سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

دراویش زندانی در ایران؛ «انتقال» مجدد بهنام محجوبی از زندان به «بیمارستان روانی»

 

منابع نزدیک به دارویش گنابادی زندانی در ایران می‌گویند بهنام محجوبی، زندانی سیاسی، برای دومین بار از زندان اوین به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین‌آباد) منتقل شده است. در روزهای گذشته خانواده آقای محجوبی و شماری از دراویش در حمایت از او اعتصاب غذا کردند.

بهنام محجوبی درویش زندانی در ایران از هشتم مهرماه در اعتراض به انتقال اجباری به مرکز رواپزشکی رازی (امین‌آباد) دست به اعتصاب غذا زده است. اکنون خانواده و شماری از دراویش گنابادی در حمایت از او اعتصاب غذا کرده‌اند.

علیرضا روشن، زندانی سیاسی سابق و از نزدیکان بهنام محجوبی به بی بی سی فارسی گفت: “آخرین خبرها حاکی است که به خانواده او گفته بودند برای مرخصی‌اش اقدام شده است و مادر بهنام محجوبی که در اعتصاب غذاست، از کرمان برای پیگیری وضعیت فرزندش به زندان اوین تهران می‌رود. در آنجا به او می‌گویند به بیمارستان طالقانی منتقل شده است. سرانجام مادر او پس از اصرار فراوان متوجه می‌شود که برای بار دوم فرزندش را به بیمارستان روانی امین آباد منتقل کرده‌اند”.

 

 

بهنام محجوبی پیشتر به همراه چند زندانی دیگر به نام‌های محمود علی‌نقی، هادی مهرانی، آبتین جعفریان و یاسین جمالی هم برای حمایت از نسرین ستوده و در اعتراض به وضعیت بد زندانیان مبتلا به ‎کرونا اعتصاب کردند.

علیرضا روشن می‌گوید: “بهنام محجوبی به اختلال پنیک مبتلا شده بود. پس از اعتصاب غذا در اعتراض به شیوع کرونا در بند هشت اوین، وضعیت جسمی بهنام محجوبی بد شد. در واکنش مسئولان زندان داروهای او را که تحت نظر و از بیرون زندان می‌آمد قطع کردند و قرص جایگزین دادند که وضعیت او را بدتر کرد”.

بهنام محجوبی در یک فایل صوتی که از داخل زندان منتشر شده، گفت او را با ضرب و شتم و تزریق یک آمپول به بخش ابوریحان بیمارستان رازی منتقل کردند و اضافه کرد “من را به‌ شکل صلیب بستند و به ‌من آمپول و قرص می‌دادند. به‌ طور عمد در کنار بیماران خیلی خطرناک نگهداری می‌کردند”.

او می‌گوید قرص‌های تازه‌اش بدنش را سر کرده است، به سختی صحبت می‌کند و خوابش را به هم ریخته است.

اوایل مهرماه صالحه حسینی همسر آقای محجوبی گفته بود جان همسرش در خطر است. به گفته همسرش، پزشک بهداری روزانه ۱۴ قرص آرام‌بخش به این زندانی می‌دهد و او را تهدید کردند که در صورت نپذیرفتن داروها، وی را به ‘تیمارستان امین‌آباد ‘ منتقل خواهند کرد.

علیرضا روشن می‌گوید بهنام محجوبی بعد از بازگردانده شدن از بیمارستان امین آباد به زندان چندین بار دچار فلج‌های موقت و بیهوشی شده بود و به سبب عدم دسترسی به امکانات و خدمات پزشکی مجددا دست به اعتصاب غذا زده است.

پیشتر فائزه علیپور که اخبار زندانیان سیاسی و دراویش گنابادی را دنبال می‌کند، گفته بود مسئولان بیمارستان امین‌آباد گفته بودند که وضعیت درمانی بهنام محجوبی ارتباطی با آنها ندارد.

در روزهای گذشته شماری از دراویش گنابادی کارزار اینترنتی برای آزادی آقای محجوب به راه انداختند و همزمان دست به اعتصاب غذا زدند.

آقای روشن می‌گوید “تناقض و پرسشی که وجود دارد این است که اگر مشکل بهنام محجوبی اینقدر جدی است که به بیمارستان روانی منتقل شود چرا زندانی است و اگر زندانی است چرا به بیمارستان روانی منتقل می‌شود”.

پیشتر سعید دهقان، از وکلای دادگستری با اشاره به بستری شدن”اجباری چند زندانی سیاسی در بیمارستان‌های روانی‌” هشدار داده‌ بود که “به تیمارستان کشاندن زندانیان سیاسی و فعالان مدنی به عنوان پروژه جدید از سوی نهادهای امنیتی طراحی شده است”.

مهرماه امسال گزارش شده که چند زندانی سیاسی و عقیدتی در روزهای اخیر از سوی ماموران امنیتی و قضایی به صورت “اجباری در بیمارستان‌های روانی‌” بستری شدند. نام برخی از این افراد به دلیل نگرانی از واکنش ماموران منتشر نشده است.

اما پیشتر کیانوش سنجری فعال دانشجویی، هاشم خواستار عضو انجمن صنفی معلمان، سها مرتضایی فعال دانشجوی و هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار از جمله زندانیان سیاسی بودند که برای مدتی به بیمارستان‌های روانپزشکی منتقل شده بودند.

 

منبع: بی بی سی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=53298

  تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹، ساعت: ۱۸:۳۰