شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

دو کلمه حرف حساب از بایدن: «ماموریت ما در افغانستان هیچ‌گاه ملت‌سازی نبوده است.»

بایدن: قاطعانه پای تصمیم خود برای خروج نیروهایی آمریکایی از افغانستان می‌ایستم

تصویری از نطق تلویزیونی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، درباره تحولات افغانستان

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که پس از ۲۰ سال جنگ، زمان خروج از افغانستان رسیده بود.

آقای بایدن پس از چندین روز سکوت درباره تحولات افغانستان، روز دوشنبه ۲۵ مرداد در یک نطق تلویزیونی از کاخ سفید گفت: «من رئیس جمهوری ایالات متحده هستم و این من هستم که در مصدر کار و تصمیم‌گیری قرار دارد.»

در حالی که پایتخت افغانستان به دنبال سقوط کابل صحنه‌ خشونت و ناآرامی است، آقای بایدن اظهار داشت که از وقوع این رخدادها «عمیقا غمگین» است و سپس وعده داد که درباره حقوق زنان که اکنون با حاکمیت دوباره طالبان مواجه شده‌اند، سکوت نکند.

رئیس جمهور آمریکا اما به‌رغم انتقادهای فزاینده از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که با هرج و مرج در این کشور همراه بود، تصمیم خود را درست دانست و گفت که «من قاطعانه پای این تصمیم می‌ایستم.»

رهبر ایالات متحده در ادامه سخنان خود اقرار کرد که حکومت افغانستان خیلی سریع‌تر از آن‌چه او انتظار داشت، سقوط کرد و گفت که آنها اراده ایستادگی در برابر طالبان را نداشتند.

یایدن اظهار داشت: «حقیقت این است که این اتفاق خیلی سریع‌تر از آن‌چه انتظار داشتیم، رخ داد.»

وی افزود: «ما این فرصت را در اختیار آنها گذاشتیم که سرنوشت خود را به دست بگیرند، اما نمی‌توانستیم اراده جنگیدن برای آینده را هم برای‌شان مهیا کنیم.»

آقای بایدن سپس تصریح کرد که منافع ملی ایالات متحده در افغانستان همواره بر این بوده که مانع حمله تروریستی به سرزمین آمریکا شود و از این رو واشینگتن همچنان به هر گونه تهدیدی که از افغانستان متوجه آن شود، «به سرعت و قاطعانه» واکنش نشان خواهد داد.

او عنوان کرد: «ماموریت ما در افغانستان هیچ‌گاه ملت‌سازی نبوده است.»

آقای بایدن در نهایت به طالبان هشدار داد که مانع خروج هزاران دیپلمات آمریکایی و مترجم افغان از این کشور نشوند و به هیچ وجه آنها را تهدید نکنند.

او گفت: «ما در صورت لزوم از مردم خود با قدرت ویران‌کننده دفاع می‌کنیم.»

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=57535

  تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۰، ساعت: ۱۰:۰۰