پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:همه چیز اینگونه آغاز شد

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم م. ح. به سوال خانم منیره ه.
من از خود آقای دکتر صنعتی سوال دارم که هیچ سخنی گویاتر از سخنان خود ایشان منتشر شده در سایت انجمن فرویدی ۳۱شهریور ۹۳ به نقل از فرهیختگان آنلاین نیست: “با توجه به ساختار روانشناسی اجتماعی مردم ایران هر چه دروغ بزرگتر باشد بیشتر بر دل مردم خواهد نشست. هرچه دروغ بزرگتر باشد تاثیرگذارتر است. گوبلز، مشاور تبلیغاتی هیتلر هم قبلا همین را گفته بود بنابراین تردیدی نیست که بخش عمده ای از مردم دروغ هایی را که خیلی جدی و محکم گفته می شود باور می کنند و مطمئن باشید به صرف اینکه دیگری بگوید که این دروغ است آنچه فردی با تحکم و یقین مطرح کرده دیگرعوض نمی شود و البته بستگی دارد که طرف مقابل تا چه میزان با قدرت و استدلال بتواند در مقابل جریان دروغ گویی تحلیل ارایه دهد»!
جناب آقای دکتر صنعتی، اگر شما با تحکم و یقین دروغ گفته اید چون تصور کرده اید ” تردیدی نیست بخش عمده ای از مردم دروغ هایی را که خیلی جدی و محکم گفته می شود باور می کنند و به صرف اینکه دیگری بگوید که این دروغ است آنچه فردی با تحکم و یقین مطرح کرده دیگرعوض نمی شود “؛ به خطا رفته اید، این جمله شما همانطور که خودتان گفته اید شاید در مورد “توده مردم” صادق باشد ولی ظاهرا مخاطب شما متخصصین هستند؛ آخر شما “رئیس کنگره روانکاوی” و”دبیر علمی” آن هستید!! پس بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستیم. می بینید این بار ” طرف مقابل تا چه میزان با قدرت و استدلال در مقابل جریان دروغ گویی” “تحلیل” ارایه می دهد؟!

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم م. ح.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم افروز ر. به سؤال خانم منیره ه.
با جمله خانم سوده ر. موافقم که نوشتند: “وقتی مجبور شدم”. این جمله مرا به یاد اصطلاح “زیر سیبیلی درکردن” [۱] انداخت. این که اگر همچنان به همین روش بخواهیم از کنار بسیاری از از اتفاقات اطرافمان بی توجه، سرسری و بدون تفکر بگذریم (که البته از این امر نفع می بریم)، چه جامعه ای خواهیم داشت! جامعه ای سرشار از بی خیالی، دروغ و دغل که خود ما مسبب آن بودیم.
آقای صنعتی و امثال آقای صنعتی نیز از این بابت استفاده بسیار می برند (به عمد از لفظ “دکتر” برای ایشان استفاده نمیکنم، به این دلیل ساده که با این همه جستجو، مدرکی که مبین طی کردن این مدارج توسط وی باشد نیافتم). این مدرک بی پشتوانه برای ایشان “نون دونی” شده. از آن ارتزاق می کند و اگر قرار باشد که من یک مخاطب آگاه باشم، پس آقای صنعتی باید زحمت بکشد، درس بخواند و تحصیل کند تا مدرک کسب کند. این مخاطب آگاه که پیامد آن پرسشگریست حتی اجازه استفاده از جملات بدون رفرنس را هم نمی دهد، چه برسد به مدرک جعلی!
[۱] اصطلاحی که دکتر کدیور در صورتجلسه هجدهم هیات مدیره انجمن فرویدی به تاریخ ۸۸/۲/۱۲ به کار برده اند.

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم افروز ر.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم م.م. به سوال خانم منیره ه.
در ادامه کامنت قبلی باید بگویم من عبارت university of england را سرچ کردم.نتیجه اولین سرچ لیستی از دانشگاه های انگلستان در ویکی پدیا بود که با این جمله شروع می شود:
As of August 2008, there were ninety-one universities in England… http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_England

بعد از آن عبارت department of psychiatry university of england را سرچ کردم که نتیجه لینک دپارتمان روانپزشکی دانشگاه کمبریج بود: http://www.psychiatry.cam.ac.uk// اولین نتیجه جستجوی عبارت school of psychiatry university of England هم لینک مربوط به دپارتمان روانپزشکی دانشگاه آکسفورد بود: http://www.psych.ox.ac.uk/
«… آنچه فردی با تحکم و یقین مطرح کرده دیگر عوض نمی شود و البته بستگی دارد که طرف مقابل تا چه میزان با قدرت و استدلال بتواند در مقابل جریان دروغ گویی تحلیل ارایه دهد.» محمد صنعتی/ سایت انجمن فرویدی/ https://freudianassociation.org/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%DB%8C/

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم م. م.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم مریم ر. به سوال خانم منیره ه.
با سلام و احترام
در پاسخ به سوال خانم منیره ه جستجوی من نیر درباره عبارت مذکور نتیجه ای نداشت.
به نظر من نکته قابل توجه درمورد ادعای دکتر صنعتی آسودگی خیال او در مورد عدم پیگیری موضوع توسط هیچ مرجعی و یا حتی در نظر گرفتن این احتمال که اگر موضوع توسط شخص یا مرجعی پیگیری شود در نهایت ایشان از مصونیت برخوردار خواهند بود و یا شاید بتوان گفت بدتر از آن خیانت او به اعتماد افرادی است که بر اساس اطمینان به ادعاهایش به وی مراجعه می نمایند.
با احترام
مریم. ر.

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم مریم ر.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم م. ح. به سوال خانم منیره ه.
با دیدن سایت بیمارستان روزبه اولین سوالی که به ذهنم خطور کرد اینکه چرا ایشان با این سوایق علمی و کاری هنوز سمت استادی ندارند و دانشیار هستند؟
مثلا دکتر محمدی که فارغ التحصیل پزشک عمومی از دانشکده پزشکی، دانشگاه اصفهان، سال ۱۳۶۰ شمسی است سمت استادی دارد ولی دکتر صنعتی که متولد ۱۳۲۴ و فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۹است، مانند همکاران جوانش دکتر همایون امینی: دکترای عمومی خود را سال ۱۳۷۲ گرفته، دکتر اربابی: متولد ۱۳۵۶، فارغ التحصیل پزشکی عمومی ۱۳۸۰، دکتر شریفی: فارغ التحصیل پزشکی عمومی ۱۹۹۵ میلادی و (۱۳۷۴ شمسی) هنوز دانشیار است!!! اشتباه می کنم؟
http://roozbehhospital.tums.ac.ir/Default.aspx?tabid=783

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم م. ح.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم راحله ع. به سؤال خانم منیره ه.
در سرچ برای پیدا کردن رزومه دکتر صنعتی سری به سایت بیمارستان روزبه، قسمت اساتید و پزشکان زدم اما آنجا هم هیچ چیزی پیدا نکردم. معمول است که اساتید روزمه خود را در سایت دانشگاه می گذرانند. اساتید ما این رسم را از آن ور آبی ها یاد گرفته اند. در کشورهای پیشرفته استاد رزومه خود را کامل در صفحه شخصی خود در سایت دانشگاه می گذارد. که این روزمه بیشتر از اینکه «سن» آن فرد را نشان بدهد، شامل اینکه چه خوانده، کجا خوانده و الان علایق کاری و پژوهشی اش چیست می شود. مقالات علمی و کتابهای خود را نیز در ادامه می آورد. اکثر اساتید بیمارستان روزبه هم این رسم نیک را خوب یاد گرفته اند اما نمی دانم چرا دکتر صنعتی که ادعا دارد آن ور آب درس خوانده، این رسم اولیه را یاد نگرفته است؟!
http://roozbehhospital.tums.ac.ir/Default.aspx?tabid=783

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم راحله ع.
انجمن فرویدی

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم زهرا م. به سوال خانم منیره ه.
در پاسخ به سوال خانم منیره ه. فکر می کنم پیدا نشدن نام دکتر صنعتی در جستجوهای دوستان نشان می دهد که آقای دکتر صنعتی با ذکر فارغ التحصیل از کالج سلطنتی یا دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان خواسته بگوید که من منتسب به این مراکز اصیل و جدی هستم وهمینطوری مدرک نگرفتم. از دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان و کالج سلطنتی مدرک گرفتم که این مدرک را با زحمت و سختی به دست آوردم. مثل بقیه نیستم. اینجاهایی که گفتم خیلی خیلی معتبر است و شما نمی فهمید.
امروز من قدری رابطه نظریه گوبلز و دروغ را متوجه شدم و این که چگونه ایشان چنین نظریه ای را کاربردی کرده است. طبق نظریه گوبلز هر چه دروغ بزرگتر باشد تاثیرگذارتر است. گوبلز معتقد است که دروغ یک روش تبلیغاتی است که در انگلستان کاربرد دارد که دروغ بزرگی می‌گویند و در ضمن تحت هر شرایطی بر صحت آن پافشاری می‌کنند(به نقل از ویکیپدیا البته منبع این جمله را مشخص نکرده است).
ایشان لابد پیش خودش فکر کرده می گم فارغ التحصیل از کالج سلطنتی یا دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان کی به کیه، کسی چه می فهمه؟ بگم: روانپزشک؟! کمه. می گم: هم روانپزشک هم روانشناس، نه نه! باز هم کمه، اصلاً روانکاو از همش بهتره چون هم توش پوله، هم نونه هم با کلاس تره، از کجا می خواهند بفهمند؟ معاون وزیر بهداشتش که نمی فهمه وای به حال توده مردم. همه از دم بی سوادند کسی سوال نمی کند.
البته باید گفت تا قبل از انجمن فرویدی هم هیچ کسی نفهمیده بود. شاید اصلاً کسی جرائت سؤال کردن از این روانپزشک، روانشناس و به اصطلاح روانکاو را نداشت که فارغ التحصیل از کالج سلطنتی یا دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان یعنی چی؟!
مطلب دیگر این است بر اساس کدام نظریه و تحقیق علمی دکتر صنعتی به این نتیجه رسیده است که” مردم ما با دروغ زندگی می کنند و دروغ را دوست دارند” و این چنین در مورد هویت ملی صحبت می کند. آیا بین این دروغ بزرگ و اینگونه توهین به مردم رابطه ای وجود دارد؟ حماقت مردم چقدر در پذیرش یک دروغ مؤثر است؟ گویی با این جمله خود صنعتی هم به این حماقت نیاز دارد و باید تلاش کند روز به روز این حماقت بیشتر شود. مگر نه این است که کار روان کاوان وحشی به بی راهه کشاندن آدم و آب را گل آلوده کردن است. وای به حال جامعه ما که قشر فرهنگی آن را چنین افراد و شیادانی تشکیل می دهند . به هر حال از ماست که بر ماست.

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم زهرا م.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم زهرا م. به سوال خانم منیره ه.
با سلام و احترام
مطلبی به یادم آمد که خواستم با شما در میان بگذارم. وقتی دانشجوی روانشناسی عمومی بودم، از طریق دوستانم فهمیدم که باید به جاهای مختلف بروم و خودم فعال باشم تا چیزی تو دانشگاه یاد بگیرم: مثلا با دوستم به بیمارستان روزبه می رفتیم-گاهی با اجازه و گاهی بی اجازه- در برنامه هایی مانندmorning ، سمینارها و سخنرانی ها روانپزشکان شرکت می کردیم تا چیزی یاد بگیریم. فکر می کردم چون روانشناسی عمومی هستم چنین وضعیتی دارم. من در آن زمان دکتر صنعتی را نمی شناختم. وقتی دوستم تعریف کرد که روانکاو است، من فکر کردم که پس خیلی خیلی با سواده. رفتم سه جلد از کتابهاش را هم خریدم. یادم نیست در چه برنامه ای بود که ایشان در مورد آزادی صحبت می کرد، او گفت: ” شما در ذهن خود تا جایی آزاد هستید که به کسی آسیب نرسانید و دیگری هم تا جایی آزاد است که به شما آسیب نرساند”. آن موقع فکر کردم که این حرف پر نغزی است که تا به حال از اساتید خودم نشنیده بودم. اما الان فکر می کنم آیا واقعاً تعریف آزادی این است؟ آیا بحث آزادی را می توان فقط با چند جمله خلاصه کرد؟ منظور از آسیب چیست؟ تا جایی یعنی تا کجا؟…

 

سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم زهرا م.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ خانم م. ن. به آقای ارسلان م.
پاسخ به آقای ارسلان م.
آیا شک دارید که “روانکاوی را روانکاو می داند نه مدعیان آن؟” اگر این اتفاق در یک حوزه تخصصی دیگر اتفاق می افتاد، مثلا مهندسی کامپیوتر، و آنکه متخصص بود به مدعیان می گفت”: من می دانم و شما نمی دانید” بخود اجازه می دادید همین اظهارات را داشته باشید؟ نکند اهمیت کامپیو ترها و اشیا، بیشتر از حوزه ذهن و روان آدمی است؟ تخصص دیگری مثلا قلب و عروق چه؟ متوجه شدید چه حاصلی برای بیماران بیچاره دارد؟در خانه اگر کس است یک حرف بس است!

 

چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ خانم م. ن.
انجمن فرویدی

 

 

دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پاسخ آقای مهدی ش. به سوال خانم منیره ه.
باسلام
در سایت دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران سایت شخصی دکتر محمد صنعتی نوشته شده است که
ایشان در سال ۱۳۶۲ موفق به اخذ درجه تخصصی در رشته روانپزشکی از دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان گردید. سپس تحصیلات فوق‌تخصص خود را در رشته رواندرمانی دانشگاه روانپزشکی لندن در سال ۱۳۶۲ به پایان رساند.
نکته این است ایشان در سال ۱۳۶۲ موفق به اخذ درجه تخصصی در رشته روانپزشکی از دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان!!!!
و فوق‌تخصص خود را در رشته رواندرمانی دانشگاه روانپزشکی لندن در سال ۱۳۶۲ به پایان رساند!!
در یکسال هم تخصص گرفتند هم فوق تخصص
یکی را از دانشکده روانپزشکان دانشگاه انگلستان دیگری را از دانشگاه روانپزشکی لندن
با تشکر
مهدی ش.

 

چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۳

سپاس از پاسخ آقای مهدی ش.
انجمن فرویدی


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=3898

  تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳، ساعت: ۱۱:۱۹