چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

رویشان نشد به مانند خود باکو پرچم اسراییل را هم بلند کنند

برگزاری مراسم بزرگداشت کشته شدگان جنگ قره باغ در شهرری با حضو معاون نیروی قدس سپاه

 

مراسم کشته شدگان جنگ قره‌باغ در شهرری

 

 

سرتیپ پاسدار محمد حسین‌زاده حجازی

 

خبرگزاری «اهل بیت» در مورد شرکت کنندگان در این مراسم نوشته است: این مراسم با حضور «جمعی از خانواده شهدای قره باغ و طلاب آذربایجانی مشغول به تحصیل در حوزه علمیه قم برگزار شد» و یاد و «خاطره ۲ هزار و ۷۸۳ شهید آذری جنگ ۴۴ روزه آذربایجان و ارمنستان گرامی داشته شد.»

در این مراسم کاظم، صدیقی، امام جمعه موقت تهران، «حجت اسلام اِلِمان رسولف و حجت الاسلام نسیمی عسکرف از طلاب آذربایجان» سخنرانی کردند.

کاظم صدیقی در این مراسم گفته است، کسانی که در جریان جنگ قره‌باغ «از جان خود گذشتند و با نجات قره‌باغ از دست ظالمان و غاصبان افتخار بزرگی خلق کردند.»

در حالی این مراسم در شهرری برگزاری شده است که شعرخوانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره ارس در هفته گذشته و در مراسم رژه پیروزی جنگ قره‌باغ در باکو، اعتراض مقام‌های ایرانی را برانگیخت.

منتقدان آقای اردوغان می‌گویند این شعر با «چاشنی جدایی‌طلبی بخشی‌هایی از ایران» همراه بود ولی مقام‌های دولت ترکیه گفته‌اند که این شعر ارتباطی با ایران نداشت و «رئیس جمهور ترکیه نسبت به حساسیت‌های پیرامون شعر قرائت‌شده در ایران مطلع نبوده است».

در نبرد ۴۴ روزه قره‌باغ که از ۲۷ سپتامبر تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، هفت منطقه به جمهوری آذربایجان بازگشت و کنترل قره‌باغ کوهستانی که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند تا پنج سال به نیروهای حافظ صلح روسیه سپرده شد تا کسانی که سه دهه قبل یا در جنگ اخیر از این مناطق آواره شدند، به سرزمین‌های خود بازگردند.

نظامیان ارمنستان حدود سه دهه قبل، قره‌باغ کوهستانی را که اکثریت اهالی آن (۱۲۵ هزار نفر) ارمنی بودند اشغال کرده و هفت منطقه اطراف آن را که ترک‌نشین بودند نیز به عنوان منطقه حائل تحت کنترل خود درآوردند.

در این نبردها ۳۰ هزار آذربایجانی کشته شدند و یک میلیون نفر نیز آواره گشتند که حدود سی هزار نفر آن‌ها از قره‌باغ کوهستانی بودند.

 

منبع: رادیو فردا


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=53905

  تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹، ساعت: ۰۸:۳۳