پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟

افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا در تهران

 

عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد ابتلا به آنفلوانزا در تهران افزایش یافته اما هیچ موردی از مرگ ناشی از این بیماری در تهران گزارش نشده است.

مسعود مردانی افزود: آمار دقیق وضعیت آنفلوانزا در تهران و کشور را مسئولان مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت باید اعلام کنند اما شواهد بنده به عنوان عضو کمیته کشوری آنفلوانزا، نشان می دهد که موارد ابتلا به این بیماری در تهران افزایش یافته و مراجعه بیماران مبتلا به بیمارستان های تهران بیشتر شده است.
وی ادامه داد: با توجه به سرد شدن هوا و مسافرت بعضی از هموطنان به برخی کشورهای همسایه و تحرک جمعیتی ناشی از آن، افزایش موارد این بیماری قابل پیش بینی بود و طبیعی است که در این موقعیت موارد این بیماری افزایش یابد.
عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوانزا گفت: داروی درمان آنفلوانزا که قبلا فقط در بیمارستان های دولتی بود اکنون در داروخانه ها نیز توزیع شده است اما واکسن پیشگیری از آنفلوانزا همه جا در دسترس نیست و کم شده است.
وی درباره توزیع واکسن روسی آنفلوانزا در داروخانه ها به خبرنگار ایرنا گفت: بنده هم توزیع واکسن روسی آنفلوانزا را شنیده ام اما اطلاعی از آن نداریم،احتمالا چون واکسن آنفلوانزای برندهای قبلی کم شده است، این واکسن را وارد کرده اند.
عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: که زمانی که واکسن فراوان بود، گروه های پر خطر شامل زنان باردار، بیماران تنفسی، قلبی و سرطانی واکسن آنفلوانزا تزریق نمی کردند و پیشگیری بر درمان اولویت نداشت.
مردانی اضافه کرد: این گروه ها بیش از افراد عادی در برابر بیماری آنفلوانزا در خطرند و متاسفانه کمتر از پنج درصد زنانی که اکنون باردار هستند، واکسن آنفلوانزا تزریق کرده اند.
بیماری آنفلوانزا که به گفته مسئولان وزارت بهداشت با نوع ویروس H1N1 در کشور وجود دارد از طریق دست دادن، روبوسی، تماس با اشیا آلوده به این ویروس منتقل می شود، این ویروس تا ۲۴ ساعت روی اشیا، زنده می ماند و قابل انتقال است.
بر اساس آخرین اعلام مسئولان وزارت بهداشت این بیماری طی یک ماه گذشته در کشور ۴۳ قربانی داشته است.

 

منبع: پرسش

 

 

 

 

وزیر بهداشت ایران: جنجال آنفلوآنزا برای فروش واکسن‌های تاریخ گذشته بود

 

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت می‌گوید که دستگاه‌های نظارتی باید روشن کنند که چه کسانی درمورد شیوع آنفلوآنزا کشور را دچار اضطراب کردند و به راحتی توانستند در فضای مجازی و تلویزیون موضوع را پیش ببرند.
دکتر هاشمی گفت که این آنفلوآنزا یک “سرماخوردگی ساده” بود و افرادی کشور را ملتهب کردند که “داروهای تاریخ گذشته خود را به فروش برسانند.”
“ما به زحمت توانستیم این باور را به مردم برگردانیم که H1N1 همان سرماخوردگی است که از بچگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.”
هفته گذشته اعلام شده بود که دست کم ۳۶ نفر در اثر ابتلا به آنفلوانزای H1N1 در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده‌اند.
وزیر بهداشت ایران در این باره گفت: “ما از زمان موسم حج در مورد آنفلوآنزا اطلاع‌رسانی کردیم اما به یکباره عده‌ای موجی ایجاد کردند که خیلی چیزها در آن فروخته شد حتی بازار سیاه برای ماسک و واکسن به‌وجود آمد و داروهای تاریخ گذشته همه به فروش رفت. انگار با فروش این اقلام دیگر آنفلوآنزا در کشور ریشه‌کن شده است.”
“اینکه چه کسانی و با چه هدفی این موج را ایجاد کردند دستگاه‌های نظارتی باید پاسخگو باشند، به عقیده من هر از چند گاهی یک عملیات روانی در مورد موفقیت‌های دولت در حوزه سلامت صورت می‌گیرد که البته در برخی از آنها ما نیز مقصر هستیم.”
وزارت بهداشت امروز درباره آخرین وضعیت شیوع آنفلوانزای H1N1 اعلام کرد که از ۲۷۰۰ نمونه مشکوک که در کشور آزمایش شده، ۸۹۶ مورد آنفلوانزای H1N1 شناسایی شده است.
دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: “موارد بیماری در اکثر استان‌های کشور گزارش شده است و این نشان می‌دهد بیماری ظرف دو هفته گذشته فعال بوده است ولی هم اکنون موارد آن در بعضی از استان‌ها از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان رو به کاهش گذاشته است.”
او همچنین گفت که از هفته گذشته تاکنون ۱۱ مورد به صورت تک گیر در استان‌های مختلف جان خود را به علت آنفلوآنزای H1N1 از دست داده‌اند که همه آنها بیماری زمینه‌ای داشته‌اند و “شدت بیماری زمینه‌ای، زمینه‌ساز اصلی مرگ آنها بوده است.”
دکتر گویا تاکید کرد که شیوع آنفلوآنزا “رخدادی غیرمعمول نبوده و هر سال نه تنها در کشور ما بلکه در اکثر کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته شاهد آن هستیم.”
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها همچنین گفت که داروی آنفلوآنزا (اُسِلتامی‌ویر) به اندازه کافی در کشور وجود دارد، اما از مردم خواست که از مصرف خودسرانه آن خودداری کنند و متخصصان هم دارو را فقط برای کسانی که ضرورت دارد تجویز کنند.

 

منبع: پرسش

 


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=15999

  تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۲۱:۲۹