یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

رونمایی از زیردریایی‌ها و ناوهای پهپادبر ارتش ایران همزمان با سفر بایدن به عربستان

تصویر منتشر شده در رسانه‌های ایران از پرواز یک پهپاد از عرشه یک زیردریایی ارتش.

همزمان با سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان، نیروی دریایی راهبردی ارتش از اولین ناودسته پهپادبر رونمایی کرد.

بر اساس گزارشی که ارتش روز جمعه ۲۴ تیرماه منتشر کرده، اولین ناْودسته پهپادبر نیروی دریایی راهبردی متشکل از یگان‌های شناور سطحی و زیرسطحی با حمل انواع «پهپادهای رزمی، شناسایی و انهدامی» در ناوگان جنوب نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

ین گزارش می‌افزاید در آیین رونمایی از این ناْودسته، انواع پهپادهای پیشرفته اعم از پهپادهای نوع پلیکان، هما، آرش، چمروش، ژوبین، ابابیل ۴ و باور ۵ در آب‌های اقیانوس هند به پرواز در آمدند.

بر اساس این گزارش علاوه بر پرواز انواع پهپاد از عرشه یگان های شناور سطحی، برای نخستین بار پهپادهای رزمی از زیردریایی فاتح و زیردریایی کیلو کالس طارق پرواز کردند.

رونمایی از ناودسته‌های حامل انوع پهپاد در آب‌های جنوبی ایران و اقیانوس هند در حالی است که جو بایدن بعد از دیدار با رهبران اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز جمعه برای شرکت در اجالس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان سفر کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران ۲۲ تیرماه در جلسه هئیت دولت بدون اشاره به نام بایدن، گفت: «اگر رفت و آمدهای مقامات آمریکایی به کشورهای منطقه برای تحکیم موقعیت» اسرائیل و عادی سازی روابط این رژیم با برخی کشورهاست، تلاش‌های آنها به هیچ عنوان برای اسرائیلی‌ها «امنیت ساز نخواهد بود.»

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنجشنبه، ۲۳ تیر، گزارش داده بود که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در دیدار با آقای بایدن، فهرستی از «توافقنامه‌های امنیتی» میان اسرائیل و کشورهایی را نشان داده که دولت‌های آنها بخشی از «پیمان صلح ابراهیم» نیستند.

این گزارش به نام این کشورها اشاره نکرده، اما نظر به اظهارات پیشین برخی مقامات اسرائیل و رسانه‌های این کشور، چنین برمی‌آید که منظور، برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس یا کشورهای اسلامی و عربی حوزه شمال آفریقا است.

سازمان هواپیمایی مدنی عربستان نیز جمعه اعالم کرد که این کشور آسمان خود را به روی تمامی هواپیماهایی که مقررات عربستان را رعایت کنند، گشوده است.

مهمترین پیامد این تصمیم تازه عربستان این است که هواپیماهای اسرائیلی اجازه خواهند یافت که از آسمان عربستان استفاده کنند.

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در آیین رونمایی از ناودسته‌های حامل پهپاد اعلام کرده است «با توجه به خوی تجاوزگری و روحیاتی که از نظام سلطه سراغ داریم، الزم است روز به روز بر قدرت دفاعی خود بیفزاییم.»

تاکنون چندین حمله پهپادی به نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان، همچنین تاسیسات نفتی عربستان انجام شده و کشورهای غربی، آمریکا و عربستان انگشت اتهام را به سمت ایران گرفته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، رادیو فردا. د.خ

 

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=62263

  تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۴۰۱، ساعت: ۱۰:۵۳