پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:«خنداننده شو»ی مبارزه با اخلالگران اقتصادی توسط بازپرس حسینی، اعدام های غیر فقهی و غیر شرعی، دادستان ذبیح زاده، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

درست است که من با هر چی «مجذوب» است مشکل دارم ولی… این دلیل نمی شود که به محاکمه و اعدام مرحوم محمد ثلاث اعتراض نداشته باشم

در سالروز اعدام محمد ثلاث!

🔺محمد ثلاث درویش گنابادی ۵۱ ساله‏ای از شهر بروجرد در غرب ایران بود.

🔺در روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ بین ساعت ۵ و ۶ عصر بسیاری از مردم شاهد بودند،که نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی لباس شخصی در مقابل کلانتری خیابان پاسداران محمد ثلاث را مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر کردند. شدت کتک زدن های آنها به حدی بود که بسیاری از افراد حاضر در محل فکر کردند که ثلاث در آن جا کشته شد.

🔺به علاوه، حداقل یک شاهد در حدود ساعت ۷:۳۰ عصر، محمد ثلاث را مجروح و بازداشت شده، در داخل یک آمبولانس در کلانتری دیده است. شاهد دیگری گواهی داده است که در حدود ساعت ۸ شب محمد ثلاث را دیده که با سروصورت باندپیچی شده بر روی تختی در بیمارستان امام سجاد دراز کشیده بود.

🔺درست در حدود ساعت ۸ شب بود که یک اتوبوس به گروهی از نیروهای انتظامی برخورد کرد و سه تن از آنها را کشت.

🔺چند ساعت بعد، خبرگزاری فارس مصاحبه‏ای را با محمد ثلاث منتشر کرد که در آن وی ظاهراً مصدوم بوده و به نظر می‏آمد که در بیمارستان باشد.

🔺محمد ثلاث به قتل سه تن از مأموران نیروی انتظامی متهم شد. به گفتۀ دادستان، اعتراف ثلاث مدرک اصلی در کیفرخواست او بود. در نخستین روز محاکمه‏اش محمد ثلاث اظهار داشت که اعتراف وی تحت شکنجه گرفته شده و داوطلبانه نبوده است. علیرغم این، وی پس از یک محاکمۀ به شدت ناعادلانه، که در طی آن سعید اشرف نژاد وکیل او بود، به اعدام محکوم گردید.

🔺زینب طاهری، وکیل مدافع ثلاث در دادگاه تجدید نظر بعداً اظهار داشت که محمد ثلاث در هنگام اعتراف شدیداً آسیب دیده بود. به گفتۀ وی، در هنگام دستگیری ۱۷ قسمت از جمجمۀ ثلاث شکسته بود. همچنین بینایی او تقریباً از بین رفته و شنوایی‏اش هم شدیداً آسیب دیده بود.

🔺اتوبوسی که متعلق به دراویش بود و در خیابان گلستان هفتم پارک شده بود، ظاهر متفاوتی داشت.

🔺محمد ثلاث در طول دوران کوتاه حبسش در زندان در سلول انفرادی نگاه داشته شد. علیرغم تمام ابهاماتی که در پرونده او وجود داشت و نقض اساسی حقوق اش به عنوان متهم، حکم اعدام وی توسط قاضی محمود حاتمی و قاضی عزیزالله رزاقی در شعبۀ ۳۹ دیوان عالی کشور تأئید گردید. محمد ثلاث در روز ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ اعدام شد. / بخشی از گزارش مرکز اسناد حقوق بشر ایران با عنوان “زندگی تحت سرکوب: وضعیت دراویش گنابادی در ایران”

✅ @Sahamnewsorg

 

منبع: کانال تلگرامی سحام نیوز


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=56125

  تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰، ساعت: ۰۹:۰۹