دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:دادستان ذبیح زاده، روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه، زباله گردی مهرداد افتخار و«هم آوا»یان، قابل تامل، وزارت بهداشت، وزیر مستعفی بهداشت

روان‌کاوی، زوج درمانی و سکس تراپی

وکیل ملت: فرهنگ سلامت علیل و بیمار ما سبب شده که سمت و سوی خاصی در تجارت سلامت روان مملکت شکل بگیرد. این‌که مسایل جنسی و زناشویی در این فرهنگ به خاطر تابوها و اخلاق ویکتوریایی سال‌ها و دهه‌ها از شروع طب مدرن مغفول مانده، فرصتی فراهم کرده که تجارتِ درمانِ سکس خودش را جا بیندازد.

 

 

 کار به جاهای مضحکی کشیده به نحوی که کاناپه و مبل  مخصوص با ارگونومی خاص اروتیک را درکانال تلگرامی حراج شب عیدمی‌زنند!!روان‌کاوی هم که در این فرهنگ مخصوصا در میان قشر متوسط شهری آن‌چنان تطوری پیدا کرده که خیلی‌ها به صرافت “عمقی درمان شدن” به مسیر روان‌کاوی‌های عجیب و غریب هدایت می‌شوند.
مشکلات زوج و مسایل زناشوهری هم که در هر خانه‌ای هست. شیوع عجیب این اعتقاد در میان مردم که هر مشکلی مقداری مشاوره (شما بخوانید حرف زدن و روضه خواندن و درد دل کردن) لازم دارد، بار و تقاضایی غیر واقعی ایجاد می‌کند برای زوج درمانی.

نتیجه‌ی همه این نگرش‌ها این می‌شود که از شب تا صبح ده‌ها نفر به سکس‌تراپیست‌ها و روان‌کاوان و زوج‌درمانگران شهر اضافه می‌شود!! همه هم کانال و سایت و دفتر و دستک دارند و جالب‌تر این‌که صلاحیت تربیت شاگرد هم در خود می‌بینند و دوره و کلاس هم برگزار می‌کنند.

?دادن پیام غلط به مردم

یک روان‌پزشک که آموزش کلاسیک روان‌پزشکی دیده علی القاعده باید بتواند در حد معمول مشاوره و روان‌درمانی انجام دهد، اختلالات زوج‌ها را حل و فصل نماید و بیماری‌های جنسی مراجعین را درمان نماید.
اما این‌که روان‌پزشکی با آموزش روتین مشخصا تابلوی سکس تراپی و زوج درمانی بالا ببرد و سایت و مرکز بر پا کند و شاگرد تربیت کند چیزی جز دادن پیام غلط به مردم نیست. همین طور است در مورد همکاران روان‌شناس که بر اساس گرایش تحصیلی، صلاحیت مداخلات خاصی را دارند اما معرکه‌گیری و مجلس‌گردانی و راه انداختن بساط تجارت اعتماد به نفس و تهور و همسریابی قطعاً در جهت مسیر اخلاقی و علمی سلامت روان مظلوم این جامعه نیست.

خدا کند گرفتاری در همین حد باقی بماند و به حوزه‌ی گرفتن پول برای تجویز بی‌اندیکاسیون نوروفیدبک و بیوفیدبک و دم و دستگاه‌های دیگر نکشد که اعتیاد زن حامله را از مسیر پروسیجرهای گران به سرمنزل تجویز چند سی سی شربت متادون می‌کشاند.
اگر هم کار مشاوره و درمان روان‌شناختی به سایر همکاران غیر مرتبط بدون داشتن صلاحیت مداخله بکشد که کشیده، اقدامی خلاف قانون است نه دادن پیام غلط و نابجا.

 

منبع: وکیل ملت 

 

پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=31522

  تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ساعت: ۱۷:۲۷