی کشور شده است. در معاملات این هفته قیمت نفت ایران به حدود ۳۳ دلار رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد درآمد نفتی کشور با فروش هر بشکه نفت در برابر ۳۳ دلار حتی تکافوی پرداخت یارانه های نقدی را به مردم نمی دهد.

با توجه به فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت و با قیمت هر بشکه ۳۳ دلار روزانه ۳۳ میلیون دلار درآمد عاید کشور می شود که با ضرب کردن این رقم در دلار رسمی بانک مرکزی هر ماه ۲۹۷۹ میلیارد تومان از محل فروش نفت درآمد عاید کشور می شود.

از سوی دیگر با احتساب حذف ۳ میلیون نفر یارانه بگیر هر ماه باید ۴۵۵۰۰ تومان به حساب ۷۳ میلیون نفر واریز شود که رقمی بالغ بر ۳۳۲۱ میلیارد تومان می شود.

بر این اساس همه پول نفت صرف پرداخت یارانه به مردم می شود و حتی تامین بودجه یارانه های نقدی از محل درآمد نفتی با ۳۴۲ میلیارد تومان کسری مواجه می شود.

از ابتدای پرداخت یارانه نقدی در ۲۸ آذر ۱۳۸۹ طی پنجاه و هفت مرحله بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است.

براساس قانون بودجه امسال، سقف منابع توزیع نقدی یارانه ۳۹هزار میلیارد تومان است و دولت موظف بوده حدود ۶میلیون نفر را از مجموع ۷۶میلیون نفری که یارانه دریافت می‌کنند، حذف کند. تا امروز یارانه نقدی ۳ میلیون نفر از افراد پُردرآمد کشور حذف شده است.

 

منبع: الف


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=15979

  تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۳:۵۲