یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷

بخش ها

آرشیو ماهیانه


دسته ها:روانکاوی در انجمن فرویدی، روانکاوی در رسانه‌ها و در جامعه

زنان سوری تیمشان را تشویق می‌کردند، زنان ایرانی با پلیس کلنجار می‌رفتند!

 

بازی روز گذشته ایران _ سوریه در ظاهر با چهار گل یعنی دو – دو به پایان رسید، اما ماجرا در بیرون ورزشگاه جور دیگری رقم خورد. گل به خودی‌هایی که واکنش‌های زیادی در پی داشت. درحالی‌ که زنان سوری در ورزشگاه آزادی ایران به همراه خانواده‌های خود به تشویق تیم خود مشغول بودند، زنان ایرانی بازمانده از ورزشگاه آزادی از سوی ماموران انتظامی تهدید به بازداشت می‌شدند. امروز چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه، سایت ورزشگاه آزادی در پی اعتراض به ورود نیافتن زنان ایرانی به ورزشگاه از سوی هکرها، هک شد.

 

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز، پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس با اعتراض به منع حضور زنان گفت: ترجیح می‌دهم از پشت درهای بسته با زنانی که حسرت برابری می‌خورند، تیم ملی کشورم را تشویق کنم. انتظار ما از معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری این است که قبل از واکنش من و خانم سیاووشی، وارد این ماجرا شوند.

 

اما در این میان طیبه سیاووشی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یکی از چهره‌های شاخص حاضر در بازی ایران و #سوریه بود. حضور او در ورزشگاه بحث‌های زیادی به همراه داشت و بشدت موردانتقاد واقع شد؛ اما خودش می‌گوید نمی‌توانسته در خانه بنشیند، چون دوره‌ی اعتراض خاموش گذشته است.

 

او گفته است: من به تمام دوستانی که گفتند چرا خودت می‌روی، وقتی بقیه زنان نمی‌توانند بروند، گفتم هر طرح یا برنامه‌ی جایگزینی که شما دارید بدهید من قبول می‌کنم. همه گفتند: ما جایگزین نداریم، اما فکر می‌کنیم شما هم نباید بروید. من هم می‌توانستم مثل سال‌های گذشته در خانه بنشینم ولی نخواستم آن‌طور اعتراض کنم.

 

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در صفحه‌ی کاربری خود در توییتر نوشت: ماده ۸۹ منشور حقوق شهروندی، حق همه شهروندان بویژه زنان است که به امکانات ورزشی و آموزشی و تفریحات سالم دسترسی داشته باشند و بتوانند با حفظ فرهنگ اسلامی ایرانی در عرصه‌های ورزشی ملی و بین‌المللی حضور یابند.

 

در همین حال فاطمه سعیدی، عضو فراکسیون زنان مجلس با تأکید بر این ‌که «باید یک سیستم نظارت باشد تا مردانی که حرمت ورزشگاه و ورزش را نگه نمی‌دارند، توبیخ شوند»، اضافه کرده است: به نظرم شاید حضور زنان حتی ورزشگاه را نیز امن‌تر کند و به جایگاه اصلی خود برگرداند و ما نیز پیگیر این قضیه هستیم؛ به‌طوری‌که یکی از مبحث‌های مطرح‌شده در فراکسیون زنان ورود زنان به ورزشگاه بوده است.

 

وی می‌گوید: اگر منع حضور زنان در ورزشگاه به خاطر الفاظ زشتی است که تماشاچی نماها می‌دهند، پس چرا به کودکان اجازه‌ی ورود داده می‌شود؟! بهتر نیست افرادی که موجب آلودگی و ناامنی در ورزشگاه می‌شوند، توبیخ شوند تا این که زنان را حذف کنند؟! زن ایرانی هویت ایرانی دارد و این که زن ایرانی با تغییر هویت خود می‌تواند وارد ورزشگاه بشود، نشان‌دهنده‌ی این است که فقط مشکل حضور زن‌ها با هویت ایرانی است.

 

فاطمه سادات حسینی، نماینده اصلاح‌طلب تهران به علت ماندن زنان ایرانی پشت درهای ورزشگاه آزادی، وزیر ورزش را مورد پرسش قرار می‌دهد.این‌ها همه بخشی از واکنش‌های مردم و مسوولان دولتی به اتفاقات دیروز بیرون ورزشگاه آزادی است.

 

در این ‌بین کاربران توییتر با زنان خارج از دروازه‌های آزادی همراه شدند. «شراره»، یکی از کاربران توییتر می‌گوید: «اعلام کردند که فقط چهار زن بلیت خریده‌اند! ما چهار نفر نبودیم. بلیت‌هایمان را منتشر کردیم تا نشان دهیم که تنها چهار زن در ایران خواهان حضور در ورزشگاه نیست.»

 

«غزل» می‌گوید: «پرچم کشورم‌ رو بلند کرده بودم و زنای سوری رو می‌دیدم که با نیشخند از کنارم‌ رد می‌شدن. من توی کشور خودم غریب بودم.»

 

شنیده‌ها حاکی از این است که پلیس‌ حاضر در ورزشگاه به زنان ایرانی توصیه می‌کرده که پرچم سوریه را دست بگیرند و داخل بروند.

«میرا»، یکی دیگر از کاربران توییتری با آپارتاید خواندن ورود زنان سوری به آزادی می‌گوید: این دیگر تحقیر زن ایرانی نیست، تحقیر مفهوم وطن است.

 

«نگین»، کاربر دیگر می‌گوید: «درسته که پلیس‌ها آروم می‌گفتند با پرچم سوریه بریم داخل ولی می‌خوام بهتون بگم پلیس‌ هم از محرومیت ما ناراحت بودن. منتها راه‌حل اشتباهی داشتن.»

 

بهر حال بازی روز گذشته‌ی ایران و سوریه چراهای بسیاری داشت؛ چرایی منع حضور زنان ایران، چرایی حضور زنان سوری در کنار منع حضور زن ایرانی؟!، چرایی نوع واکنش ماموران پلیس‌ ورزشگاه و یکهزار چرایی دیگر که در ذهن‌ مردم نقش ‌بست و تنها در فضای مجازی مجال اعتراض پیدا کردند. حال باید دید درا ین‌ بین پاسخ وزیر ورزش و جوانان چه خواهد بود. نکته‌ی جالب این که سایت وزارت ورزش در ساعاتی پس از بازی، گفت‌وگوهای گذشته مربوط به تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه را بازنشر کرد، اما باید دید پاسخ چالشی که از شب گذشته جامعه‌ی ایرانی و بویژه زنان را درگیر کرد، تنها به همین بازنشرها منتهی خواهد شد یا مشی دیگری از سوی وزارت ورزش و جوانان تعیین و اعلام می‌شود.

 

 

منبع: انصاف نیوز


پیوند کوتاه به این مطلب:

https://freudianassociation.org/?p=36664

  تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۶، ساعت: ۲۲:۰۶