پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، وزیر مستعفی بهداشت

رئیس جمهوری: ما نخستین کشوری در منطقه هستیم که نظام پارلمانی و انتخاباتی را در مشروطه قبول کردیم و پذیرفته‌ایم و عمل کردیم

 

رئیس جمهوری صبح دیروز و در پنجمین روز ثبت نام نامزد‌های خبرگان رهبری،از حوزه انتخابیه تهران برای رقابت در این عرصه، نام‌نویسی کرد.

به گزارش خبرنگار ما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه دیروز درتالار ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت و با ارائه مدارک لازم و ثبت نام، وارد عرصه رقابت در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.

دکتر روحانی پس از ثبت نام، در جمع خبرنگاران وعکاسان پر تعداد مطبوعات و خبرگزاری‌ها ، سخنانی را درباره اهمیت نامزدی بانوان در انتخابات و وجه تمایز ایران با سایر کشور‌های منطقه در حوزه مدیریت مردم بر سرنوشتشان ایراد کرد.

رئیس جمهوری همچنین از کسانی که خود را برای نامزد شدن در این دو انتخابات دارای شرایط لازم و صالح می‌دانند خواست بدون توجه به صحبت‌های حاشیه‌ای، کاندیدا شوند.

دکترروحانی ‌با تبریک آغاز امامت حضرت مهدی(عج)، ایران را کشور قانون دانست و گفت: ما نخستین کشور منطقه هستیم که مسیر مدیریت را در آرای مردم قرار داده‌ایم. در نظام اسلامی‌و مردمسالاری دینی باز هم نخستین کشور منطقه بودیم که انقلاب اسلامی‌را به ثمر رساندیم.

رئیس جمهوری افزود: مذاهب و اقوام مختلف و همه مردم در سایه قانون، انسجام و وحدت را احساس می‌کنند؛ رقابت بسیار خوب است اما رقابت سالم و اخلاقی. احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها همه حضور یابند و اگر رقابت نباشد، انتخابات حرارت، گرمی‌ و نشاط لازم را نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: به نشاط در سایه رقابت نیاز داریم اما رقابت سالمی‌که پایانش منجر به دلگرمی، وحدت و انسجام بیشتر در کشور باشد.

رئیس جمهوری گفت: این روزها به دلیل حضور داوطلبان در مراکز نامنویسی شور و هیجان بسیار خوبی در میان مردم به وجود آمده و این برای ما خیلی مهم است.ما به دنیا با زبان و درعمل اعلام می‌کنیم که تصمیم‌گیر اصلی برای مدیریت کشور آرای مردم و صندوق‌های انتخاباتی است.

وی بار دیگر تاکید کرد: ما نخستین کشوری در منطقه هستیم که نظام پارلمانی و انتخاباتی را در مشروطه قبول کردیم و پذیرفته‌ایم و عمل کردیم؛ هرچند در مقام عمل در سال‌های بعد انحراف ایجاد شد، اما نخستین کشوری هستیم که مسیر مدیریت را در مسیر آرای مردم قرار دادیم. دکتر روحانی افزود: امسال سی و سومین انتخابات را داریم. انتخابات مجلس شورای اسلامی‌ برای ما مهم است، چرا که مرکز قانونگذاری کشور و مرکزی است که نمایندگان مردم بر دستگاه اجرایی کشور نظارت می‌کنند و با آرای این نمایندگان ،وزرا مجوز فعالیت، کار و مسئولیت را آغاز می‌کنند.

وی یادآور شد: همچنین امسال انتخابات مجلس خبرگان رهبری را داریم؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی‌مهمترین ستون این نظام است و اگر امروز در کشور، اتحاد، انسجام و هماهنگی است و می‌توانیم از مشکلات مهم به راحتی عبور کنیم ،در سایه ولایت فقیه و شخص ولی‌فقیه است و این یکی از ستون‌ها و ارکان نظام جمهوری اسلامی‌ایران و مهمترین و بالاترین آنها است.

دکتر روحانی تاکید کرد: مجلس خبرگان رهبری مجلسی است که همواره برای روز مبادا آماده است و این موضوع برای ثبات سیاسی کشور و این که مردم احساس کنند در هیچ شرایطی خلائی در کشورمان به وجود نمی‌آید، بسیار مهم است.

 

 

افراد صالح به دغدغه‌ها توجه نکنند

رئیس‌ جمهوری در ادامه با دعوت از حضور و ثبت نام همه کسانی که خود را برای خدمت به مردم صالح می‌دانند، افزود: همه کسانی که خود را صالح می‌دانند باید به صحنه بیایند و ثبت‌نام کنند و به بعضی دغدغه‌هایی که در گوشه و کنار مطرح می‌شود اعتنا نکنند، چرا که کشور ما، کشور قانون است و شورای نگهبان بی‌تردید بر مبنای قانون عمل خواهد کرد.

دکتر روحانی با تأکید بر این که دولت و مجموعه دست اندرکاران برگزاری انتخابات بر مبنای قانون عمل خواهند کرد، یادآور شد: اگر خدای ناکرده در گوشه‌ای از اجرا، تخلفی وجود داشته باشد دولت با شدت با آن برخورد خواهد کرد.

رئیس‌ جمهوری افزود: دولت با همکاری و هماهنگی با شورای نگهبان به دنبال برگزاری انتخابات سالم، شکوهمند و رقابتی با مشارکت حداکثری است.

 

اهمیت حضور بانوان در انتخابات

دکتر روحانی در ادامه به اهمیت حضور بانوان در صحنه انتخابات اشاره کرد و با دعوت از آنان برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌و خبرگان رهبری اظهار داشت: بانوان کشورمان در همه صحنه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مشارکت فعالی دارند و حضور آنان در همه این صحنه‌ها کمرنگ‌تر از آقایان نیست و ما جزو کشورهای بسیار پیشرفته جهان در این زمینه هستیم.

رئیس‌ جمهوری تاکید کرد: همه بانوان کشورمان که خود را صالح می‌دانند باید در این انتخابات ثبت‌نام کنند، چرا که حضور شمار قابل ملاحظه خانم‌ها از نگاه افکار عمومی‌جهان هم اهمیت دارد تا آنان واقعیت کشور را هر‌چه بهتر درک کنند که در ایران هیچ چیز بر مبنای جنسیت نیست بلکه همه امور بر اساس شایستگی است.

دکتر روحانی انتخابات را منشأ وحدت و انسجام دانست و گفت: در شرایط کنونی منطقه‌ای و جهانی، بیش از همیشه نیازمند وحدت و یکپارچگی هستیم.

وی در پایان از همه دست اندرکاران انتخابات اعم از وزارت کشور، مجریان، هیات‌های اجرایی، ناظران و شورای نگهبان به خاطر بار سنگینی که بر دوش گرفته اند، تشکر کرد.

رئیس جمهوری همچنین در جریان حضورش در ستاد انتخابات کشور، از نمایشگاه عکس ستاد انتخابات دوره‌های قبل دیدن کرد.

 

 

نام‌نویسی آیت الله ‌هاشمی ‌رفسنجانی

بنا بر این گزارش ،عصر دیروز آیت الله اکبر‌هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حجتی کرمانی هم با حضور در ستاد انتخابات کشور، نامزد پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری شدند.

وی پس از ثبت نام، در جمع خبرنگاران گفت: مجلس خبرگان رهبری محور، اساس و ستون خیمه انقلاب اسلامی‌است.

وی افزود: این روزها روزهای بسیار مهمی‌است که ملت برای رقم زدن سرنوشت سال‌های آینده با توجه به شرایط پس از برجام آماده می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در چند ماه آینده مجلس جدید خبرگان رهبری و مجلس جدید شورای اسلامی‌شکل خواهد گرفت که هر دو مجلس در سعادت کشور می‌تواند نقش مهمی‌ایفا کنند و آن بستگی به رای ملت ما دارد که هر چه بخواهند روی برگه‌های رای خواهند نوشت.

آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی گفت: مسئولیت بزرگی به عهده کسانی خواهد افتاد که مردم آن‌ها را امین خودشان در نظر گرفتند و به آن‌ها رای دادند.

وی افزود: مجلس خبرگان رهبری محور و اساس و ستون خیمه انقلاب اسلامی‌و ملت ایران است که بحمدالله تا به حال در دوره‌های گذشته به خوبی انجام وظیفه کرده و مناسب‌ترین فردی که مجلس خبرگان انتخاب کرده است کار خود را با طراوت ، شادابی و احساس مسئولیت انجام می‌دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلس شورای اسلامی‌روزانه در سرنوشت ما موثر است و با تبیین و توضیحاتی که در صحبت‌ها می‌دهند، با قانونگذاری که سرنوشت ما را تعیین می‌کنند و با نظارت که مصوباتشان درست اجرا شود و افراد شایسته‌ای که را برای کار انتخاب کنند، شکل می‌گیرد.

آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی افزود: روشن است برای همه که سال‌های آینده با توجه به وضع منطقه و شرایط نا‌امنی که کشور را احاطه کرده است و حوادثی که به دنبال این ناامنی‌ها شکل خواهد گرفت سال‌های بسیار مهمی‌در تاریخ ما خواهد بود.

وی گفت: در این شرایط امنیت داریم، اطراف خودمان را که نگاه می‌کنیم خدا را شکر می‌کنیم و از ملت هوشیار که به اشرار میدان نمی‌دهند در این کشور فتنه برپا کنند ، باید تشکر کرد.

آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی یادآور شد: از نیروهای امنیتی ، دفاعی ، نظامی‌و اطلاعاتی که مواظب تحرکات افراد ناباب هستند باید صمیمانه متشکر باشیم ، با اتکای رای مردم هر کس که انتخاب شود می‌تواند با نیابت از مردم تصمیم بگیرد.امانت بزرگی که مردم به نامزدهای موفق می‌سپارند ایجاب می‌کند که وظیفه شناسی و حققیت بینی بر ما حاکم باشد.

وی افزود: خداوند با لطف خود این انقلاب را که توسط ملت شکل گرفت به دست خود مردم داد و تاکنون به خوبی حفط کرده است. خیلی از انقلاب‌ها دچار مشکل شده‌اند و انقلاب ما راه خود را به خوبی پیش می‌رود و ادامه خواهد داد.

امیدواریم این انقلاب با حضور حضرت حجت که این روزها شاهد این هستیم که در تاریخ این مقام ولایت به حضرت حجت واگذار شده است و امام زنده ما هستند و ان شاءالله زیر نظر مبارک ایشان راه خود را بپیماییم و تا نظر به مردم خودش دارد اندوهی نخواهیم داشت.

 

 

ادامه نام‌نویسی نامزد‌ها

بنا به این گزارش، دیروز در پنجمین روز نام نویسی نامزدهای خبرگان رهبری و سومین روز ثبت‌نام نامزد‌های مجلس شورای اسلامی، نام نویسی از کاندیداها در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه اصلی ادامه یافت.

محمد حسین مقیمی‌رئیس ستاد انتخابات کشور عصر دیروز در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور گفت: تاکنون ۳۵۰ نفر داوطلب نمایندگی انتخابات مجلس خبرگان پنجم شده‌اند که از این تعداد، ثبت نام ۲۶۲ نفر تکمیل شده و ثبت نام ۸۸ نفر دیگر در حال تکمیل است.

وی افزود: پنج نفر از داوطلبان مجلس خبرگان زن و ۳۴۵ نفر دیگر مرد هستند.

همچنین حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور گفت: خوشبختانه گزارش دریافتی از استان‌ها حاکی از استقبال زیاد داوطلبان برای نام‌نویسی بوده است.

وی افزود: از داوطلبان خانم انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری سه نفر در تهران و دو نفر در اصفهان نام نویسی کرده‌اند. همچنین ۱۲۹ نفر از نامزد‌های مجلس شورای اسلامی‌خانم هستند که بیشترین فراوانی بین سنین ۴۱ تا ۴۵ بوده است.

قائم مقام وزیر کشور یادآور شد: ۲۹۸ نفر از داوطلبان مجلس دارای مدرک دکترا ، ۱۳۹۳ نفر مدرک کارشناسی ارشد و ۱۱۲ نفر مدرک کارشناسی دارند.

به گفته امیری داوطلبان برای نام‌نویسی همزمان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی‌منع قانونی ندارند.

سخنگوی وزارت کشور با بیان این که استقبال بسیار خوبی برای نام نویسی از سوی داوطلبان دو انتخابات را شاهدیم، افزود: بیشترین فراوانی سنی برای داوطلبان خبرگان رهبری ۵۱ تا ۵۸ سال است.

ثبت نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری فردا دیماه پایان می‌یابد و نام نویسی از داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌تا جمعه ادامه دارد.

 

 

محسن قمی و مصباح یزدی کاندیدای خبرگان شدند

روز گذشته همچنین حجت‌الاسلام محسن قمی، حجت‌الاسلام عباسعلی اختری، آیت‌الله عباس قائم مقامی و حجت‌الاسلام سیدهاشم حمیدی با حضور در وزارت کشور داوطلب کاندیداتوری در خبرگان پنجم شدند.

به گزارش ایسنا منطقه قم، نماینده آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) روز دوشنبه در محل فرمانداری قم حاضر شد و نام وی را برای پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ثبت کرد.

آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب، تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) نیز با مراجعه به ستاد مرکزی انتخابات استان فارس مستقر در فرمانداری شیراز، حضور خود به‌عنوان کاندیدای مجلس خبرگان رهبری را اعلام کرد.

محمدرضا عباسی‌فرد نماینده دور سوم مجلس خبرگان و دوره‌های اول و دوم مجلس شورای اسلامی نیز برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان پنجم از حوزه انتخابیه لرستان ثبت نام کرد.

حجج اسلام رضا برقعی، محمد بهرامی خشکار، حسن جعفری، علیرضا مستشاری، علیرضا رحمانی و امان الله فدایی نیز در روز پنجم ثبت نام کاندیدای مجلس خبرگان شدند.

همچنین نماینده آیت‌الله طبرسی نماینده ولی‌فقیه در مازندران نیز به نیابت از وی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان در دوره پنجم ثبت نام کرد.

 

منبع: روزنامه اطلاعات


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=16744

  تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴، ساعت: ۱۴:۴۱