چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

دعوا بر سر لحاف ملا بود!

سعد حریری: گزینه احتمالی نخست‌وزیری لبنان هستم

سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان

 

سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان، روز پنج‌شنبه ۱۷ مهر، اعلام کرد ممکن است به منظور جلوگیری از سقوط و فروپاشی کشورش، رهبری دولت آینده لبنان را بر عهده بگیرد.

آقای حریری پارسال به دنبال اعتراض گسترده مردم لبنان علیه فساد، بیکاری و همچنین درخواست خلع سلاح حزب‌الله، از مقام خود کناره‌گیری کرد. پس از آن، حسن دیاب، نامزد مورد حمایت گروه حزب‌الله، به عنوان نخست وزیر کشور برگزیده شد اما انفجار مهیب بندر بیروت که روز ۱۴ مرداد اتفاق افتاد، بار دیگر کناره‌گیری نخست وزیر وقت لبنان را رقم زد.

خبرگزاری الجزیره می‌نویسد سعد حریری، روز پنج‌شنبه ۱۷ مهر، در مصاحبه زنده خود با کانال تلویزیونی «ام‌تی‌وی» در مورد احتمال پذیرفتن رهبری کابینه آینده لبنان اظهار داشت: «بی‌تردید، من یکی از گزینه‌ها خواهم بود.»

آقای حریری تاکید کرد، او به هیچ وجه در شرایطی که کشورش در آستانه فروپاشی و سقوطی قریب‌الوقوع قرار دارد، «در را به روی آخرین امید باقی‌مانده برای لبنان نخواهد بست».

پیشتر، رئیس جمهوری فرانسه در روز یک‌شنبه هفتم مهر، انتقادهای بسیار تندی را علیه سیاسیون لبنانی و به‌ویژه گروه حزب‌الله مطرح کرد و گفت که رهبران سیاسی لبنان از تعهد به وعده خود برای تشکیل دولت جدید و انجام اصلاحات لازم در این کشور سر باز زده‌اند.

اما آقای حریری گفت که همه احزاب سیاسی با رئیس جمهوری فرانسه اتفاق نظر داشتند که لازم است به مدت شش ماه، اختلاف‌ها را کنار بگذارند تا مانع وخیم‌تر شدن اوضاع کشور بشوند.

نخست وزیر پیشین لبنان افزود:‌ «هر طرف سیاسی می‌تواند برای شکل‌گیری دولت ایجاد مشکل و دردسر کند.»

آقای حریری همچنین تاکید کرد که اگر احزاب سیاسی به راستی خواستار جلوگیری از فروپاشی و کمک به بازسازی بیروت هستند، «باید از ابتکار عمل فرانسوی‌ها» پیروی کنند.

رئیس جمهوری فرانسه که پس از انفجار مهیب بندر بیروت دو بار به لبنان سفر کرده و نقشه راهی را به عنوان ابتکار سیاسی برای حل بحران این کشور ارائه کرده، در نشست خبری هفتم مهر خود تاکید کرد که ابتکارش کماکان پابرجاست.

بر اثر انفجار نیمه تابستان که تصور می‌شود دلیل آن وقوع آتش‌سوزی در نزدیکی انباری حاوی دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم واقع در بندر بیروت بوده، دست‌کم ۱۹۰ نفر کشته، چند ده نفر مفقود و ۶ هزار نفر مجروح شده‌اند.

خسارات ناشی از این حادثه در ارزیابی‌های اولیه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برآورد شد و این در حالی است که لبنان از مدت‌ها قبل، با چالش بحران اقتصادی درگیر بود.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=52963

  تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹، ساعت: ۱۰:۰۱