یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، میراث فرهنگی دلخراش ما

در میراث معنوی یونسکو مولانا را با نام ترکیه و نه ایران می شناسند

(حمید بقائی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی «ایران»: مولانا ترک است!!!)


گزارش CHN به بهانه روز جهانی مولانا؛

نامهربانی با مولانا؛ چرا شاعر ما را مصادره کردند؟!

 

روز جهانی مولانا در ایران در حالی سوت و کور به پایان می رسد که در ترکیه برای این شاعر، برنامه ها مفصلی می گیرند. شاعر فارسی زبان ایرانی در دنیا با نام ترکیه شناخته می شود در حالیکه زادگاه او ایران اما مامنش جای دیگری بوده و هست؟!

 

 

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- روز جهانی مولانا در ایران در حالی سوت و کور به پایان می رسد که در ترکیه برای این شاعر، برنامه ها مفصلی می گیرند. شاعر فارسی زبان ایرانی در دنیا با نام ترکیه شناخته می شود در حالیکه زادگاه او ایران اما مامنش جای دیگری بوده و هست!

به گزارش CHN، امروز روز مولاناست، مولانایی که اگرچه اشعارش را به زبان فارسی نوشته است، اما در قونیه به خاک سپرده شده و کشور ترکیه او را با نام خود به دنیا شناخته است. مولانا شاعری ایرانی است که حتی در اشعار خود به دستگاه ها و گوشه های موسیقی ایرانی اشاره کرده و از آنها نام برده است. با این حال از وی به عنوان شاعری از اهل ترکیه یاد می شود.
دولت های قبل با بی توجهی نسبت به میراث ایران زمین که بخشی از آنها هنرمندان سرزمین ها هستند، باعث شدند تا هنرمندانی همچون مولانا را در دنیا با نام ایران نشناسند. اگرچه اشعار این شاعر در کتاب شعرش که در دنیا شناخته شده است به زبان فارسی است اما در حال حاضر در میراث معنوی یونسکو، مولانا را با نام ترکیه و نه ایران می شناسند.
چندی است میراث معنوی یونسکو برای دولتمردان کشورهای مختلف مهم شده است. در یونسکوست که کشورها به وسیله فرهنگ، تمدن و هنرمندان خود در پی معرفی خویش به یکدیگر هستند و در این بین مولوی، بزرگترین شاعری است که در زمینه اشعار عرفانی و در عین حال رابطه همان اشعار با رفتارهای پنهانی افراد، صحبت های بی پروایی کرده است.
محل زندگی مولانا، ایران، افغانستان، تاجیکستان و ترکیه کنونی بوده است. و اما در زمان حیات آن شاعر گرانقدر، ایران زمین گسترده از امروز، کشورهای مختلف را در دل خود جای داده بود. کشورهایی که به مرور از نقشه ایران حذف شدند و به عنوان کشوری مستقل و نوظهور به حیات خود ادامه دادند.
موسیقیدانان ایرانی در دوران مختلف در اجراهای زنده و آلبوم خود از اشعار مولانا بهره ها برده اند. کمتر موسیقیدان ایرانی را می توان یافت که بی بهره از شعرهای گرانقدر این شاعر، هنرش را عرضه نکرده باشد. استفاده از اشعار این شاعر نه فقط در موسیقی سنتی ایران بلکه در موسیقی اجتماعی تحت عنوان پاپ نیز استفاده شده است. محسن چاووشی از جمله این خوانندگان است که در آلبوم خود از اشعار مولانا استفاده کرده است.

آلبوم نه فرشته ام، نه شیطان با آهنگسازی تهمورس پورناظری و صدای همایون شجریان از جمله آلبوم هایی است که در دل خود از مولانا بهره گرفته است. تالار اندیشه حوزه هنری نیز به رسم سال های گذشته برای این شاعر، برنامه ای تدارک دید و به اجرا درآورد.

 

مولانا به دلیل بی توجهی مصادر شد

یونسکو به پیشنهاد ترکیه سال ۲۰۰۷ را سال جهانی مولانا نامیده است. نخست وزیر ترکیه در مراسم بزرگداشت هفتصد و سی و چهارمین سالمرگ مولانا جلال الدین بلخی، عارف و سخن سرای بزرگ پارسی گوی اعلام کرد که دولت ترکیه زادگاه مولانا را در کشور افغانستان بازسازی خواهد کرد. هنگامی که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که دولتش زادگاه مولانا را بازسازی خواهد کرد، این خبر با تشویق و کف زدن حاضران همراه شد. در تالار سماع مرکز فرهنگی مولانا در قونیه که سخنرانی نخست وزیر ترکیه در آن ایراد شد، حدود سه هزار نفر، از جمله رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزیرفرهنگ، رهبر حزب اصلی مخالف دولت (حزب جمهوری خلق) و همچنین شماری دیگر از مقامات محلی و کشوری حضور داشتند.


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=14858

  تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۴، ساعت: ۲۳:۴۱